نسیم کرمانشاه_محمد فرجی مردم استان در طول ایام نوروز و اوایل شیوع ویروس کرونا با ترس و احتیاط بیشتری اصول بهداشتی را رعایت نموده و در پی آن نیز تعداد افراد کمتری در استان به این ویروس مبتلا می شدند. اما با گذشت زمان و عوامل مختلف از جمله ساده پنداشتن این ویروس از سوی […]

نسیم کرمانشاه_محمد فرجی
مردم استان در طول ایام نوروز و اوایل شیوع ویروس کرونا با ترس و احتیاط بیشتری اصول بهداشتی را رعایت نموده و در پی آن نیز تعداد افراد کمتری در استان به این ویروس مبتلا می شدند.
اما با گذشت زمان و عوامل مختلف از جمله ساده پنداشتن این ویروس از سوی مردم و مسئولان، مشکلات مالی، تکراری و خسته کننده بودن رعایت مرتب اصول بهداشتی، نگرش مردم نسبت به گرم شدن هوا و ضعیف شدن ویروس در تابستان و عواملی دیگر باعث شد تا روز بروز کرونا در جامعه ما رو به افزایش باشد.

در شرایط حاضر کرونا در استان کرمانشاه جولان می دهد و روز بروز نیز افراد بیشتری را مبتلا می کند به طوری که به گفته دکتر مرادی رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، در اوایل شیوع ویروس کرونا و بخصوص در ایام نوروز ۸۰ درصد مردم اصول بهداشتی را رعایت می کردند اما در حال حاضر بیش از ۸۰ درصد مردم استان این اصول را رعایت نمی کنند هرچند در چند روز اخیر با اطلاع رسانی ها و هشدارها افراد بیشتری به اصول بهداشتی پایبند شده اما کافی نمی باشد.

جدای از نقش مردم در شروع پیک دوم کرونا در استان نمی توان از نقش مسئولان نیز غافل بود، طی یک ماه اخیر برخی از مسئولان نیز همچون مردم با ساده انگاری بیماری کووید ۱۹ پروتکل های بهداشتی را با جدیت دنبال نکرده و و از اهرم های کافی برای رعایت این اصول از سوی مردم و ارگان و سازمان متبوع خود استفاده نکرده تا این ویروس با خیال آسوده به شیوع هرچه بیشتر خود در سطح جامعه ما بپردازد.

مردم و مسئولین استان هر دو به نوعی در شیوع دوباره ویروس کرونا سهیم می باشند، برای مثال چند روز پیش در یک مراسم ختم در یکی از روستاهای اطراف شهر کرمانشاه ۲ هزار نفر شرکت کرده و برای هر ۲ هزار نفر نیز غذا سفارش داده بودند که در سایه غفلت مردم و مسئولان این مراسم همراه با صرف غذا انجام شد!

در روزهای آتی با موج بالای تعداد مبتلایان به کرونا، مسئولان به تکاپو افتاده و اصول بهداشتی را بیشتر در سطح جامعه متذکر می شوند اما این کافی نبوده و نیازمند برنامه ها و پشتیبانی های مالی برای کسب و کارهای متضرر می باشد، کسب و کارهایی که طی چند ماه اخیر ضرر مالی نموده و در حال حاضر نیز با رعایت پروتکل ها و تعطیلی دوباره با ضرر و زیان بیشتری مواجه می باشند.

و در پایان متذکر می شوم چه بخواهیم و چه نخواهیم کرونا با ماست و زندگی ما را با خود درگیر کرده و اینجور که پیداست حالا حالاها واکسن این ویروس کشف نمی شود بنابراین باید با این شرایط کنار بیاییم و اصول بهداشتی از جمله؛ زدن ماسک، شستن مکرر دست ها، عدم شرکت در تجمع ها و مراسمات و… را رعایت کنیم تا از خطرات این ویروس منحوس در امان بمانیم.