پروژه ساخت و نصب سامانه جداساز لرزه ای ترانسفورماتور پست 20/63 کیلوولت ثلاث باباجانی در شرکت برق منطقه ای غرب اجرا و به بهره برداری رسید.

 

به گزارش نسیم کرمانشاه و به نقل از روابط عمومی شرکت برق منطقه ای غرب، مهندس علی اسدی مدیرعامل این شرکت در گفت و گو با خبرنگار پیک برق غرب گفت: با توجه به تجربه زلزله های گذشته، ترانسفورماتورهای قدرت موجود در پست های زمینی در هنگام زلزله شدیدا آسیب پذیر هستند. به همین دلیل، این شرکت در قالب یک طرح پژوهشی مشترک با دانشگاه رازی کرمانشاه اقدام به طراحی، ساخت و نصب سامانه جداساز لرزه ای برای یکی از ترانسفورماتورهای قدرت موجود در پست ۶۳کیلوولت ثلاث باباجانی نمود.

اسدی افزود: یکی از موثرترین راه های کاهش آثار مخرب زلزله در ترانسفورماتورهای قدرت استفاده از فنآوری جداسازی لرزه ای در این تجهیزات است. در پی زلزله ۱۳۹۶ سرپل ذهاب و خسارات وارده به برخی از تجهیزات فنی شرکت برق منطقه ای غرب، طرح پژوهشی مشترکی با دانشگاه رازی کرمانشاه به مدیریت دکتر حمید توپچی نژاد تعریف و در پی آن جداسازی لرزه ای یکی از ترانسفورماتورهای ۳۰MVA پست ثلاث باباجانی در دستور کار قرار گرفت.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: پس از قریب به سه سال مطالعه و تحقیق، سیستم جداسازی لرزه ای ویژه ای با استفاده از جداگرهای الاستومری مسلح به الیاف طرح و نمونه های پروتوتایپ جداگرها توسط شرکت دانش بنیان لرزه بدل کار جهت انجام آزمایشات بارگذاری دینامیکی طبق استانداردهای اروپا تولید شدند. با توجه به عملکرد فنی مناسب جداگرها در آزمایشات دینامیکی، نمونه های اصلی جداگرها توسط شرکت مذکور تولید و پس از گذراندن آزمایشات کنترل کیفی، تحویل شرکت برق منطقه ای غرب شدند.

مدیرعامل برق غرب در پایان افزود: عملیات برکناری ترانسفورماتور، نصب سامانه جداسازی، و استقرار ترانسفورماتور بر روی سامانه مذکور جمعا حدود ۲ هفته انجام گرفت و بدین ترتیب اولین ترانسفورماتور جداسازی شده کشور در شهرستان ثلاث باباجانی در نیمه دوم خرداد ماه ۱۴۰۲ به پایان رسید.

گفتنی است در سامانه جداسازی علاوه بر جداگرهای لرزه ای، میراگرهای الحاقی و سیستم های تامین پایداری ترانسفورماتور در برابر لغزش و واژگونی نیز مورد استفاده قرار گرفته است. لازم به ذکر است با توجه به جزییات فنی و از جمله نوع جداگرهای مورد استفاده، سامانه جداسازی مذکور، استفاده از این جداگر ها در ترانسفورماتورهای قدرت، اولین پروژه در نوع خود در سطح دنیا محسوب می گردد. شایان ذکر است برآورد هزینه عملیات اجرایی حدود ۵% قیمت ترانسفورماتور بوده است.