قرعه کشی مسابقات لیگ دسته اول فوتبال باشگاه های کشور در فصل ۱۴۰۰-۱۴۰۱ در حالی برگزار شد که بر خلاف انتظار هواداران فوتبال در کرمانشاه نامی از تیم "راهیان" نبود تا این تیم که طبق حکم دیوان عالی کشور باید به رقابت ها بر می‌گشت بازهم اسیر قانون گریزی فدراسیون نشین ها شود.

قانون‌گریزی و بی‌تفاوتی مسوولان بلای جان نماینده فوتبال کرمانشاه

به گزارش نسیم کرمانشاه به نقل از ایرنا، مسابقات فوتبال لیگ دسته اول باشگاه های کشور در فصل ۹۴ – ۹۳ با حضور ۲۴ تیم و در ۲ گروه ۱۲ تیمی پیگیری می شد که ناگهان فدراسیون اعلام کرد مسابقات فصل آتی قرار است در یک گروه ۲۰ تیمی برگزار شود و امسال تعداد تیم های سقوط کننده از هر گروه سه تیم خواهد بود، موضوعی که برخی تیم ها از جمله راهیان کرمانشاه به آن معترض بودند.

مسابقات آن سال به هر شکل بود برگزار شد و چهره تیم های سقوط کننده به لیگ ۲ هم مشخص شد، موضوعی که مسوولان باشگاه راهیان زیربار آن نرفتند و با غیرقانونی دانستن اقدام فدراسیون، تلاش های خود را برای محکومیت این اقدام و ماندن در لیگ آزادگان آغاز کردند.

دوندگی های زیاد مدیران راهیان در نهایت نتیجه داد و دستگاه قضایی نیز با تشکیل دادگاه های بدوی و تجدیدنظر حکم را به سود نماینده فوتبال کرمانشاه و بازگشت دوباره آن ها به لیگ دسته یک صادر کرد و در این میان اعتراض فدراسیون نشین ها نیز بی نتیجه ماند.

دیوان عالی کشور آخرین مرجعی بود که رای صادره در دادگاه های گذشته را تایید و اعلام کرد راهیان کرمانشاه باید به لیگ دسته اول فوتبال کشور بازگردد و طبق این آرا راهیان می بایست در فصل ۹۷ – ۹۶ بازهم در لیگ آزادگان حضور پیدا می کرد اما مقاومت فدراسیون تاکنون مانع از تحقق این امر شده است.

ماجرای بین راهیان و فدراسیون ادامه داشت تا اینکه امسال موضوع بازگشت نماینده کرمانشاه به رقابت های لیگ دسته اول جدی تر از سال های قبل مطرح و حتی استاندار و دیگر مسئولان مانند مجمع نمایندگان استان و نماینده کرمانشاه در مجلس خبرگان رهبری هم به ماجرا ورود پیدا کردند.

در این میان بازوند استاندار کرمانشاه با همراهی مدیرکل ورزش و جوانان استان و کریمی مدیرعامل باشگاه سفری به فدراسیون فوتبال داشتند و با عزیزی خادم رئیس تازه کار فدراسیون برگزار کردند تا بلکه هرچه سریعتر مقدمات بازگشت نماینده فوتبال کرمانشاه به مسابقات لیگ فراهم شود.

با این حال این دیدار و مذاکرات تلفنی و شفاهی دیگر هم نتیجه بخش نبود و فدراسیون فوتبال زیر بار آراء صادره مراجع قضائی و حتی دیوان عالی کشور نرفت تا تیم راهیان کرمانشاه اسیر قانون گریزی مسندنشینان این فدراسیون شود و از مسابقات امسال بازماند.

عدم حضور راهیان در مسابقات لیگ آزادگان امسال را می توان نوعی شکست و ناکامی برای ورزش و مسئولان ذیربط استان در این ماجرا دانست که تیغشان آنقدر بران نبود تا بتوانند حق تضییع شده نماینده فوتبال این دیار و ده ها هزار هوادار پرشور کرمانشاهی که چشم انتظار بازگشت این تیم بودند را احیا کنند.

مدیرعامل باشگاه راهیان کرمانشاه پس از مشخص شدن عدم حضور این تیم در رقابت های امسال با ابراز ناراحتی و تاثر عمیق از این موضوع، مقصر اصلی عدم بازگشت نماینده فوتبال استان به رقابت های لیگ را سرپرست غیرقانونی سازمان لیگ می داند.

