دبیر اجرایی برنامه سکته حاد قلبی و مغزی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه از وقوع حدود یک هزار و 900 سکته مغزی در سال گذشته خبر داد.

به گزارش نسیم کرمانشاه؛ محمد آذریار اظهار داشت: از هر یکصد هزار نفر ۱۳۹ نفر به سکته مغزی دچار می شوند که در استان کرمانشاه در سال ۹۹ حدود یک هزار و ۹۰۰ نفر به سکته مغزی دچار شده که از این تعداد ۱۶ درصد فوت شدند.

وی افزود: از سال ۱۳۹۴ برنامه مدیریت درمان سکته حاد مغزی وزارت بهداشت شروع به کار نمود و در ابتدا تنها بیمارستان امام رضا (ع) کرمانشاه مورد هدف که برنامه به نام ۷۲۴ ( ۷ روز هفته و ۲۴ ساعته شبانه روز خدمت ارائه می‌شود) در استان به پذیرش و درمان بیماران سکته مغزی اختصاص یافت.

آذریار بیان کرد: دارویی به اسم آلتیپلاز  برای بیماران دچار سکته مغزی تجویز می شود که یک داروی ترومبولیتیک و حل کننده لخته خون است. کسانی که مورد حمله حاد مغزی یا ایسکمیک می‌شوند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی افزود: دو نوع سکته مغزی وجود دارد که یا ایسکمیک و یا سکته مغزی خون‌ریزی دهنده یا هموراژیک لخته است.

وی با اشاره به اینکه ۷۸ درصد سکته ها مربوط به ایسکمیک است گفت: ۱۲ درصد مربوط به هموراژیک که مرگ و میر در آن بیشتر است.

آذریار گفت: علائم سکته مغزی اختلال در تعادل، اختلال در بینایی، اختلال در صحبت کردن به صورت صحبت های بریده بریده، عدم تقارون صورت و روش ترمبکتومی، عدم تعادل در نگهداری در بازوه است.

دبیر اجرایی برنامه سکته حاد قلبی و مغزی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: از زمانی که علائم سکته مغزی در بیمار شروع می شود تا ۴ ساعت و نیم فرصت است تا بیمار را به بیمارستان هدف برسانند که بهترین حالت تماس با اورژانس ۱۱۵ می باشد.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر ۱۲ بیمارستان در این رابطه به سکته مغزی ( ۷۲۴ ) در استان وجود دارد، گفت: بیمارستان های امام رضا (ع) ، فارابی ( به دلیل شیوع ویروس کرونا بخش سکته مغزی آن تعطیل شده است)، شهدا، امام حسین (ع)، طالقانی در شهر کرمانشاه، در شمال استان بیمارستان پاوه و جوانرود در غرب بیمارستان امام خمینی اسلام آباد، سرپل ذهاب و در شرق استان بیمارستان های صحنه، سنقر و کنگاور بیماران را پذیرش می کنند.

آذریار در بیمارستان جامع امام رضا (ع) از اردبیهشت ماه ترموتمیک ( روشی است که در درمان حاد مغزی لخته که در مسیر عروق مغزی قرار دارد با استفاده از روش هایی که وجود دارد لخته را از مسیر مغزی خارج می‌کند.) از اول اردیبهشت ماه ۱۴ ترموتمیک مرکز امام رضا (ع) توسط خانم دکتر هزار خانی فوق تخصص سکته حاد مغزی انجام شده که ۷۰ درصد موفقیت آمیز بوده است.

وی افزود: در بحث رسیدگی پس از سکته مغزی هر یک دقیقه تاخیر در درمان بیمار نیز دارای اهمیت می باشد و زمان در این رابطه بسیار مهم می باشد.

دبیر اجرایی برنامه سکته حاد قلبی و مغزی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه اظهار داشت: فشار خون بالا، زیاده روی در مصرف نمک، الکل و دخانیات و … از عوامل اصلی در سکته مغزی می باشند.

وی خاطرنشان کرد: اکیدا توصیه می شود پس از سکته مغزی، همراه بیمار به بیمار آب نداده، و از جابجایی بیمار جدا پرهیز نمایند و تنها کاری که انجام دهند با تلفن ۱۱۵ اورژانس تماس بگیرند.

  • نویسنده : لیلا دلاور گلدسته