مشاور اقتصادی اتاق بازرگانی کرمانشاه کاهش نرخ بیکاری در کشور و استان کرمانشاه را مثبت ارزیابی کرد و دلیل اصلی آن را اتکا ی بیشتر دولت به بخش خصوصی برای ارزآوری اعلام کرد. به گزارش روابط عمومی اتاق کرمانشاه، دکتر سهراب دل انگیزان با اشاره به اینکه اخیرا ً شاهد کاهش نرخ بیکاری در کشور […]

مشاور اقتصادی اتاق بازرگانی کرمانشاه کاهش نرخ بیکاری در کشور و استان کرمانشاه را مثبت ارزیابی کرد و دلیل اصلی آن را اتکا ی بیشتر دولت به بخش خصوصی برای ارزآوری اعلام کرد.

به گزارش روابط عمومی اتاق کرمانشاه، دکتر سهراب دل انگیزان با اشاره به اینکه اخیرا ً شاهد کاهش نرخ بیکاری در کشور بودیم اظهار کرد: نرخ بیکاری کشور حدود ۱٫۳ درصد کاهش پیدا کرده و از کانال ۱۲ درصد ی به کانال ۱۰ درصدی رسیده است.
وی درباره دلیل این کاهش نرخ بیکاری افزود: از پاییز سال ۹۶ به بعد تحریمهای آمریکا علیه ایران دوباره شکل گرفت و باعث شد درآمدهای ارزی دولت که پیش از این وارد کشور شده و توسط بانک مرکزی توزیع می‌شد با کاهش قابل توجهی مواجه باشد و یا حتی تا حدودی از دست برود .
این استاد دانشگاه با بیان اینکه کاهش درآمدهای ارزی دولت باعث شد اتکای دولت به درآمدهای ارزی بخش خصوصی و خصوصا صادرکنندگان بیشتر شود، یادآور شد: طی چند وقت اخیر بیشترین ارزی که وارد کشور شد ه از طریق بخش خصوصی و واحدهای تولیدی صادرات محور از جمله صنایع پتروشیمی، صنایع فولاد، محصولات غذایی و سایر صنایع صادراتی کالاهای غیرنفتی بود .
دل انگیزان معتقد است در شرایطی که ارزش پول ملی ایران نسبت به ارزهای خارجی کاهش پیدا کرده ، طبیعتا جاذبه محصولات ایرانی برای بازارهای خارجی بیشتر شده و همین امر به افزایش صادرات واحدهای صادرات محور دامن زده است .
مشاور اقتصادی اتاق کرمانشاه اضافه کرد: در شرایطی که دلار سه تا چهار برابر گرانتر شده است واحدهای صادرات محور نیز باید تا همین حدود محصولات بیشتری به خارج از کشور صادر کنند تا بتوانند به هم ان اندازه سال قبل ارز وارد کشور کنند و برای این میزان تولید اضافه، نیازمند اشتغال‌زایی بیشتری هستند .
وی با بیان اینکه در سال ۹۷ شاهد نرخ رشد اقتصادی حدود منفی شش درصد در کشور بودیم یادآور شد : این نرخ رشد منفی مربوط به درآمدهای نفتی، درآمدهای ارزی دولتی و یا بخش‌هایی است که وابسته به درآمدهای دولتی بودند و بخش خصوصی را کمتر شامل شده و بخشهای صادراتی را شامل نمیشود.
به گفته این کارشناس مسائل اقتصادی مجموعه این عوامل و اتکای بیشتر دولت به ارز صادراتی بخش خصوصی و همچنین افزایش تولیدات آنها باعث شده بیش از ۳۷۰ هزار شغل در واحدهای تولیدی و صنعتی کشور اضافه شود که عدد قابل توجهی است . 
دل انگیزان عنوان کرد: بیشترین سهم از تولید اشتغال در این مدت نیز با حدود ۱۶۰ هزار نفر مربوط به حوزه صنعت و سپس کشاورزی است .
