برابمديركل مديريت انرژي و برنامه ريزي امور مشتريان شركت توانير با اشاره به افزايش پاداش صرفه جويي برق در تابستان ،پاداش صرفه جويي امسال را چندين برابر تعرفه فروش برق عنوان كرد.

به گزارش نسیم کرمانشاه و به نقل از پایگاه خبری توانیر، دکتر عبدالامیر یاقوتی تصریح کرد: رفع ناترازی تولید و مصرف و تامین برق مطمئن و پایدار با هدف جلب رضایتمندی مشترکان به ویژه در دوران اوج بار شبکه را مهمترین دغدغه صنعت برق عنوان کرد که این هدف با همکار مردم در تابستان گذشته به خوبی محقق شد.

مدیرکل دفتر مدیریت انرژی و امور مشتریان توانیر، مدیریت بار را شامل برنامه های تعرفه محور و تشویق محور عنوان کرد و افزود: امسال پاداش صرفه جویی برای مشترکان خانگی مفصل تر شده و تمامی مشترکان برق کشور که مصرفشان را نسبت به سال گذشته کاهش دهند، تا چندین برابر تعرفه مصرفی، پاداش دریافت می کنند.

وی پاداش صرفه جویی برق در مناطق عادی را در صورتیکه مشترک مصرف خود را به ۵۰ درصد الگو کاهش دهد،۲ هزارتومان به ازای هر کیلوواتساعت عنوان کرد و هرکیلوواتساعت صرفه جویی تا الگو ۱۵۰۰ تومان ، تا ۱٫۵ برابر الگو هزار تومان و تا ۲٫۵ برابر الگو ۵۰۰ تومان پاداش به همراه دارد.

دکتر یاقوتی ساعات اوج بار را در دو بازه از شبانه روز ذکر کرد که از ساعت ۱۱ تا ۱۶ و از ۱۹ تا ۲۳ اتفاق می افتد و مشترکانی که در این ساعات بیش از الگو مصرف کنند و مصرف خود را نسبت به سال قبل کاهش ندهند، با جهش بالایی در قیمت برق رو به رو می شوند و ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش مصرف برق در ماههای معمولی ،افزایش ۳ تا ۴ برابری قبوض برق را در پی دارد.

وی سبد تولید برق کشور را مجموعه ای از منابع تولید برق فسیلی ،انرژیهای نوع ،تجدید پذیر و هسته ای ذکر کرد و از برنامه افزایش ظرفیت پنلهای خورشیدی تا سقف هزار مگاوات در سال جاری خبر داد.

دکتر یاقوتی با تاکید بر بالا بودن هزینه های تولید ،انتقال و توزیع برق ، حفظ منابع ملی با راهکارهای صرفه جویی را حایز اهمیت دانست و عدم استفاده از لوازم برقی پر مصرف مانند اتو، ماشین لباسشویی و ظرفشویی را در ساعات گرم روز، استفاده ازوسایل برقی پربازده به ویژه لوازم سرمایشی و کولرهای کم مصرف،خاموش کردن لامپهای اضافی ،استفاده از دور کند کولرهای آبی و تنظیم برودت لوازم سرمایشی روی دمای ۲۴ درجه را از جمله راهکارهای کاهش مصرف برق در تابستان بر شمرد.