شمارش معکوس برای راه‌اندازی هیات چوگان در استان کرمانشاه شروع شده و بعد از ابلاغ حکم سرپرستی برای سرپرست این هیات، کرمانشاه نیز صاحب رشته مفرح و پرهیجان چوگان شده است.

به گزارش نسیم کرمانشاه و به نقل از ایرنا؛ حدود ۲ ماه قبل حکم سرپرستی «محمدعلی زرین» به عنوان سرپرست هیات چوگان استان کرمانشاه ابلاغ شد و او نیز با همراهی جمعی از ورزشکاران و مدیران ورزشی استان اقدام به راه اندازی این هیات کرده و ترکیب هیات رئیسه نیز مشخص شده است.

در سطح کشور تاکنون ۱۸ هیات استانی چوگان راه اندازی شده و قرار است تا ۲ ماه آینده نیز مقدمات برگزاری انتخابات هیات استان کرمانشاه نیز فراهم شود.

سرپرست هیات چوگان استان کرمانشاه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، گفت: به همراه تیمی متشکل از ورزشکاران، مربیان و داوران حرفه‌ای که دلسوز مردم و ورزش استان هستند اقدام به راه اندازی هیات چوگان در استان کرده‌ایم و می‌خواهیم بدون حاشیه به توسعه و تقویت این رشته ورزشی در استان اقدام نماییم.

«محمد زرین» با بیان اینکه بنده خودم از خانواده‌ای ورزشکار و ورزش دوست هستم و سال‌ها در هیات تیراندازی نیز فعالیت کرده‌ام، افزود: با همکاری فدراسیون و اداره ورزش و جوانان و با همت ورزشکاران، مربیان و داوران استان، رشته چوگان را در استان کرمانشاه فعال می‌کنیم تا مردم و به خصوص نسل جوان بتوانند در این رشته ورزشی مشغول به فعالیت شوند.

وی با بیان اینکه اکنون در حال فراهم کردن بسترهای لازم برای راه‌اندازی این رشته در استان هستیم، گفت: اولین قدم برای راه اندازی این رشته، اختصاص زمین مورد نیاز است که قرار است در بیستون زمین مناسبی در اختیار هیات قرار بگیرد تا فعالیت خود را شروع کنیم.

سرپرست هیات چوگان استان کرمانشاه در ادامه با دعوت از همه ورزشکاران علاقمند به فعالیت در رشته چوگان، گفت: استان کرمانشاه مهد ورزش کشور است و استعدادهای فراوانی در این استان وجود دارند که با آموزش و هدایت آنها می توان کرمانشاه را به یکی از استانهای مطرح در زمینه ورزش چوگان در سطح کشور تبدیل کنیم.

دبیر هیات چوگان استان کرمانشاه نیز در این ارتباط با بیان اینکه زمینه فعالیت ورزش چوگان در استان کرمانشاه فراهم است، گفت: استعدادهای ورزشی فراوانی در زمینه رشته های مختلف ورزشی در استان کرمانشاه وجود دارند که با آموزش آنها را وارد ورزش چوگان می کنیم.

«فرشته قیطانی» از چوگان به عنوان یکی از رشته های اصیل ایرانی و باستانی یاد کرد و افزود: باتوجه به هیجان بالای این رشته ورزشی، بی شک چوگان در کرمانشاه نیز طرفداران زیادی خواهد داشت که آنها را در قالب هیات استان ساماندهی می کنیم.

چوگان به کرمانشاه رسید

وی با بیان اینکه چوگان رشته ای تخصصی است، تصریح کرد: بخش فنی این رشته ورزشی را به افراد متخصص واگذار می کنیم و در کنار آن آموزش را در اولویت فعالیت ها قرار می دهیم.

نایب رئیس هیات چوگان استان کرمانشاه نیز در این ارتباط با بیان اینکه چوگان رشته‌ای پرطرفداری است و اسب نیز یکی از پایه های اصلی اجرای این ورزش محسوب می‌شود، گفت: اسب کُرد به دلیل اندامش برای بازی چوگان مناسب است و خوشبختانه در استان کرمانشاه این زمینه فراهم است.

«مهتاب باباحیدری» افزود: بستر و زمینه برای رشد بازی چوگان در استان کرمانشاه وجود دارد و از این رو این رشته مفرح و پرهیجان برای توسعه و پیشرفت نیازمند حمایت مسوولان است.

وی با تاکید بر اینکه هدف اعضای هیات چوگان استان تقویت و توسعه این ورزش در استان است، گفت: آموزش در راس برنامه های این هیات قرار دارد و از این رو در ابتدای راه کار سختی در پیش داریم اما قطعا با همراهی و حمایت مردم و مسوولان موفق خواهیم شد.

وی یادآوری کرد در رشته چوگان هم باید اسب را آموزش داد و هم ورزشکار را و از این رو کار در این رشته به نسبت دیگر رشته ها سخت است اما خوشبختانه به دلیل همدلی اعضای هیات قطعا به نتیجه خواهیم رسید.

عضو هیات رئیسه هیات چوگان استان کرمانشاه نیز با بیان اینکه راه اندازی هر هیات ورزشی در ابتدا دشوار و زمان بر است، گفت: باتوجه به نیت خیر اعضای هیات و حمایت مسوولان می توانیم رشته چوگان را در کرمانشاه راه اندازی کنیم و در این راستا نیازمند حمایت رسانه ها نیز هستیم.

«حسین بیگلری» افزود: یکی از برنامه های اصلی هیات چوگان در استان کرمانشاه استعدادیابی است و در این راستا از تمام ظرفیت ها نیز استفاده می کنیم.

وی ارتباط مستمر با فدراسیون چوگان و اداره کل ورزش و جوانان را در اولویت برنامه های هیات استان دانست و گفت: در ابتدای کار بر روی آموزش متمرکز می‌شویم و از مربیان و داوران طراز اول کشور نیز استفاده خواهیم کرد.

یکی دیگر از اعضای هیات رئیسه هیات چوگان استان کرمانشاه نیز گفت: چوگان از رشته های قدیمی ایرانی است و به دلیل اینکه بازی با اسب انجام می شود از این رو دارای هیجان بسیار زیادی است و نسل جوان نیز از آن استقبال می کنند و از این رو باید به ترویج این رشته ورزشی در استان کرمانشاه اقدام نماییم.

«محمد روشن‌زاده»، کرمانشاه را یکی از قطب های ورزش سوارکاری در ایران دانست و افزود: خواستگاه اسب کُرد نیز کرمانشاه است و از این رو بسترها برای راه اندازی ورزش چوگان باتوجه به وجود اسب و سوارکاران خوب در استان فراهم است و امیدواریم با همکاری مردم و مسوولان بتوانیم این رشته ورزشی را در استان فعال نماییم.