در نشستی با حضور مدیرعامل صرافی ملی ایران بر لزوم راه‌اندازی شعبه صرافی ملی ایران در کرمانشاه تاکید شد.

 

به گزارش نسیم کرمانشاه، کیوان کاشفی عضو هیات رئیسه اتاق کرمانشاه در این نشست ابتدا اشاره‌ای به شرایط سخت کنونی که فعالین اقتصادی با آن مواجهند کرد و گفت: اینکه با وجود تداوم تحریم‌ها هیچ کمبود کالایی در کشور نداریم حاصل تلاش‌های بی‌وقفه این گروه است.

 

وی ادامه داد: اگرچه نمی‌توان گرانی کالاها را انکار کرد اما نه تنها هیچ کمبودی نداریم بلکه با تنوعی قابل توجه از انواع کالاهای ایرانی مواجهیم.

 

عضو هیات رئیسه اتاق ایران سپس به موضوع راه‌اندازی یک شعبه از صرافی ملی ایران در کرمانشاه اشاره کرد که قطعا تصمیم بسیار خوبی بوده و یکی از موفق‌ترین شعب صرافی در استان‌های مرزی خواهد بود.

 

کاشفی با اشاره به آمار حدود سه میلیارد دلاری صادرات کرمانشاه در سال، افزود: از این میزان صادرات حدود یک میلیارد دلار مربوط به کالاهایی است که صرفا از مرزهای ما عبور کرده و خدمات پایانه‌ای دریافت می‌کنند و سهم تجار استان که کالاهای دیگر استان‌ها را صادر می‌کنند نیز رقمی بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیون دلار است.

 

وی اضافه کرد: البته سهم تجار استان از صادرات در سنوات قبل نزدیک به یک میلیارد دلار بود که سیاست‌های رفع تعهدات ارزی و ضعیف کردن بازرگانان باعث شد این رقم تنزل یابد.

 

عضو هیات رئیسه اتاق ایران مهمترین بخش صادرات استان را کالاهای تولید صنایع و کارخانجات خود کرمانشاه داشت که رقمی نزدیک به ۶۰۰ تا ۸۰۰ میلیون دلار را شامل می‌شود و مهمترین مزیتی است که می‌توان برای راه‌اندازی شعبه صرافی ملی ایران بر آن تمرکز کرد.

 

وی معتقد است، این میزان صادرات که عمدتا نیز مربوط به صنایع بزرگ از جمله پتروشیمی، فولاد و … است می‌تواند برای تقویت منابع ارزی صرافی شعبه کرمانشاه کافی باشد.

 

کاشفی سپس به بیان راهکارهایی که می‌تواند به موفقیت شعبه کرمانشاه صرافی ملی ایران کمک کند نیز اشاره کرد و گفت: ما فعالین اقتصادی بزرگ و توانمندی داریم که هریک خواسته‌های متفاوت و ادبیات خاص خود را دارند و اینکه بتوان با هریک از این افراد به شیوه مناسب تعامل برقرار کرد بسیار سازنده خواهد بود.

 

وی معتقد است اینکه چه افرادی تصدی این صرافی را به عهده میگیرند و شیوه تعامل آنها با فعالین اقتصادی چگونه است، یک عامل موفقیت مهم محسوب می‌شود.

 

کاشفی پیشنهاد کرد ترتیب برگزاری نشست‌های مشترکی را با فعالین اقتصادی توانمند و بزرگ کرمانشاه بدهد تا امکان رایزنی مستقیم آنها با شعبه کرمانشاه صرافی ملی ایران فراهم شود.

 

وی اظهار کرد: برگ برنده دیگر این صرافی صادرات محور بودن کرمانشاه است و اینکه میزان صادرات استان تقریبا ۱۰ برابر واردات بوده و این امر می‌تواند به تامین ارز کافی برای شعبه کرمانشاه صرافی ملی ایران کمک کند.

 

محسن صهبا مدیرعامل صرافی ملی ایران نیز در این نشست از نگاه ویژه این صرافی به استان‌های مرزی و صادرات محور یاد کرد و گفت: بنا داریم خدمات ویژه‌تری را به استان‌هایی که حوزه تولید و تجارت در آنها قوی است ارائه دهیم.

 

وی با بیان اینکه تا کنون یازده شعبه از صرافی ملی ایران در استان‌های مختلف کشور ایجاد شده است، افزود: هدف از راه‌اندازی این شعب هم کمک به فعالین اقتصادی و هم کمک به بانک مرکزی است.

 

صهبا با بیان اینکه صرافی بانک ملی تا زمانیکه ذخایر ارزی کافی داشته باشد بهترین خدمات را به شیوه صادقانه ارائه خواهد داد، اظهار کرد: خدمت رسانی VIP به تجار و تولیدکنندگان در اولویت است.

 

مدیرعامل صرافی ملی ایران از موفقیت‌های این صرافی نیز یاد کرد که اکنون در بسیاری از نقاط دنیا از جمله عراق، دوبی، پاریس و … عملکرد قابل توجهی دارد.

 

وی مهمترین مسئله برای تقویت صرافی را تامین ذخایر ارزی آن دانست که باید به همت اتاق بازرگانی، صنایع بزرگ از جمله پتروشیمی، فولاد، فرآورده‌های نفتی و … تامین شود.

 

صهبا معتقد است وقتی که صرافی تقویت شود می‌تواند مجموعه بانک ملی را نیز تقویت کند.

 

مدیرعامل صرافی ملی ایران سپس توضیحات مفصلی پیرامون نحوه عملکرد این صرافی ارائه کرد.

 

در ادامه بابک ترابی نائب رئیس اتاق کرمانشاه نیز از اهمیت تعامل بانک‌ها و فعالین اقتصادی یاد کرد و وجود یک شعبه صرافی معتبر در کرمانشاه را بسیار سازنده دانست.

 

جلال صفری رئیس شعب بانک ملی کرمانشاه نیز گفت: راه‌اندازی شعبه صرافی بانک ملی زمانی اثرگذار است که مشتریان خوب و توجیه اقتصادی داشته باشد.

 

وی درخواست کرد اتاق بازرگانی کرمانشاه حامی شعبه صرافی بانک ملی باشد.