رئیس اداره بهداشت‌ و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه از واکسیناسیون رایگان بالغ بر 1.8 میلیون راس دام سبک و سنگین استان علیه بیماری"تب برفکی" خبر داد.

به گزارش نسیم کرمانشاه به نقل از ایسنا؛ مجید همتی اظهار کرد: تاکنون سهمیه واکسیناسیون رایگان یک میلیون و ۸۰۰ هزار راس دام سبک و ۵۰ هزار راس دام سنگین استان را از سازمان دامپزشکی کشور دریافت کرده‌ایم و کار واکسیناسیون دام ها در استان در حال انجام است.

همتی با بیان اینکه کار واکسیناسیون رایگان دام های سبک و سنگین استان با اولویت دام های روستایی و عشایری و نیز دام های مناطقی که در سطح بالای خطر از نظر شیوع تب برفکی هستند آغاز شده، تصریح کرد: در تلاشیم تا با افزایش سهمیه واکسیناسیون رایگان تمامی دام های استان را علیه تب برفکی واکسینه کنیم.

رئیس اداره بهداشت‌ و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه گفت: اگرچه در تلاشیم تا برای تمامی دام های استان سهمیه واکسن رایگان علیه بیماری تب برفکی بگیریم، اما دامداران می توانند  واکسن تب برفکی را که به‌اندازه کافی در مراکز مایه کوبی دامپزشکی بخش خصوصی تمامی شهرستان‌های استان هم موجود است، خریداری کنند.

همتی سپس با اشاره به واگیری بالای بیماری تب برفکی، گفت: این بیماری اگرچه بیماری مشترک بین انسان و دام نیست، اما یک بیماری عفونی ویروسی است که دام‌های زوج سُم مثل گاو و گوسفند را درگیر می‌کند و پیشگیری از بروز بیماری در دام های سنگین اهمیت زیادی دارد.

وی اضافه کرد: میزان تلفات تب‌برفکی در دام‌های جوان بین ۳۰ تا ۴۰ درصد بوده و تلفات  در دام های غیرایمن ممکن است به ۱۰۰ درصد هم برسد.

همتی یادآور شد: در دامهای بالغ با وجودی که احتمال تلفات دام بیمار در حدود پنج درصد است، اما در صورت ابتلا، دام‌ها کاهش میزان تولید شیر، گوشت و پشم خواهند داشت.

وی ادامه داد: از علائم ابتلای دام به بیماری تب‌برفکی می توان به پیدایش ضایعات در ناحیه دهان، پستان و ناحیه سُم اشاره کرد، همچنین دام با لنگش مواجه خواهد شد و احتمال سقط جنین هم در دام های آبستن مبتلا به تب برفکی وجود دارد.

همتی  با بیان اینکه بیماری تب برفکی در صورت بروز باعث خسارات اقتصادی زیادی به صنعت دامپروری می‌شود، تاکید کرد:  انجام واکسیناسیون به موقع، رعایت مسائل بهداشتی و امنیت زیستی در دامداری، انجام ضدعفونی و دفن بهداشتی لاشه دام‌های تلف شده در صورت بروز بیماری و… مهم‌ترین راه های پیشگیری از بیماری تب برفکی در جمعیت دام سبک و سنگین است.