مدیرعامل آب منطقه‌ای کرمانشاه گفت: با وجود بارش‌های سال آبی جاری، ۵۲ درصد ظرفیت ۱۲ سد در دست بهره‌برداری استان خالی است.

به گزارش نسیم کرمانشاه وبه نقل از تسنیم؛ محمودرضا شهلایی اظهار داشت: از ابتدای این ماه تا ۲۳ بهمن ماه ۷۰ میلی‌متر بارش گزارش شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۷٫۴ درصد رشد داشته است.

وی با بیان اینکه سال آبی گذشته یکی از سال‌های بسیار کم‌سابقه از نظر عدم بارندگی بود و ۱۸۵ میلی‌متر کمبود بارش گزارش شد عنوان کرد: بارش‌های امسال نیز نسبت به بلندمدت ۲۳ درصد کاهش داشته است و امید داریم تا پایان سال آبی این بارش‌ها جبران شود.

شهلایی با اشاره به اینکه آثار خشکسالی‌های سال‌های اخیر در منابع آبی جاری بسیار نمایان بوده است گفت: این خشکسالی‌ها دبی رودخانه‌ها را ۷۷ درصد و منابع آب زیرزمینی را ۵۵ درصد کاهش داد.

وی با بیان اینکه ۱۲ سد در استان آبگیری شده است افزود: مجموع حجم ذخیره این سدها یک میلیارد و ۳۵۰ میلیون مترمکعب است و اکنون ۴۸ درصد این ظرفیت معادل ۶۵۰ میلیون مترمکعب پر شده است که البته نگرانی از بابت تأمین آب شرب ایجاد نمی‌کند.

شهلایی با اشاره به اینکه یکی از منابع تأمین آب شرب بلندمدت شهر کرمانشاه سد گاوشان با ظرفیت دو مترمکعب بر ثانیه است عنوان کرد: ۱۵۰ حلقه چاه، قنات روزان و سراب قنبر و طاقبستان نیز از دیگر منابع تأمین آب شرب کرمانشاه می باشد.

وی با بیان اینکه حجم ذخیره سد گاوشان این اطمینان را می‌دهد که ذخیره آب برای سال آینده نیز وجود دارد گفت: سد گاوشان ۵۵۰ میلیون مترمکعب حجم ذخیره دارد و در ۹۰ کیلومتری کرمانشاه احداث شده است و ۷۰ درصد حوزه آبریز آن در استان کرمانشاه قرار دارد.

شهلایی با اشاره به اینکه از سال ۹۱ در هر ثانیه یک مترمکعب آب از این سد وارد مدار شده است افزود: از ۱۵ خرداد امسال به این ظرفیت افزوده شد و تصفیه‌خانه غدیر وارد مدار شد اما در نیمه اول سال ۱۴۰۲ این تصفیه‌خانه به طور کامل به بهره‌برداری می‌رسد.

مدیرعامل آب منطقه‌ای کرمانشاه با بیان اینکه تمام سدهای استان کرمانشاه بعد از انقلاب ساخته شده است عنوان کرد: سه سد در استان در حال ساخت است.

شهلایی با اشاره به اینکه در استان کرمانشاه ۲۳ محدوده مطالعاتی وجود دارد که هر محدوده شامل چند دشت می‌شود گفت: ۱۳ محدوده مطالعاتی شامل ۱۸ دشت استان دشت‌های ممنوعه و ممنوعه بحرانی هستند؛ به این معنی که این دشت‌ها پتانسیل خود را از دست داده و برداشت از منابع آب زیرزمینی بیشتر از بارش است.

وی با بیان اینکه منابع آب زیرزمینی منابع استراتژیک است افزود: تمام مصرف‌کنندگان باید از این منابع مراقبت کنند و توصیه می‌شود تمام منابع آب به ابزار اندازه‌گیری مجهز شوند.

شهلایی با اشاره به اینکه نصب کنتور به صورت فراگیر، انسداد چاه‌های غیرمجاز و کنترل بهره‌برداری از چاه‌های مجاز نیز در دستور کار قرار دارد گفت: ۳۰ طرح‌ دیگر تأمین آب نیز در دست اقدام است و میزان اعتبارات سال گذشته ۶۹۰ میلیارد تومان بوده که از این میزان ۴۰۹ میلیارد تومان تخصیص یافت.

وی افزود: میزان اعتبارات امسال ۳۶۰ میلیارد تومان بود که با پیگیری‌ها به ۱۳۰۰ میلیارد تومان افزایش یافت که از این میزان ۸۳۰ میلیارد تومان تخصیص یافته است و نسبت به سال گذشته حداقل دو برابر شده است.

شهلایی گفت: طرح بزرگ سامانه گرمسیری برای استان اجرا شده و حدود ۵۰ میلیون مترمکعب آب استفاده نشده با اولویت صنعت تخصیص یافته است و به همین میزان تحت پوشش سدها قرار دارد و در مجموع ۱۰۰ میلیون مترمکعب ظرفیت توسعه صنعت در استان وجود دارد.

وی با اشاره به معضل اجاره اراضی کشاورزی به کشاورزان مهاجر و عدم استفاده اصولی از منابع آبی توسط این کشاورزان افزود: همچنین از ابتدای امسال ۷۵ دستگاه حفاری غیرمجاز در استان جمع‌آوری شده است.

  • منبع خبر : تسنیم