لزوم بازنگری مصوبه افزایش تعرفه صادرات ۲۷۳ قلم کالا

  پرینت
شناسه خبر : 25086 | تاریخ انتشار : 25 مرداد 1402 - 12:06 |
نودمین جلسه کارشناسی شورای گفتگو دولت و بخش خصوصی کرمانشاه با حضور دبیرکل اتاق و جمعی  از فعالین اقتصادی با دستور کار بررسی تعرفه صادرات ۲۷۳ کالای صادراتی برگزار شد.

به گزارش نسیم کرمانشاه؛ داریوش پناهی دبیرکل اتاق کرمانشاه در این نشست با اشاره به مصوبه ۲۱ تیرماه هیات دولت مبنی بر وضع تعرفه بر روی ۲۷۳ قلم کالا، این مصوبه را زمینه ساز بروز نگرانی بین فعالین اقتصادی در سراسر کشور دانست.

وی اضافه کرد: از ایرادات مصوبه، تاریخ اجرای آن است که از ابتدای سالجاری اعلام شده است در صورتیکه ابلاغ آن در تیر ماه سالجاری می باشد.

پناهی از پیگیری جدی اتاق بازرگانی ایران به عنوان نهاد بخش خصوصی برای اصلاح این موضوع یاد و خاطرنشان کرد: مقرر است در شورای گفت و گوی ملی که نمایندگان عالی دولت حضور دارند این مسئله بررسی شود و از همین رو از اتاق‌های بازرگانی سراسر کشور نیز خواسته شده با کسب نظر از کسانیکه دست اندر کار هستند پیشنهاداتی در این زمینه ارائه شود.

دبیرکل اتاق کرمانشاه اتخاذ هرگونه تصمیم مرتبط با حوزه اقتصاد و خصوصا تولید و تجارت را مستلزم کسب نظر از تشکل‌های خصوصی دانست و تاکید کرد: برای اعمال هر مصوبه نیاز است مدتی فرصت داده شود تا تجار و تولیدکنندگان که قراردادهایی دارند بتوانند به تعهدات خود عمل کنند.

در ادامه دکتر بیژن رضایی مشاور دبیرخانه شورای گفتگو دولت و بخش خصوصی کرمانشاه نیز از قدرت ویژه شورای گفتگو برای حل و فصل مشکلات و بخشنامه‌های مخل فضای کسب و کار یاد کرد که می‌تواند به حل مشکل وضع تعرفه برای کالاهای صادراتی نیز کمک کند.

وی ادامه داد: البته تاکید بر این بود برای حل این مشکل از کسانی کسب نظر شود که به صورت عملیاتی در حوزه صادرات فعالیت دارند.

فرهاد مرزی دبیر خانه صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه نیز در این جلسه از برخی تصمیمات غیرکارشناسی که حوزه تولید و صادرات را تحت تاثیر قرار می‌دهد انتقاد کرد.

مرزی خواستار استفاده از ظرفیت شورای گفتگو برای حل مشکل تعرفه کالاهای صادراتی شد و عنوان کرد: باید این مطالبه با صدای بلند و از تریبون تشکل‌های بخش خصوصی مطرح شود تا اثرگذار باشد.

در ادامه تعدادی از صادرکنندگان و تولیدکنندگان استان نیز با بیان نظرات خود، اجرای این مصوبه را زمینه‌ساز تعطیلی و رکود صنایع دانستند.

اخبار مشابه
انگور یاقوتی کرمانشاه روانه بازار شد
اجرای طرح «نجما» در کرمانشاه
پیام دکتر حمیدرضا امیری بمناسبت روز جهانی ارتباطات و روز ملی روابط عمومی
ثبت دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.