رئیس اتاق کرمانشاه با بیان اینکه زمان اقتدار دولت‌ها به پایان رسیده، گفت: اگر موفقیت و پیشرفت می‌خواهیم باید مسیر فعالیت و سرمایه‌گذاری برای بخش خصوصی واقعی باز شود.

رئیس اتاق کرمانشاه با بیان اینکه زمان اقتدار دولت‌ها به پایان رسیده، گفت: اگر موفقیت و پیشرفت می‌خواهیم باید مسیر فعالیت و سرمایه‌گذاری برای بخش خصوصی واقعی باز شود.

 

به گزارش نسیم کرمانشاه؛ کیوان کاشفی در نشست (۲۸ دی) فعالان اقتصادی با استاندار کرمانشاه ضمن تبریک بابت انتخاب استاندار جدید کرمانشاه به نمایندگی از بخش خصوصی استان، برای ایشان آرزوی موفقیت کرد و گفت: موفقیت شما موفقیت مردم و استان کرمانشاه است.

وی سپس به مهمترین چالش‌های پیش روی بخش خصوصی و خواسته‌های این بخش اشاره کرد و ادامه داد: طی ۳۰ سال فراز و نشیب‌های متعددی ناشی از فشار تحریم‌های بین‌المللی پیش روی بخش خصوصی کشور بوده است.

عضو هیات رییسه اتاق ایران معتقد است، فشارهای خارجی از یک سو و سیاست‌ها، سخت‌گیری‌ها و قوانین سنگین داخلی از سوی دیگر باعث شده بخش خصوصی کشور ضعیف شود.

کاشفی با بیان اینکه در این مدت خصولتی‌ها بزرگ شدند و بخش خصوصی و خودجوش کشور کوچک، عنوان کرد: سهم بخش خصوصی واقعی از اقتصاد کشور طی ۲۰ سال اخیر از ۸۵ درصد به ۵۰ درصد رسیده است.

وی تاکید کرد: این در حالی است بخش خصوصی و خودجوش اقتصاد، بخش مولد و اشتغالزا است.

وی با تاکید بر لزوم اتکا به بخش خصوصی واقعی در کشور، یادآور شد: اکنون اقتدار دولت‌ها در کشور به پایان رسیده و اگر می‌خواهیم موفق شویم باید مسیر برای فعالیت و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی باز شود.

عضو هیات رییسه اتاق ایران گفت: هر مدیری که بتواند بدون اتکا به اعتبارات دولتی سرمایه‌گذار بخش خصوصی جذب کند موفق است.

کاشفی سپس به ویژگی‌های کرمانشاه و امکان فرصت سازی از آنها اشاره کرد و یادآور شد: این ویژگی‌ها اگر مورد توجه قرار گیرد ظرفیت است در غیر اینصورت باعث از دست رفتن سرمایه اجتماعی خواهد شد.

رئیس اتاق کرمانشاه از صنایع استان به عنوان یکی از مهمترین این ویژگی‌ها یاد کرد که در صورت بهبود فضای کسب و کار امکان توسعه فعالیت و افزایش ظرفیت آنها وجود دارد و قطعا از یک واحد تازه ساز پویاتر خواهند بود.

وی از حوزه نفت و پتروشیمی هم به عنوان یکی دیگر از ظرفیت‌های کرمانشاه یاد کرد که می‌تواند استان را به سمت صنعتی شدن سوق دهد.

رئیس اتاق کرمانشاه با اشاره به ویژگی‌های کرمانشاه در بخش کشاورزی و خصوصا سامانه گرمسیری، عنوان کرد: استفاده بهینه از این سامانه می‌تواند کرمانشاه را به یکی از بزرگترین قطب‌های گردشگری کشور تبدیل کند.

مناطق ویژه اقتصادی، منطقه آزاد تجاری، معادن و گردشگری از دیگر ویژگی‌های کرمانشاه بود که کاشفی از آنها یاد و خاطرنشان کرد: تجارت هم یکی از حوزه‌های مهم و باسابقه کرمانشاه است.

وی کرمانشاه را از استان‌های سرآمد در حوزه تجارت کشور دانست که همواره جز هشت استان برتر هستیم و اظهار کرد: صادرات ۲.۵ تا سه میلیارد دلاری استان در سال ماحصل عملکرد فعالین اقتصادی است.

وی سابقه صد ساله اتاق بازرگانی که مشابه آن در کمتر استانی از کشور یافت می‌شود را بیانگر ریشه‌دار بودن تجارت در استان دانست و افزود: کرمانشاه تشکل‌های توانمند و قوی در زمینه های مختلف دارد که همدل، همراه و البته بسیاری از آنها در سطح ملی مطرح هستند و وجود چنین چهره‌های ملی ظرفیتی برای استان محسوب می‌شود.

کاشفی از اتاق بازرگانی استان به عنوان اتاق فکر اقتصادی استان یاد کرد و با اشاره به بنیه علمی و کارشناسی که با حضور بیش از ۳۰ نفر از اساتید دانشگاه در این تشکل فراهم است، اظهار کرد: تیم فنی و حرفه‌ای در اتاق بازرگانی گرد هم جمع شدند تا هر خروجی که از این تشکل داریم علمی و کارشناسی باشد.

کاشفی تدوین دو سند اقتصادی مهم توسط اتاق بازرگانی طی سال‌های اخیر را خروجی همین ظرفیت‌های کارشناسی با استفاده از نظر فعالین اقتصادی اعلام کرد.

وی از آمادگی اتاق بازرگانی کرمانشاه برای بهبود فضای کسب و کار استان با استفاده از ظرفیت شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی یاد کرد و ادامه داد: کمیته‌ای ذیل همین تشکل در شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان تشکیل شده است.