معاون خدمات شهری شهرداری کرمانشاه، از اجرای پروژه‌های استقبال از بهار و زیباسازی شهر خبر داد و گفت: عمده پروژه‌ها تا روز اول فروردین‌ماه به پایان می‌رسد.
کرمانشاه برای استقبال از بهار زیبا می‌شود/ برپایی ۴ سفره‌ هفت‌سین در مبادی ورودی شهر

به گزارش نسیم کرمانشاه، برومند نامداری معاون خدمات شهری شهرداری کرمانشاه در تشریح برنامه‌های استقبال از نوروز و زیباسازی شهر، از برپایی چهار سفره هفت سین شاخص در ورودی‌های شهر خبر داد و افزود: این سفره‌ها در تقاطع غیرهمسطح امام حسین(ع)، میدان آزادگان، پارک رهایی و بزرگراه شهید قاسم سلیمانی برپا می‌شود.

وی افزود: همچنین پنج سفره دیگر در نقاط دیگر شهر برپا می‌شود که از جمله این نقاط پارک شاهد، روبروی مسجد حاج شهبازخان، پارک برکه در بزرگراه امام خمینی(ره)، پارک شبدیز در بزرگراه امام حسین (ع) و بوستان چم‌بشیر در بلوار دانشگاه است.

نامداری زیباسازی کرکره مغازه‌ها با استفاده از نصب استیکر منقش به طرح‌های اسلیمی برگرفته از معماری ایرانی و اسلامی، پروژه نورپردازی در مناطق چهار و پنج، زیباسازی میدان فردوسی، نورپردازی زیرگذر تقاطعات شهید سلیمانی، شهدا، امام حسین (ع) و راه کربلا، نورپردازی جداره سنگی پارک شیرین (ضلع شرقی) و خروجی فرودگاه را از دیگر طرح‌های زیباسازی شهر در نوروز اعلام کرد.

وی از برگزاری جشنواره فرش گل در مناطق هشت‌گانه به عنوان یکی دیگر از برنامه‌های زیباسازی شهر در نوروز یاد کرد و افزود: در ایام نوروز در هر منطقه یک فرش گل حداقل به مساحت ۱۰۰ مترمربع برپا می‌شود.

معاون خدمات شهری شهرداری کرمانشاه همچنین، از اجرای بیش از ۴۰ دیوارنگاره در سطح شهر در ایام نوروز خبر داد.

نامداری پتینه‌کاری بر روی پایه‌های پل ولایت، زیباسازی قطعه دوم ستون‌های قطار شهری، بازسازی المان‌های شهری و حذف المان‌های فرسوده از سطح شهر، رنگ‌آمیزی و پاکسازی جداول، زیباسازی و نقاشی دیواری پل خیابان جوانشیر، نصب المان نوری ماه مبارک رمضان در کمربندی غربی و نصب المان‌های نوروزی در سطح شهر را هم از دیگر برنامه‌های زیباسازی شهر در نوروز اعلام کرد.

معاون خدمات شهری شهرداری کرمانشاه در ادامه در تشریح برنامه‌های ستاد سفر از برگزاری جلسات متعدد با اداره‌کل میراث فرهنگی برای استقبال ویژه از مهمانان نوروزی خبر داد و برگزاری مراسمات عید تا عید به مناسبت تقارن عید نوروز و ماه مبارک رمضان، برگزاری مراسمات گردشگری و فرهنگی، هماهنگی اتوبوس‌های گردشگری و راهنمایان گردشگری برای برگزاری تورهای کرمانشاه گردی، برگزاری کلاس‌های آموزشی جهت لیدرها و رانندگان ناوگان حمل و نقل عمومی ویژه نوروز، چاپ و نشر بروشورهای خوراک و برگزاری جلسات با مدیران رستوران‌ها و اقامتگاه‌ها و اضافه کردن غذاهای محلی به منوی رستوران‌ها را از جمله مهمترین این برنامه‌ها عنوان کرد.

وی در ادامه به وضعیت فضای سبز شهری هم اشاره کرد و از وجود ۲۳۷ پارک فعال در سطح شهر خبر داد.

نامداری سرانه فضای سبز در شهر کرمانشاه را ۱۰.۵ مترمربع اعلام و تصریح کرد: میانگین این سرانه در کلانشهرها از حدود ۱۲ تا ۱۷ متر مربع متغیر است، اما آنچه مسلم است اینکه ما نسبت به میانگین کشوری فاصله داریم.

وی از برنامه ریزی برای درختکاری ۳۱۵ هکتار در جنوب شهر خبر داد و افزود: با این اقدام حدود ۲۰ سانتی متر به این سرانه اضافه می‌شود.

*کرمانشاه از «نخاله‌ها» پاکسازی می‌شود/ اختصاص ۲ زمین برای جمع‌آوری نخاله‌ها

وی در ادامه با اشاره به تشکیل ستاد ساماندهی و مدیریت پسماندهای عمرانی و ساختمانی در شهرداری کرمانشاه گفت: برنامه داریم تا در سال آینده شهر را از نخاله‌های ساختمانی پاکسازی کنیم.

وی افزود: در مرحله نخست کار جمع‌آوری نخاله‌ها از اوایل سال آینده شروع شده و ظرف ۱۵ روز پایان می‌یابد و تمامی نخاله‌های جمع‌آوری شده به مراکزی که برای این کار تعیین شده منتقل می‌شود.

نامداری گفت: جهت جمع‌آوری نخاله‌ها دو زمین در نزدیکی سراب نیلوفر در نظر گرفته شده که تمامی نخاله‌ها به آنجا منتقل خواهند شد.

معاون خدمات شهری شهرداری کرمانشاه گفت: پس از جمع‌آوری نخاله‌ها، برنامه داریم تا از این پس زمانی پروانه ساخت به افراد داده شود که نخاله‌های ساختمانی خود را در مراکز جمع‌آوری نخاله تحویل دهند.

وی افزود: بنابراین افرادی که قصد احداث یک ساختمان جدید دارند باید ابتدا نخاله‌های خود را به مرکز جمع‌آوری نخاله تحویل دهند تا بتوانند پروانه ساخت دریافت کنند.

وی افزود: همچنین با هماهنگی صورت گرفته با پلیس راهور، خودروهایی که در سطح شهر نخاله خالی کنند توقیف می شوند و شهروندان می‌توانند با مشاهده چنین مواردی، آن را به پلیس راهور گزارش دهند.

نامداری گفت: این طرح از ۱۵ فروردین در کرمانشاه اجرایی می‌شود.

وی افزود: در فاز بعدی، بازیافت نخاله‌های ساختمانی در دستور کار قرار دارد که قدری زمان بر خواهد بود، چرا که هزینه بالایی نیاز دارد