رییس جهاد کشاورزی سرپل‌ذهاب گفت: ۴۳ هزار تن محصول چغندرقند تاکنون از سطح یک هزار و ۳۰ هکتار مزارع زیرکشت این محصول در این شهرستان برداشت و تحویل کارخانه‌های قند اسلام‌آبادغرب، بیستون و همدان شده است.

 

به گزارش نسیم کرمانشاه به نقل از ایرنا؛ اردشیر نورمحمدی افزود: با توجه به پیگیری کارشناسان مدیریت جهاد کشاورزی در سال زراعی جاری یک هزار و ۱۸۳ هکتار از مزارع این شهرستان به کشت چغندرقند اختصاص یافت که پیش بینی می‌شود تا پایان فصل برداشت در مجموع بیش از ۵۰ هزار تن چغندرقند برداشت شود.
وی اظهار داشت: در سال‌های گذشته تاکنون ۲ بار چغندرکار نمونه کشوری از شهرستان سرپل ذهاب انتخاب شد و امسال نیز پیش بینی می‌شود چغندرکار نمونه با عملکرد ۱۴۰ تن در هکتار از این شهرستان انتخاب شود.
رییس جهاد کشاورزی سرپل ذهاب گفت: با عنایت به استراتژیک بودن محصول چغندرقند و درآمدزایی بالای آن برای کشاورزان جهت رفع مشکلات حمل و نقل و خرید محصول، احداث کارخانه قند در شهرستان مهم و ضروری است.
نورمحمدی ادامه داد: با توجه به برنامه های این مدیریت جهت کشت چغندرقند در سال زراعی آینده نیازمند تهیه بذر حداقل در سطح ۲ هزار و ۵۰۰ هکتار باشیم و به منظور سهولت در برداشت نیازمند تامین اعتبار جهت خرید ۱۲ دستگاه ست برداشت چغندرقند در شهرستان هستیم که می‌تواند کمک شایانی به توسعه کشاورزی داشته باشد.
وی با اشاره به افزایش بهره ‌وری آب و اهمیتی که کشت چغندرقند در تناوب زراعی دارد، افزود: افزایش کشت چغندرقند پاییزه را در سال زراعی جدید در دستور کار داریم، زیرا در کشت پاییزه نسبت به کشت بهاره مصرف آب کمتر، میانگین عملکرد بالاتر و جهت اصلاح خاک از کشت های مناسب و توسعه کشت آن از سیاست‌ های وزارتخانه است.
نورمحمدی اضافه کرد: کاهش هزینه‌های تولید و کاهش جمعیت آفات و بیماری‌ ها از مزیت‌های کشت چغندرقند پاییزه است و کارشناسان نکات فنی و لازم را در خصوص مبارزه با علف هرز، تغدیه و تنک کردن مزارع چغندرقند شهرستان در بازدیدهای دوره‌ ای به کشاورزان ارایه می‌کنند.
از مجموع حدود ۵۵ هزار هکتار زمین کشاورزی و باغی در سرپل ذهاب، ۵۲ هزار و ۷۰۰ هکتار مزارع کشاورزی است که سالیانه ۱۵۰ تا ۱۷۰ هزار تن محصولات زراعی و از ۲ هزار و ۳۰۰ هکتار باغ نیز سالیانه حدود ۱۴ هزار تن انوع محصولات برداشت می‌شود.