رئیس پلیس راهور استان کرمانشاه گفت: در شهر کرمانشاه به‌ازای هر سه نفر یک خودرو وجود دارد و این در حالی است که زیرساخت‌های موجود متناسب با این تعداد خودرو نیست.

سرهنگ محمد حیدری با اشاره به افزایش تردد خودروها با نزدیک شدن به ایام نوروز، اظهار داشت: طرح نوروزی دستگاه‌های مختلف از ۲۴ اسفند ماه آغاز می‌شود، اما وضعیت ترافیک معابر درون شهری از هم‌اکنون متفاوت از گذشته شده و برنامه‌ریزی لازم در این زمینه انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه از حداکثر منابع اعم از خودرو، تجهیزات و منابع انسانی برای کنترل ترافیک استفاده می‌شود، عنوان کرد: ۶۷۱ هزار دستگاه خودرو در استان وجود دارد که حدود ۶۵ درصد مربوط به مرکز استان است و در واقع به‌ازای هر سه نفر یک نفر خودرو دارد.

حیدری گفت: از طرفی زیرساخت‌ها که یکی از عوامل اثرگذار در مدیریت حوادث و ترافیک است، در کرمانشاه با تعداد وسایل نقلیه همخوانی ندارد و باید این را بپذیریم که همواره شاهد گره‌های ترافیکی در طول معابر هستیم.

وی با اشاره به اینکه مدیریت بخشی از این مشکلات بر عهده مردم است افزود: مدیریت ترافیک اقدامی بین بخشی و خروجی اقدامات چندین دستگاه است.

رئیس پلیس راهور استان کرمانشاه با اشاره به اینکه بنابر دستورالعمل شرکت‌های بیمه برای خسارت زیر ۲۰ میلیون تومان در تصادفات نیازی به حضور پلیس نیست گفت: برخی از شهروندان از موضوعات اطلاعی ندارند و به خاطر تصادفات جزئی گره‌های ترافیکی ایجاد می‌شود.

حیدری با بیان اینکه ۱۴۷ تقاطع در کرمانشاه وجود دارد که ۵۰ درصد چراغ راهنمایی رانندگی دارند عنوان کرد: یکی از چالش‌های ما نیاز به نصب چراغ راهنمایی و رانندگی در بسیاری از تقاطع‌ها است و این موضوع را از طریق شهرداری پیگیری می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه تعدادی سامانه هوشمند پلاک‌خوان به ویژه در شبکه بزرگراهی نصب شده است گفت: تعداد تلفات در معابر درون شهری استان ۱۰۵ نفر است که ۸۰ درصد مربوط به مرکز استان می‌شود اما با راه‌اندازی این سامانه تعداد مصدومان و حوادث کاهش یافته؛ به همین دلیل باید به دنبال تقویت سامانه‌های هوشمند باشیم.

رئیس پلیس راهور استان کرمانشاه با اشاره به اینکه طرح زوج و فرد یکی از راهکارهای کوتاه مدت است که از سال آینده از طریق سامانه‌های هوشمند پلاک خوان اجرا می‌شود افزود: یکی از مشکلات در حوزه ترافیک کمبود ناوگان حمل و نقل عمومی است که خرید ۱۰۷ دستگاه اتوبوس در اولویت شهرداری قرار گرفت و اکنون ۲۷ دستگاه وارد چرخه شده است.

حیدری با بیان اینکه توسعه معابر جزو چالش‌های ما بود که در برخی نقاط شهر همچون میدان شهدا مشکل ترافیکی را رفع کرد گفت: در کمربندی غربی، پل قره‌سو بار ترافیک وجود دارد و پیگیر هستیم که تعریض شود و اقدامات اولیه نیز انجام شده است.

وی گفت: در محوطه پارکینگ شهرداری کرمانشاه حدود ۴۹۰ پزشک و آزمایشگاه وجود دارد که چنانچه هر کدام در طول روز پذیرای ۲۵ بیمار و ۲۵ همراه باشند در بازه زمانی ساعت ۱۶ تا ۲۰ حدود ۲۵ هزار نفر در این منطقه تردد می‌کنند که پارکینگ کافی برای آن تعریف نشده است.

رئیس پلیس راهور استان کرمانشاه وجود مشاغل مزاحم و حرکات نمایشی و دورو دور کردن را از دیگر چالش‌های پلیس راهور بیان کرد و افزود: سال آینده از مشارکت‌های مردمی بیشتر استفاده می‌شود که تصاویر تخلفات خودروها را برای ما ارسال کنند.