نشست کمیسیون تجارت و حمل و نقل اتاق بازرگانی، صنایع،‌ معادن و کشاورزی کرمانشاه برگزار گردید

  پرینت
شناسه خبر : 24634 | تاریخ انتشار : 12 تیر 1402 - 10:05 |
نشست بررسی مشکلات مرز سومار با حضور سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری جناب آقای دکتر محمدی،  رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه، رئیس کمیسیون تجارت اتاق کرمانشاه، ناظر و مدیرکل گمرکات استان ‌و معاونین ذیربط، مدیر گمرک سومار، نماینده سازمان صمت، راهداری و حمل و نقل و‌ جمعی از تجار و بازرگانان برگزار شد.

به گزارش نسیم کرمانشاه؛ حیدر کدیور رئیس اتاق کرمانشاه در این نشست از مرز سومار به عنوان یک مرز استراتژیک برای تبادلات تجاری با بخش عربی عراق یاد کرد که بواسطه دسترسی مناسب و‌کوتاه به بغداد می‌تواند دروازه ورود کالاهای ایرانی از مسیر کرمانشاه به عراق باشد.

وی‌ مشکل کنونی این مرز را عدم امکان تردد تجار دو طرف دانست که بر روند تعاملات تجاری اثرگذار است و خواستار حل این موضوع با پیگیری‌های مدیران و رایزنی با مقامات عراقی شد.

کدیور اظهار کرد: مشکل دیگر این مرز کمبود زیرساخت‌ها به دلیل عدم اجرای طرح جامع است که تقاضا داریم با همراهی اداره کل راهداری و‌ پایانه‌ها این مسئله نیز هرچه زودتر مرتفع شود.

عبدالوحید محمدی سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه نیز در این نشست با بیان اینکه تعاملات مرزی مقوله‌ای دو طرفه است، افزود: برخی از مشکلاتی که در مرز سومار داریم ناشی از عدم همراهی طرف عراقی می باشد.

وی ادامه داد: متاسفانه مرز سومار از سمت طرف عراقی رسمی نیست و این امر مشکلات را دو چندان کرده است.

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه بر لزوم تردد مسافر از مرز سومار تاکید کرده و از پیگیری این امر خبر داد و گفت: تردد مسافر از مرز سومار نیازمند اراده جمعی است، مانند آنچه که در بازگشایی شوشمی رخ داد.

جمشید رستمی رئیس کمیسیون تجارت اتاق کرمانشاه نیز در این نشست از دغدغه‌های متعددی که امروز تجار با آن مواجهند یاد کرد و ادامه داد: بخشی از این مشکلات با پیگیری مدیران استان و توافق با طرف عراقی قابل حل است اما بخش دیگری از مشکلات ملی بوده و باید با استفاده از ظرفیت اتاق ایران و رایزنی با وزرای مربوطه مرتفع شود.

وی ادامه داد: اگرچه در اکثر مرزهای استان کمابیش با مشکلاتی مواجهیم اما معضلات در مرز سومار پرشمارتر است.

رستمی با بیان اینکه تجار و صنعتگران سال‌ها برای به دست آوردن بازار عراق و افزایش صادرات تلاش کردند، افزود: روا نیست که به دلیل وجود برخی مشکلات تلاش چندین ساله فعالین اقتصادی هدر برود و بازارهای صادراتی را از دست بدهیم.

حاضرین در این نشست با اشاره به اینکه چندی قبل در جلسه کارشناسی کارگروه توسعه صادرات در مرز سومار و با حضور مدیران مربوطه به مشکلات این مرز پرداخته شد، اشاره داشتند: این نشست مصوباتی داشت که امیدواریم هرچه زودتر اجرایی شود.

افزایش ساعت کاری مرز، عدم بازرسی عمومی کامیون‌ها، ایجاد پارکینگ خودروهای سواری، تعیین تکلیف عرفه‌های تجار، احداث برج‌های روشنایی و‌فراهم‌کردن فیبر نوری و … از جمله مهمترین ‌مصوبات نشست قبل بود.

پیگیری برای حل سایر مشکلات بازرگانان از جمله تردد تجار دو طرف، صادرات آبزیان و … نیز از موارد مطرح شده در نشست کمیسیون تجارت اتاق کرمانشاه بود.

در این نشست تجار نیز به بیان مشکلات خود در زمینه عدم تعامل مرزبانی، نبود مدیریت واحد در مرز، هزینه‌های فراوان، توجیه نبودن نیروهای مرزی و … پرداختند.

اخبار مشابه
آغاز به کار نمایشگاه بین‌المللی صنعت ساختمان، تاسیسات و برق سلیمانیه
لزوم معافیت صادرات محصولات کشاورزی از رفع تعهدات ارزی
فرودگاه قصر شیرین، نیاز استان
ثبت دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.