‍ نیروگاه خورشیدی سامانه فتو ولتائیک ساختمان اداری شرکت آب و فاضلاب استان کرمانشاه با توان تولید ۱۶ کیلووات برق AC و صرف هزینه‌ای بالغ بر یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال افتتاح شد. به گزارش نسیم کرمانشاه، این افتتاح که با حضور مدیران عامل صنعت آب و برق استان برگزار شد، مدیرعامل شرکت آب […]


نیروگاه خورشیدی سامانه فتو ولتائیک ساختمان اداری شرکت آب و فاضلاب استان کرمانشاه با توان تولید ۱۶ کیلووات برق AC و صرف هزینه‌ای بالغ بر یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال افتتاح شد.

به گزارش نسیم کرمانشاه، این افتتاح که با حضور مدیران عامل صنعت آب و برق استان برگزار شد، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان با اشاره به سیاست‌های وزارت نیرو در راستای تأمین انرژی از منابع تجدید پذیر و الزام دولت مبنی بر تأمین ۲۰ درصد از برق ساختمان‌های اداری دستگاه‌های دولتی از انرژی‌های تجدید پذیر و پاک، اظهار داشت: ایران با وجود ۳۰۰ روز آفتابی در سال در بیش از دو سوم مساحت خود، یکی از کشورهای با ظرفیت بالا در زمینه انرژی خورشیدی است.

علیرضا تخت شاهی گفت: در این راستا شرکت آب و فاضلاب استان نیروگاه خورشیدی خود را با ظرفیت ۱۶ کیلووات راه اندازی و امروز به بهره‌برداری رساند.

به گفته وی با افتتاح این نیروگاه بیش از ۲۰ درصد نیاز برق ساختمان اداری شرکت آب و فاضلاب از این طریق تأمین می‌شود و در واقع الزام قانونی خود را در این زمینه به اجرا رسانده ایم.

مدیرعامل آبفای استان کرمانشاه بیان داشت: نیروگاه خورشیدی احداث شده در شرکت آبفای استان کرمانشاه از نوع متصل به شبکه (on-grid) بوده، از مزیت اصلی این سیستم در راستای مدیریت سبز بودن، سادگی، اجزای اصلی کمتر، ارزان‌تر بودن، سهولت در نصب و طول عمر بالا است.

وی تجهیزات مورد استفاده در احداث نیروگاه را ۴۹ عدد پنل خوشیدی به ابعاد ۱۶۰*۱۰۰ سانتیمتر(ماکزیمم توان هر پنل ۳۲۵ وات) با پایه های ضدزنگ گالوانیزه گرم، یک دستگاه اینورتر ۵ کیلوواتی آلمانی جهت تبدیل ولتاژ مستقیم به برق متناوب، تابلو برق حفاظتی، سیم، کابل و متعلقات عنوان کرد.

تخت شاهی در ادامه افزود؛ استفاده از انرژی خورشیدی به منظور تأمین انرژی مورد نیاز سیستم‌های ارتباطی و کنترلی در نقاط مختلف، راه‌اندازی نیروگاه خورشیدی و تلاش برای ایجاد نیروگاه خورشیدی در تصفیه‌خانه های آب را از جمله اقدامات انجام شده و برنامه های در دست انجام در راستای استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر در شرکت آب و فاضلاب استان کرمانشاه برشمرد.

وی تصریح کرد: تمام تلاش ما این است تا از ظرفیت‌هایی که در اختیار داریم به نحوه مطلوبی در راستای صرفه‌جویی، بهره‌وری بیشتر و اشتغال‌زایی و تأمین منابع مالی استفاده کنیم.