رئیس اداره دامپزشکی شهرستان کرمانشاه گفت: از ابتدای امسال بیش از ۶۵ تن انواع فراورده خام دامی در کرمانشاه کشف و معدوم شد.

 

تورج کرمیان اظهار داشت: با توجه به بازگشایی مدارس و افزایش مصرف فراورده‌های گوشتی، نظارت بر اماکن عرضه در سه ماه گذشته به صورت ویژه تشدید و در همین راستا تعدادی از واحدهای متخلف پلمب شده است.

 

وی با بیان اینکه نظارت بر عرضه فراورده‌های گوشتی در گذشته نیز به صورت مستمر انجام می‌شد، عنوان کرد: نظارت‌های دامپزشکی در قالب پنج تیم و به صورت دو شیفت صبح و عصر از مزرعه تا سفره مردم انجام می‌شود.

 

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان کرمانشاه گفت: از ابتدای امسال بیش از ۱۶ هزار و ۱۰۰ مورد بازدید از کشتارگاه‌ها، سردخانه‌ها، مراکز عرضه فرآورده خام دامی و غذایی، رستوران‌ها و سایر مراکز انجام شده است.

 

کرمیان با بیان اینکه ۶۲ واحد به صورت ویژه بررسی و به دستگاه قضایی معرفی شدند افزود: در این مدت بیش از ۶۵ تن انواع فراورده خام دامی کشف و امحا شد و از طرف دیگر ۶ نفر نیز در این راستا از سه تا ۶ ماه روانه زندان شدند در صورتی که در گذشته حکم حبس صادر نمی‌شد.

 

وی با اشاره به اینکه برای ۵۳ دستگاه خودروی متخلف از نظر بهداشتی نیز حکم توقیف صادر شد عنوان کرد: در این مدت ۳۳ واحد نیز پلمب شده و این اقدامات نشان می‌دهد این احکام بازدارنده است و به انجام بهتر وظایف ما کمک می‌کند.

 

کرمیان با اشاره به معضل کشتار غیرمجاز دام در کرمانشاه گفت: هر گونه کشتار خارج از کشتارگاه از نظر ما غیرمجاز و خلاف قانون است زیرا بسیاری از بیماری‌های مشترک بین انسان و دام قبل از کشتار تشخیص داده می‌شود و این موضوع می‌تواند به یک بحران تبدیل شود.

 

وی با بیان اینکه محله‌های جعفرآباد، دولت‌آباد و انتهای مسکن از نظر کشتار غیرمجاز دام به مناطق بحرانی تبدیل شده‌اند افزود: بیشتر این افراد شناسایی و پرونده‌هایی برای آن‌ها تشکیل شده است و از نیرو انتظامی برای برخورد با این افراد بیشتر انتظار می‌رود.

 

کرمیان با اشاره به اینکه در کشتارگاه‌ها نظارت در تمام مراحل وجود دارد عنوان کرد: در چند ماه گذشته بیش از ۱۷ هزار کیلوگرم انواع و اقسام فراورده خام دامی از کشتارگاه‌ها جمع‌آوری و ۷۴ رأس گاو، ۲۰۰ رأس گوسفند و ۴۵ تن طیور معدوم شده است.