رئیس اتاق کرمانشاه با بیان اینکه سال گذشته کرمانشاه رتبه پنجم صادرات ایران را کسب کرد، ابراز امیدواری کرد میزان صادرات امسال استان به بیش از سه میلیارد دلار برسد.

رئیس اتاق کرمانشاه با بیان اینکه سال گذشته کرمانشاه رتبه پنجم صادرات ایران را کسب کرد، ابراز امیدواری کرد میزان صادرات امسال استان به بیش از سه میلیارد دلار برسد

به گزارش نسیم کرمانشاه؛ کیوان کاشفی با اشاره به اینکه در سال گذشته در کل کشور هدفگذاری ۴۵ میلیارد دلاری صادرات در نظر گرفته شده بود که خوشبختانه تحقق ۱۰۷ درصدی داشته، افزود: برش استانی سهمیه صادرات برای  کرمانشاه نیز در سال گذشته دو میلیارد و ۸۳۸ میلیون دلار بود که در کرمانشاه نیز با صادرات دو میلیارد و ۸۸۵ میلیون دلاری، تحقق ۱۰۲ درصدی داشتیم.

وی به جایگاه خوب صادراتی کرمانشاه در سال گذشته هم اشاره کرد و یادآور شد: بعد از استان‌های هزمرگان، بوشهر، خوزستان و آذربایجان غربی در جایگاه پنجم کشور قرار گرفتیم. البته باید این نکته را مد نظر داشته باشیم چهار استان قبل از ما شرایط متفاوتی دارند.

رئیس اتاق کرمانشاه از سهم ۵۳ درصدی کرمانشاه از صادرات ۹ میلیارد دلاری ایران به عراق با احتساب گاز نیز در سال گذشته خبر داد و تاکید کرد: بدون محاسبه گاز نیز سهم ۴۸ درصدی داشتیم.

کاشفی نکته مهم تجارت خارجی کرمانشاه در سال گذشته را رشد ترانزیت اعلام کرد که در بخش ترانزیت مبدا با ۶۱۸ میلیون دلار رشد دو هزار درصدی داشتیم و ترانزیت مقصد ۵۶۳ میلیون دلاری نیز که عمدتا از پرویزخان صورت گرفته رشد قابل توجهی داشته است.

وی معتقد است، این شرایط نشان می‌دهد کرمانشاه قابلیت ترانزینی بالایی دارد که نباید از آن غافل شد.

رئیس اتاق کرمانشاه یکی دیگر از شاخصه‌های مهم صادرات استان در سال گذشته را رشد ۴۶۶ درصدی صادرات از مرز سومار و رشد ۵۰۷ درصدی صادرات از مرز خسروی دانست  و عنوان کرد: صادرات مرز شیخ صله هم به میزان قابل توجهی رشد داشته است که این ارقام بیانگر پتانسیل‌های مهم مرزهای استان خصوصا دو مرز سومار و شیخ صله است.

کاشفی از هدفگذاری صادرات بیش از سه میلیارد دلاری برای سال جاری کرمانشاه هم یاد کرد و ادامه داد: رسیدن به این هدفگذاری با توجه به ظرفیت‌هایی که داریم دور از انتظار نیست.

وی سپس  با اشاره به مهمترین برنامه‌ها و راهکارهایی که می‌تواند به رشد صادراتی استان در سال جاری کمک کند، خاطرنشان کرد: یکی از مهمترین راهکارها مستقل شدن دو مرز سومار و شیخ صله و در نظر گرفتن کد گمرکی برای این دو مرز است تا بتوان به صورت مستقل کالاها را از همین مرزها صادر کرد.

رئیس اتاق کرمانشاه مستقل شدن این دو مرز را نیازمند فراهم کردن زیرساخت‌ها خصوصا فیبر نوری دانست که باید هرچه زودتر انجام شود و ادامه داد: مرز سومار این ظرفیت را دارد که همپای مرز خسروی صادرات انجام دهد.

یکی دیگر از مواردی که کاشفی در زمینه راهکارهای افزایش صادرات استان بر آن تاکید کرد لزوم اجرای فاز دوم طرح جامع پرویزخان بود و افزود: پیشنهاد داریم این موضوع در سفر رئیس جمهور به استان مطرح و تامین اعتبار شود.

وی اظهار کرد: هم اکنون بخشی از فاز اول این طرح به بهره‌برداری رسیده و با اجرای فاز دوم، پرویزخان می‌تواند به بزرگترین بارانداز صادراتی غرب کشور تبدیل شود.

رئیس اتاق کرمانشاه همچنین خواستار تعیین تکلیف جاده ۵۵ کیلومتری گیلاغرب به مرز سومار شد که می‌تواند روند صادرات از سومار را تسریع و به افزایش صادرات استان کمک کند