وی در عین حال از عدم تلاش کافی مسئولان استان برای احقاق حق راهیان نیز گلایه مند و معتقد است با تلاش و فشارهای بیشتر می شد مجوز حضور راهیان در رقابت های لیگ دسته اول امسال را کسب کرد.

کریمی همچنین از مسدود کردن حساب سازمان لیگ با اعلام شکایت راهیان به خاطر زیان های وارده خبر داد و اعلام کرد تا زمانی که خسارت کامل باشگاه محاسبه و پرداخت نشود این حساب مسدود خواهد ماند.

قانون‌گریزی و بی‌تفاوتی مسوولان بلای جان نماینده فوتبال کرمانشاه

 

سرپرست غیرقانونی سازمان لیگ نقش اصلی را در عدم بازگشت راهیان ایفا کرد

مدیر عامل باشگاه راهیان کرمانشاه در ابتدای گفت و گو با خبرنگار ایرنا، “حیدر بهاروند” سرپرست سازمان لیگ را عهده دار اصلی عدم بازگشت این تیم به رقابت های امسال لیگ دسته اول معرفی و سرپرستی وی را در این سازمان با توجه به گذشت مدت زمان سه ماهه اش غیرقانونی دانست.

«سلمان کریمی» با بیان اینکه در اساس نامه جدید فدراسیون به صراحت عنوان شده که سرپرستی بیش از سه ماه ممنوع است، گفت: این شخص هفت ماه است که به عنوان سرپرست سازمان لیگ فعالیت می کند، کما اینکه معتقدم حکم سرپرستی وی نیز با توجه به رد صلاحیت شدنش برای مسند نایب رئیسی اول عزیزی خادم در انتخابات فدراسیون غیرقانونی بوده است.

وی تصریح کرد: امیدوارم رئیس جدید فدراسیون فوتبال که با شعار قانون مداری روی کار آمد توجیهی برای قانونی گریزی خود داشته باشد کما اینکه معتقدم مجمع فدراسیون فوتبال با سپردن کارها به بهاروند که فردی بازنشسته است بیشترین ضرر به فوتبال این ممکلت وارد می کند.

مدیرعامل باشگاه راهیان کرمانشاه با بیان اینکه بهاروند استاد قانون گریزی است که به خاطر تصمیمات نابجا و اشتباه تاکنون میلیاردها تومان به فدراسیون خسارت وارد کرده است، گفت: جا دارد نهادهای نظارتی مانند قوه قضائیه، سازمان بازرسی، حراست وزارت ورزش و جوانان ورود پیدا کرده و تحقیقات لازم را از وی به عمل بیاورند که چرا یک شخص رد صلاحیت شده باید اینچنین در فوتبال کشور جولان دهد.

کریمی یادآور شد: بهاروند در پایان مسابقات فصل ۹۳ -۹۴ که تیم تحت نظر وی هم به دسته پایین تر سقوط کرد یکی از معترضان سرسخت به این حکم غیرقانونی بود و حتی نامه ای را امضا و خواستار ابطال رای و حکم اجرا شده بود اما زمانی که به پست و مقامی رسید همه چیز را فراموش کرد و همه حرف هایش را پس گرفت.

وی گفت: حتی در سفری که همراه با استاندار به فدراسیون رفته و با رئیس آن دیدار کردیم آقای بازوند از عزیزی خادم خواست تا کار بازگشت راهیان به لیگ را به بهاروند نسپارد اما متاسفانه رئیس فدراسیون کسی را مسئول رسیدگی به موضوع بازگشت تیم ما کرد که همه هدفش بازنگشتن آن بود.

مسدود شدن حساب سازمان لیگ با شکایت دوباره راهیان

مدیر عامل باشگاه راهیان کرمانشاه در عین حال از مسدود شدن حساب سازمان لیگ به دنبال شکایت دوباره راهیان خبر داد و گفت: تیم ما باید طبق احکام صادره از فصل ۹۷-۹۸ به رقابت های لیگ بازمی گشت اما مقاومت فدراسیون نشین ها مانع از این کار شد ولی ما در این مدت تلاش کردیم مسالمت آمیز موضوع بازگشت خود را حل و فصل کنیم که ظاهرا مسئولان فدراسیون تمایلی به این کار ندارند.

