کرمانشاه رتبه پنجم صادرات غیرنفتی ایران را به خود اختصاص داد

  پرینت
شناسه خبر : 19272 | تاریخ انتشار : 06 بهمن 1400 - 21:56 |
رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه گفت: کرمانشاه رتبه پنجم کشور در زمینه صادرات غیرنفتی را در 9 ماهه امسال به خود اختصاص داد.

 

 

 

 

 

 

به گزارش نسیم کرمانشاه؛ کیوان کاشفی با اشاره به تحلیل سازمان توسعه تجارت از وضعیت صادرات غیرنفتی ۹ ماهه امسال کشور، گفت: برای سال ۱۴۰۰ حدود ۴۵ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی در کل کشور هدفگذاری شده که خوشبختانه تا پایان ۹ ماهه امسال ۷۷٫۵ درصد آن محقق شده است.

وی ادامه داد: با توجه به میزان صادراتی که در ۹ ماهه امسال در کل کشور داشتیم، حدود ۲٫۵ درصد هم از هدفگذاری انجام شده جلوتر هستیم.

به گفته عضو هیات رئیسه اتاق ایران، ۸۵ درصد کل صادرات ایران به ۱۷ کشور شامل کشورهای همسایه به اضافه هند و چین بوده و ۷۱ درصد صادات صورت گرفته نیز صرفا به ۱۵ کشور همسایه اختصاص داشته است.

کاشفی از وضعیت مناسب استان کرمانشاه نیز در صادرات غیرنفتی امسال کشور یاد کرد و افزود: بر اساس آمار سازمان توسعه تجارت، کرمانشاه بعد از استان‌های هرمزگان، خوزستان، بوشهر و آذربایجان غربی جایگاه پنجم کشور را کسب کرده است.

وی اضافه کرد: این در حالی است که سه استان جنوبی کشور دارای بنادر دریایی بوده و سهم قابل توجهی از صادرات آنها محصولات پتروشیمی است.

رئیس اتاق کرمانشاه معتقد است، این وضعیت نشان می‌دهد که کرمانشاه به لحاظ پتانسیل‌های تجاری و ظرفیت‌های صادراتی در کشور بسیار قابل توجه است.

کاشفی هدف صادراتی که برای سال ۱۴۰۰ استان کرمانشاه از سهمیه ۴۵ میلیارد دلاری کشور در نظر گرفته شده را دو میلیارد و ۸۵۳ میلیون دلار برآورد کرد و یادآور شد: در ۹ ماهه امسال با ثبت رقم دو میلیارد و ۱۱۵ میلیون دلار صادرات، ۷۴ درصد هدفگذاری در نظر گرفته شده را محقق کردیم.

وی تاکید کرد: اگر میعانات گازی را هم محاسبه کنیم ۹۸ درصد سهمیه صادرات سال ۱۴۰۰ استان کرمانشاه محقق شده است.

رئیس اتاق کرمانشاه پیش‌بینی کرد تا پایان سال سهمیه‌ دو میلیارد و ۸۵۳ میلیون دلاری صادرات استان را به همت تلاش تجار و تولیدکنندگان استان محقق کنیم و عنوان کرد: اگر برخی زیرساخت‌ها در استان فراهم شود می‌توانیم برای سال ۱۴۰۱ به رقم صادرات سه میلیارد دلار هم برسیم.

کاشفی زیرساخت‌های مرزی مانند سومار و خصوصا جاده دسترسی این مرز را از مهمترین این موارد برشمرد که بهبود آن می‌تواند کمک شایانی به توسعه صادرات استان بکند.

اخبار مشابه
تگرگ نزدیک به ۶۰۰ میلیارد تومان به کشاورزی کرمانشاه خسارت زد
به آینده اقتصاد ایران امیدوارم
اطلاعیه شرکت توزیع نیروی برق استان کرمانشاه
ثبت دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.