ماه محرم، ماه حزن و اندوه اهل بیت علیهم السلام و شیعیان و دوستداران حضرت اباعبدا... الحسین علیه السلام در غم شهادت مظلومانه آن حضرت و یاران وفادارش است و دهه اول این ماه نیز، دهه امر به معروف و نهی از منکر نامگذاری شده شده است.


حضرت اباعبدا… الحسین علیه السلام در فرمایشی هدف از قیام و نهضت خودشان را برپا ساختن امر به معروف و نهی از منکر بیان می‌کنند.
امر به معروف و نهی از منکر یکی از فروعات دین اسلام است. اختصاص آیاتی از کتاب آسمانی قرآن و فرمایشات ائمه اطهار علیهم السلام به این مطلب، بیانگر اهمیت و توجه دین اسلام به این موضوع است. امر به معروف و نهی از منکر، رمز پایداری و برپایی دستورات الهی و افزایش شور و نشاط در جامعه اسلامی است. با امر به معروف و نهی از منکر، بی‌تفاوتی از میان مردم مسلمان برداشته می‌شود و همه افراد در برابر یکدیگر مورد سوال قرار می‌گیرند.
خداوند متعال در قرآن کریم، بهترین امت را امتی می‌داند که امر به معروف و نهی از منکر می‌کنند.
در سوره توبه آیه ۷۱ خداوند امر به معروف و نهی از منکر را وظیفه عمومی می‌داند و می‌فرماید: «تمام مردان و زنان با ایمان نسبت به یکدیگر حق ولایت دارند که یکدیگر را به معروف وادار کنند و از منکر باز دارند.»
بزرگان دین و امامان معصوم علیهم السلام نیز بیانات زیبا و زیادی در این خصوص بیان داشته‌اند.
پیامبر اکرم صلوات ا… علیه می‌فرمایند: «آمران به معروف، خلیفه خدا در زمین هستند».
امیر مومنان، حضرت علی علیه السلام می‌فرمایند: «قله دین امر به معروف و نهی از منکر و اجرای حدود الهی است.»
همه این فرمایشات نشانگر اهمیت موضوع امر به معروف و نهی از منکر در دین اسلام است.
یکی از مصادیق امر به معروف و نهی از منکر رعایت صرفه‌جویی و پرهیز از اسراف است. اگر همه مردم در قبال کسانی که رعایت اعتدال و میانه‌روی را نمی‌کنند احساس مسوولیت کرده و نسبت به اسراف آنان تذکر لسانی دهند مطمئناً جلوی بسیاری از اسراف و تبذیرها گرفته خواهد شد. در خیلی از مواقع مردم نسبت به مساله‌ای ناآگاه و غافل هستند و این بی‌اطلاعی موجب اسراف آنان می‌شود.
اکنون که مردم میهنمان، تابستانی با گرمای بافزونتر از سالهای قبل را تجربه می کنند، یکی از موضوعاتی که باید مورد توجه و دقت قرار گیرد، رعایت الگوی مصرف در برق است. هرچند که متولیان امور در صنعت برق تذکرات و یادآوریهای لازم را در رسانه‌ها و وسایل ارتباط جمعی بیان می‌کنند، اما توجه دادن به این موضوع، وظیفه همه مردم به عنوان عضوی از اعضای جامعه مهم و اثرگذار است.
اگر جامعه اسلامی و دیگر مسلمانان در مقابل اسرافِ مسرفان بی‌تفاوت باشند، نه تنها خودشان در معصیت آن افراد شریک هستند بلکه یک واجب الهی که امر به معروف و نهی از منکر باشد را هم ترک کرده‌اند. شرع مقدس، اسراف را یکی از گناهان کبیره برشمرده و اثرات منفی آن را، سلب نعمت از فرد مُسرف می‌شمرد.
حضرت علی علیه السلام می‌فرمایند: «از تشویق همدیگر به انجام کارهای شایسته و بازداشتن از ارتکاب کار زشت خودداری نکنید بدانید که اگر این کار را ترک کردید بدکاران بر شما مسلط می‌شوند در این حالت دیگر دعای شما مستجاب نخواهد شد.»
همچنین امیر مومنان علیه السلام در خطبه قاصعه این گونه می‌فرمایند: «خداوند سبحان گذشتگان را از رحمت خود دور نکرد مگر به خاطر ترک امر به معروف و نهی از منکر.»
از دیگر آثار خطرناک امر به معروف و نهی از منکر گرفته شدن قدرت تشخیص امور از انسان است.
چه نیکوست که در کنار عزاداری بر مصائب حضرت ابا عبدا… الحسین علیه السلام، به بیانات آن حضرت نیز توجه کرده و عامل به آن باشیم تا جامعه اسلامی ما، عاری از هرگونه اسراف و تبذیر در بخشهای مختلف به ویژه در دو نعمت آب و برق باشد.

  • نویسنده : محمد مهدی وحدتی مدیر روابط عمومی برق منطقه‌ای سمنان