وی گفت: با بی توجهی فدراسیون و سرپرست غیرقانونی سازمان لیگ به احکام صادره مراجع قضائی و دیوان عالی کشور برای بازگشت دوباره راهیان به مسابقات امسال، شکایتی را تنظیم کرده ایم تا با انجام کارشناسی های لازم میزان خسارت وارده به تیم راهیان به خاطر ممانعت فدراسیون از حضور در مسابقات لیگ مشخص شود.

کریمی تصریح کرد: فدراسیون برای هر سال حداقل موظف است ۲۰۰ میلیارد ریال به عنوان خسارت به باشگاه راهیان کرمانشاه به خاطر ضررهایی که به ما زدند، پرداخت کنند و مطمئن هم باشند از حق خود کوتاه نخواهیم آمد.

مدیرعامل باشگاه راهیان کرمانشاه یادآور شد: ما در ماه ها اخیر با تعدادی از بازیکنان قرارداد بسته و تمرینات خود را در تهران دنبال می کردیم حال مشخص نیست با تصمیم غیرکارشناسی فدراسیون چه کسی باید پاسخگوی این نفرات باشد.

مسئولان استان از تیم راهیان حمایت های لازم را به عمل نیاوردند

وی در بخش دیگری از سخنانش از مجموعه مدیریتی استان نیز ابراز گلایه کرد و گفت: متاسفانه مسئولان استان از تیم راهیان کرمانشاه حمایت های لازم را به عمل نیاورده و آنگونه که باید تلاش نکردند.

کریمی با بیان اینکه رئیس دفتر استاندار کرمانشاه رابط میان تیم راهیان و فدراسیون شده بود، گفت: هر بار که از او می خواستم موضوع را پیگیری کند وی به ما اطمینان خاطر می داد که کار بازگشت تیم ما را درست می کند ولی عملا نتیجه را همه می بینیم.

وی گفت: مجمع نمایندگان استان نیز می توانستند با جدیت بیشتری به موضوع بازگشت تنها نماینده فوتبال استان ورود پیدا کنند با اهرم های قانونی که در اختیار داشتند فدراسیون قانون گریز را مکلف به تمکین به رای دیوان عالی کشور کنند که این اتفاق نیفتاد.

فدراسیون فوتبال مکلف به تبعیت از رای دیوان عالی کشور است

مدیرعامل باشگاه راهیان کرمانشاه در ادامه فدراسیون فوتبال را مکلف به تبعیت از رای دیوان عالی کشور دانست و گفت: آن ها وظیفه دارند در نهایت زمینه بازگشت ما را به لیگ فراهم کنند و ما نیز از حقمان کوتاه نخواهیم آمد.

وی ادامه داد: از مجمع نمایندگان استان می خواهیم فدراسیون فوتبال را موظف کند که از هم اکنون زمینه بازگشت راهیان به رقابت های فصل آینده لیگ دسته اول باشگاه های کشور را فراهم و قانون افزایش تیم های فصل آینده با حضور نماینده کرمانشاه را تصویب کند.

کریمی خاطرنشان کرد: پس از گذشت ۲ هفته از مسابقات لیگ احتمال تصویب این قانون سخت خواهد شد و ممکن است برای سال آینده بازهم به مشکلاتی که امسال با آن ر وبرو بودیم برخورد کنیم بنابراین نمایندگان کرمانشاه و خصوصا آقای مصری در جایگاه نایب رئیسی مجلس می توانند این مصوبه را طی روزهای آتی از فدراسیون گرفته و آن ها را مکلف به قرار دادن اسم راهیان برای مسابقات فصل آینده کنند.

مدیرعامل باشگاه راهیان کرمانشاه با بیان اینکه وی به تنهایی سال ها تلاش کرده تا توانسته حکم دیوان عالی کشور برای بازگشت دوباره به لیگ دسته اول را بگیرد، گفت: برای تحقق این مهم نیازمند حمایت و کمک همه مسئولان استانی هستیم تا مردم شریف کرمانشاه بیش از این حق خود و داشتن یک تیم در رقابت های لیگ دسته اول محروم نشوند.

  • منبع خبر : ایرنا