مشاور اقتصادی اتاق کرمانشاه با بیان اینکه در استان کرمانشاه نیز شاهد کاهش ۴.۷ درصدی نرخ بیکاری بود ه ا یم که رقم قابل توجهی است، افزود: در استان کرمانشاه اگر هر درصد نرخ بیکاری را معادل ایجاد هفت هزار شغل فرض کنیم ، برای این میزان کاهش بیکاری در استان باید حدود ۳۵ هزار شغل در بهار سال ۹۸ در استان ایجاد شده باشد .
وی گفت: در این زمینه توسط بسیاری از منتقدین ابهامات زیادی وجود دارد که آیا واقعا این تعداد شغل در استان کرمانشاه ایجاد شده یا خیر و این نقدها همه ارزشمند و مفید هستند.
دل انگیزان در پاسخ به ابهاماتی که درباره عدد ۴.۷ درصدی کاهش نرخ بیکاری استان وجود دارد ادامه داد: در این مورد باید بگویم که مرکز آمار ایران ۲۰ سال است که برای اعلام نرخ بیکاری در کل کشور روش و شیوه مشخصی دارد که اگرچه به آن انتقاد داریم اما در تمام این سالها نرخ بیکاری بر همین اساس و با همین فورمولها محاسبه شده است .
مشاور اقتصادی اتاق کرمانشاه گفت: پس اگر در این سالها نرخ بیکاری بالا بوده و یا پایین بوده بر اساس همین روش محاسبه شده و تغییری در روش محاسبه نرخ بیکاری رخ نداده است که اکنون نتوانیم آن را قبول کنیم .
وی تاکید کرد: از سوی دیگر استان کرمانشاه دارای تعداد قابل توجهی واحد صنعتی راکد و یا زیر ظرفیت بود که در گذشته امکان رقابت با کالاهای وارداتی که با ارز دولتی ارزان‌قیمت وارد می شد را نداشتند .
وی معتقد است اکنون که دلار ارزان قیمت برای واردات این کالاها در اختیار دولت نیست، کالاهای تولید استان امکان رقابت بیشتری دارند.
این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: از سوی دیگر عمده صنایع استان صنایع صادرات محور هستند که از جمله آنها می‌توان به صنایع رب گوجه، شوینده ها، محصولات لبنی، انواع نوشابه، سیمان، کاشی و سرامیک، فولاد، مفتولهای فلزی، نخ تولیدی برای لاستیک اتومبیل، چسب، سیم برق، کابل و … اشاره کرد که هم اکنون با رونق صادرات میزان تولید و اشتغال آنها نیز بیشتر شده است و بخش زیادی از کاهش نرخ بیکاری مربوط به این واحدها است .
مشاور اقتصادی اتاق کرمانشاه با بیان اینکه استان کرمانشاه پتانسیل های زیادی هم در بخش کشاورزی دارد، افزود: طی دو سال اخیر که بارندگی های خوبی داشتیم رغبت به سمت بخش کشاورزی خصوصاً محصولات زراعی صنعتی از جمله علوفه، سیب زمینی، گوجه فرنگی و …. بیشتر شده و این فعالیت‌های کشاورزی هم حجم بزرگی از فعالیت‌های اقتصادی و ایجاد اشتغال را به خود اختصاص داده است.
وی تاکید کرد مجموعه این عوامل نشان می‌دهد کاهش نرخ بیکاری در استان کرمانشاه و در کل کشور ناشی از عدم وجود درآمدهای نفتی برای دولت و اتکای دولت به اقتصاد داخلی و واحدهای صادرات محور شکل گرفته است که ارزآوری بیشتری برای کشور دارند.
به گفته دل انگیزان این شرایط باعث شده دولت خود را کنار بکشد و دست بخش خصوصی را بازتر بگذارد و حتی حمایت‌های بیشتری نیز از این بخش انجام دهد.
وی گفت :دولت در این شرایط تلاش می‌کند ارتباط خود را با بخش خصوصی بهتر کند که نمود آن در شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی دیده میشود.
دل انگیزان در مجموع کاهش نرخ بیکاری را مثبت ارزیابی کرد و دلیل اصلی آن را نیز کاهش جدی درآمدهای ارزی دولت و اتکا بیشتر دولت به بخش خصوصی برای ارزآ وری و در نتیجه آن رونق تولید و اشتغال زایی دانست.