کرمانشاه میزبان هفتمین همایش ملی تعامل صنعت و دانشگاه

  پرینت
شناسه خبر : 21612 | تاریخ انتشار : 02 شهریور 1401 - 22:00 |
کرمانشاه هفتمین میزبان همایش ملی "تعامل صنعت و دانشگاه" است و آنطور که در برنامه‌ریزی‌های اولیه مقرر شد، این همایش در نیمه اول دی ماه برگزار خواهد شد و پذیرش مقالات نیز به زودی شروع می‌شود.

 

به گزارش نسیم کرمانشاه، کیوان کاشفی عضو هیات رئیسه اتاق ایران در اولین نشست مشترک کمیته علمی و اجرایی این همایش که امروز (دوم شهریور) در دانشگاه رازی کرمانشاه برگزار شد، با بیان اینکه اکنون ارتباط بین صنعت و دانشگاه در کشورهای مختلف را می‌توان در سه سطح طبقه بندی کرد، افزود: سطح اول که در کشورهای پیشرفته وجود دارد به این شکل است که خود صنایع برای آموزش نیروی کار مورد نیاز خود مجوز مرکز آموزشی می‌گیرند.

وی ادامه داد:در سطح دوم نیز ارتباط بین صنعت و دانشگاه عمدتا با محوریت تشکل های بخش خصوصی است و تشکل های بخش خصوصی در زمینه آموزش نیروی کار صنایع پای کار آمدند و در سطح سوم نیز دانشگاه و صنعت هریک مسیر خود را می‌روند.

کاشفی معتقد است، اگرچه در کشور ما ارتباط بین صنعت و دانشگاه چیزی مابین سطح دو و سه است اما اکنون وضعیت نسبت به سال‌های گذشته بسیار بهتر شده و اکنون در نزدیک ترین تعامل بین صنعت و دانشگاه هستیم.

رئیس اتاق کرمانشاه با اشاره به حوزه‌های مختلفی که اکنون صنعت و دانشگاه می‌توانند در آن همکاری داشته باشند، افزود: شرایط تحریم‌ها تبعات کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدتی برای صنایع ما داشته که یکی از مهمترین آنها کاهش رقابت پذیری صنایع و تاب آوری آنها است و دانشگاه ها می‌توانند در زمینه افق صنایع در صورت بازگشایی درهای کشور و برداشته شدن تحریم‌ها به خوبی به کمک بخش صنعت بیایند. عضو هیات رئیسه اتاق ایران یکی دیگر از زمینه‌هایی که حوزه صنعت و دانشگاه می‌توانند با یکدیگر تعامل داشته باشند را تربیت دانشجویان بین‌المللی دانست که در این زمینه خلا داریم.

کاشفی استفاده از ظرفیت کارشناسی و دانشگاهی را برای صنایع و بخش خصوصی ضروری دانست و تاکید کرد: اتاق بازرگانی به خوبی در این حوره ورود کرده و تلاش کردیم با استفاده از ظرفیت اساتید دانشگاه، تمامی خروجی فعالیت‌های اتاق بازرگانی پشتوانه علمی داشته باشد.

حسین میرمحمد صادقی رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی اتاق ایران نیز با اشاره به اینکه همایش تعامل صنعت و دانشگاه تا کنون در شش استان دیگر از جمله البرز، همدان، اصفهان و … برگزار شده، اظهار کرد: طی سال سال اخیر شرایط بیماری کرونا برپایی همایش را متوقف کرد و امسال قرار است این همایش به میزبانی کرمانشاه برگزار شود.

وی ادامه داد: همایش ملی تعامل صنعت و دانشگاه به همت موسسه آموزشی و پژوهشی اتاق ایران، دانشگاه مادر و اتاق بازرگانی هر استان به عنوان سه ضلع اصلی برگزار می‌شود.

رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی اتاق ایران با بیان اینکه هدف از این همایش صرفا یک گردهمایی نیست، عنوان کرد: این همایش باید خروجی عملی در زمینه تقویت ارتباط صنعت و دانشگاه داشته باشد.

میرمحمد صادقی تاکید کرد: در برخی استان‌ها این همایش با رویکرد خاص به فراخور شرایط استان و یا موضوعات روز برگزار شده و کرمانشاه نیز می‌تواند همایش را با محوریت مسائلی از جمله شرکت‌های دانش بنیان، موضوع بیکاری و اشتغال، دوران پساکرونا و … برگزار کند.

وی همچنین بر لزوم استفاده از تجارب کارآفرینانی که ارتباط خوبی با دانشگاه داشتند نیز در این همایش تاکید کرد.

وی درباره اینکه چرا تا کنون ارتباط صنعت و دانشگاه آنطور که باید مستحکم نبوده، تاکید کرد: یکی از مهمترین عوامل این است که بخش دانشگاه و صنعت عمدتا به دولت وصل بودند و از همین رو چندان نسبت به هم احساس نیاز نکردند.

رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی اتاق ایران نبود اعتماد بین دو بخش را عامل دیگری دانست که مانع شده حوزه صنعت و دانشگاه تعامل خوبی با هم داشته باشند و یادآور شد: این در حالی است که صنایع و دانشگاه‌ها می‌توانند تعاملات گسترده‌ای در زمینه‌های مختلف از ایجاد فرصت‌های مطالعاتی در واحدهای صنعتی تا اعزام دانشجویان به صنایع برای دوران کارورزی و … داشته باشند.

در ادامه دکتر محمد نبی احمدی رئیس دانشگاه رازی کرمانشاه نیز با بیان اینکه درباره لزوم ارتباط صنعت و دانشگاه مدام صحبت شده اما تا کنون خروجی چندان مناسبی نداشتیم، گفت: اگرچه تا کنون کارهای مختصری انجام شده اما به اندازه ظرفیت‌ها و توانایی‌های این دو بخش نبوده است.

وی ابراز امیدواری کرد با قدم‌هایی که اخیرا برداشته شده وضعیت بهتری را در زمینه تعامل صنعت و دانشگاه شاهد باشیم و گفت: یکی از مهمترین این اقدامت مصوبه اخیر مجلس بوده که بر اساس آن صنایع مالیات خود را در قبال قرارادادهای پژوهشی با دانشگاه پرداخت کنند که این امر می‌تواند به برقراری حلقه مفقوده ارتباط بین صنعت و دانشگاه کمک کند.

احمدی پیشنهاد کرد این مصوبه برای همه صنایع و شرکت‌های مهم تشریح شود.

وی معتقد است، بخشی از اینکه تا کنون ارتباط خوبی بین صنعت و دانشگاه برقرار نشده نیز به دانشگاه برمی‌گردد و ناشی از این است که تا کنون دانشگاه نتوانسته چند مورد از معضلات اساسی حوزه صنعت را رفع کند تا بخش صنعت مزه آن را بچشد .

رئیس دانشگاه رازی کرمانشاه اضافه کرد: این در حالی است که در همین استان کرمانشاه معضلاتی در صنایع وجود دارد از جمله مصرف قابل توجه آب که دانشگاه می‌تواند با استفاده از ظرفیت اساتید خوب به حل آن کمک کند.

احمدی همایش تعامل صنعت و دانشگاه را فرصتی برای تعامل خوب بین این دو بخش دانست و اظهار کرد: امیدواریم این همایش خروجی عملی به صورت انعقاد تفاهم نامه و قرارداد همکاری داشته باشد.

وی یکی از مهمترین معضلاتی که می‌تواند در این همایش مورد توجه قرار بگیرد را معضل بیکاری کرمانشاه دانست.

نیازپور عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی نیز در این جلسه از اهمیت تعامل صنعت و دانشگاه یاد کرد و ادامه داد: در همین راستا تا کنون شش همایش برگزار شده و دستاوردهای خوبی داشته است.

وی اصلاح ساختار ارتباط صنعت و دانشگاه، راه‌اندازی رشته‌های مختلف مورد نیاز صنایع خصوصا در مقطع تحصیلات تکمیلی در دانشگاهها، تقاضا محور شدن موضوعات پایان نامه های ارشد و تزهای دکترا، در نظر گرفتن دوره های سرباز علمی_ صنعتی، راه اندازی کلینیکهای علمی و صنعتی با همکاری دانشگاه ها، بورسیه‌های شدن اساتید دانشگاه ها در کشورهای دیگر از سوی صنایع برای کمک به برطرف کردن نیاز صنعت و … را از مهمترین مواردی دانست که می تواند دستاورد این همایش ها باشد.

صالحی مسئول آموزش موسسه آموزش و پژوهشی اتاق ایران نیز در این جلسه بیکاری را مهمترین معضل کرمانشاه دانست که می‌توان از ظرفیت همایش تعامل صنعت با دانشگاه برای رفع این مشکل استفاده کرد.

وی با تاکید بر لزوم ارتباط صنعت و دانشگاه، عنوان کرد: این تعامل را باید به چشم یک سرمایه‌گذاری نگاه کرد نه هزینه.

در ادامه این جلسه درباره زمان همایش، نحوه همکاری کمیته علمی و اجرایی، محورها و پوستر همایش، شیوه پذیرش مقالات و … مباحثی مطرح شد

اخبار مشابه
تگرگ نزدیک به ۶۰۰ میلیارد تومان به کشاورزی کرمانشاه خسارت زد
به آینده اقتصاد ایران امیدوارم
اطلاعیه شرکت توزیع نیروی برق استان کرمانشاه
ثبت دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.