سرپرست مخابرات منطقه کرمانشاه گفت: هزینه نگهداری و تعمیر تلفن ثابت بالا بوده و تغییر و اصلاح مدل تعرفه گذاری تلفن ثابت نیاز مبرم مخابرات می باشد.

به گزارش نسیم کرمانشاه، دکتر امیری در نشستی با خبرنگاران اظهار داشت: امروزه صنعت ICT سند توسعه پیشران کشور محسوب می شود و با ارتقای این صنعت این می توان شاهد پیشرفت و توسعه کشور باشیم.

وی گفت: طی چند سال اخیر مخابرات و صنعت ICT بودجه ای از دولت دریافت نمی کند و به صورت خودکفا عمل می نماید اما در حال حاضر در زمینه هزینه های تلفن ثابت با مشکل مواجه می باشیم و هزینه ها از سال ۸۲ تاکنون تغییری پیدا نکرده است.

سرپرست مخابرات منطقه کرمانشاه بیان داشت: شرکت مخابرات به دنبال مدلی برای جبران هزینه نگهداری تلفن ثابت می باشد و بناست تا حداقل مبلغی مشخص شود و مشترکین تلفن ثابت تا سقف معینی مکالمه داشته باشند و بعد از سقف تعیین شده تعرفه محاسبه شود.

وی افزود: هزینه دایر نمودن خط تلفن ثابت در حال حاضر یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان می باشد اما در حال حاضر این هزینه با تعرفه های جاری تلفن ثابت همخوانی ندارد و تعرفه ها پایین بوده به طوری که در استان کرمانشاه درآمد ماهیانه حاصل از تلفن ثابت به طور میانگین حدود ۴ هزار و ۵۰۰ تومان می باشد که بسیار ناچیز است.

امیری ادامه داد: با افزایش تغییر مدل و هزینه تلفن ثابت فضای جدیدی باز خواهد شد و ساختار، نگهداری و ارتقا شبکه به صورت مناسب انجام خواهد شد و تا حدودی رضایت مشتریان نیز جلب خواهد شد.

وی با اشاره به تغییر هزینه تلفن ثابت در طرح جدید گفت: این تغییر به گونه ای می‌باشد که فشار آنچنانی بر مردم ایجاد نخواهد کرد اما اگر هزینه تلفن ثابت افزایش پیدا نکند باعث فرسودگی شبکه و کیفیت پایین و ضعیف شدن شبکهICT و وقفه در نیاز های مردم منجر خواهد شد.

سرپرست مخابرات منطقه کرمانشاه تاکید داشت: ضریب نفوذ تلفن ثابت استان نسبت به سطح کشوری پایین بوده و ضریب نفوذ در استان حدود ۲۷.۵ می باشد که دلیل پایین بودن آن هزینه های پایین تعرفه و نگهداری تاسیسات مخابرات می باشد که در این زمینه رتبه های آخر کشور قرار داریم به طوری که تعداد مشترکین استان حدود ۶۰۰ هزار می باشد که از این مقدار حدود ۵۰۰ هزار شماره و مشترک فعال می باشد.

وی افزود: از ابتدای سال جاری تاکنون حدود ۷ هزار شماره ثابت به تعداد مشترکان استان اضافه گردیده که این مقدار پایین بوده اما نسبت به سال های قبل افزایش ناچیزی پیدا کرده است.

امیری اعلام داشت: شبکه فیبر نوری تلفن ثابت در حال حاضر به تدریج جای شبکه سیمی را خواهد گرفت اما شتاب آن کند بوده به طوری که در حال حاضر در استان کرمانشاه حدود یک هزار و ۵۰۰ مشترک به شبکه فیبرنوری متصل می باشند.

وی افزود: توسعه شبکه مخابراتی در حال حاضر با مشکلاتی همراه می باشد که با افزایش تعرفه و تغییر هزینه تلفن ثابت می توان شبکه را به صورت مناسب گسترش داد.

سرپرست مخابرات منطقه کرمانشاه در پایان اشاره ای هم به طلب مشترکین تلفن ثابت در استان داشت و گفت: در حال حاضر ۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان از مشترکان تلفن ثابت طلب داریم که ۲ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان از این مقدار مربوط به ادارات دولتی می باشد و ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان نیز طلب مشترکین تلفن خانگی می باشد.

  • نویسنده : لیلا دلاور گلدسته