مهمترین چالش‌های پیش روی صادرات محصولات کشاورزی

  پرینت
شناسه خبر : 18377 | تاریخ انتشار : 28 مهر 1400 - 18:04 |
نائب رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق ایران به بیان مهمترین مشکلات پیش روی صادرات محصولات کشاورزی پرداخت.

به گزارش نسیم کرمانشاه؛ ناصر مرادی ضمن تبریک ۲۹ مهر روز ملی صادرات، به همه فعالین این عرصه ابراز امیدواری کرد شرایط برای فعالیت صادرکنندگان در سال جدید بهتر شود و بتوانند بدون دغدغه‌های دیگر، فقط فکر ورود به بازارهای صادراتی جدید باشند.

وی سپس به بیان مهمترین مشکلات پیش روی صادرات محصولات کشاورزی پرداخت و با اشاره به شرایط خاص این محصولات که سریع‌الافساد هستند، عنوان کرد: این امر باعث شده مشکلات مرتبط با صادرات این محصولات بیشتر از سایر بخش‌ها باشد.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق کرمانشاه یکی از مهم‌ترین مشکلات صادرات محصولات کشاورزی را محدودیت‌ها و ممنوعیت های ناگهانی صادرات این کالاها دانست که از سوی کشورهای هدف صادرات مخصوصا عراق اعمال می‌شود و یادآور شد: عراق در برخی از ماه ها و فصول واردات محصولاتی مانند گوجه،سیب زمینی، پیاز و … را ممنوع می‌کند یا با وضع تعرفه‌های سنگین مانع ورود این کالاها می شود.

به گفته نایب رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق ایران، این امر باعث می‌شود گاهی تعداد زیادی از کامیون هایی که لب مرز هستند نتوانند بار خود را خالی کنند و مجبور به عودت کالا شوند که این امر هزینه‌های حمل و نقل فراوانی را به تجار تحمیل می‌کند و چون این محصولات سریع الافساد هستند بخشی از این تولیدات در مسیر بازگشت از دست می‌رود.

مرادی راهکار این موضوع را فعالیت رایزن های اقتصادی در کشورهای هدف صادرات محصولات کشاورزی ایران دانست و گفت: رایزنها باید بتوانند پیش از در نظر گرفتن هر ممنوعیتی، مسئولین کشورهای هدف واردات را برای گرفتن فرصت متقاعد کنند.

مرادی چالش بعدی صادرات محصولات کشاورزی را بی‌توجهی به بسته بندی و سورتینگ این محصولات دانست که باعث می‌شود نتوانیم آنها را با کیفیت و اندازه مدنظر بازارهای صادراتی به دستشان برسانیم.
وی ادامه داد: اگر هم سورتینگ مختصری صورت بگیرد بدون استفاده از دستگاه های پیشرفته و فقط با دست است که هم دقت زیادی ندارد و هم بسیار زمان‌بر و پرهزینه است.

وی با تاکید بر لزوم استفاده از تجهیزات مناسب و پیشرفته برای تقسیم محصولات کشاورزی بر اساس سایز، عنوان کرد: بعضی از کشورها میوه های گران قیمت و بزرگ و برخی ها میوه های کوچک با قیمت پایین را خریدار هستند و برای ورود به هر کدام از این کشورها باید حتما سورتینگ مناسبی داشته باشیم.

مرادی مشکل اصلی تهیه دستگاه های سورتینگ که عمدتا وارداتی هستند را قیمت بسیار زیاد آنها با توجه به شرایط کنونی قیمت ارز دانست و ادامه داد: تهیه این دستگاه‌ها برای تولید کنندگان و صادر کنندگان بسیار هزینه بر است.

وی معتقد است دولت باید برای افرادی که در زمینه صادرات محصولات کشاورزی فعالیت دارند، تسهیلاتی در نظر بگیرد که بتواند این تجهیزات و ماشین آلات را تهیه کنند.

موضوع دیگری که مرادی به عنوان یکی از چالش های صادرات کشاورزی به آن اشاره داشت تفاوت های استانداردها بین کشور هدف و کشور مبدا محصولات صادراتی بود و عنوان کرد: گاهی تفاوت بین استانداردهای ایران و کشورهای هدف صادراتی باعث می‌شود صادرکنندگان مجبور به بازگرداندن محصولات کشاورزی خود شوند.

نائب رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق ایران معتقد است این امر باعث می‌شود هزینه حمل و نقل و ضایعات زیادی به صادرکنندگان تحمیل شود و لازم است برای پیشگیری از این موضوع حتماً استانداردها و قوانین خاص کشورهای هدف صادراتی به اطلاع صادرکنندگان رسیده شود.

مرادی از تعهدات ارزی نیز به عنوان یکی از چالشهای پیش روی صادرات کشاورزی یاد کرد و ادامه داد: از آنجایی که محصولات کشاورزی معمولا با ارقام پایین صادر می‌شوند و برخلاف سایر محصولات مانند پتروشیمی و … حجم ارزشی صادرات آنها زیاد نیست، در زمینه رفع تعهدات ارزی با مشکلات بیشتری مواجهند.

وی خواستار تدوین ساز و کاری شد که برگرداندن ارز صادرات محصولات کشاورزی حذف و یا تسهیل شود.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق کرمانشاه، خاطرنشان کرد: یکی دیگر از موارد پیش روی صادرات محصولات کشاورزی هزینه‌های بالای حمل و نقل، افزایش قیمت کرایه و خصوصاً کمبود کانتینرهای سردخانه دار است که هزینه زیادی را به صادرکنندگان وارد می کند.

مرادی از فراهم نبودن حمل یکسره خصوصاً در زمینه صادرات به عراق نیز به عنوان یکی دیگر از چالش‌های پیش روی صادرات محصولات کشاورزی یاد کرد و ادامه داد: تخلیه و بارگیری های مداوم باعث می شود ضایعات محصولات کشاورزی بالا برود و بخش از این محصولات یا از دست بروند و یا دچار افت کیفیت شود.

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق ایران از فراهم نبودن زیرساخت‌های مانند انبار و سردخانه نیز به عنوان یکی دیگر از چالش های پیش روی بخش کشاورزی یاد کرد.

مرادی سنتی و معیشتی بودن کشت محصولات کشاورزی را نیز چالش مهم دیگری دانست که باعث می‌شود کشاورزان برای تولیدات صادراتی برنامه‌ریزی نکنند، مگر تعداد محدودی از گلخانه‌ای یا مجموعه‌های که به صورت کشت و صنعت فعالیت دارند.

وی معتقد است این امر باعث می‌شود تولیدات کشاورزی بدون توجه به بازار پسندی راهی بازارهای صادراتی شود.

مرادی مرتفع شدن این چالش‌ها را برای تسهیل شرایط صادرات محصولات کشاورزی ضروری دانست و عنوان کرد: باید قوانین و مقررات صادرات محصولات کشاورزی تسهیل شود تا صادرکنندگان به جز یافتن بازارهای جدید دغدغه دیگری نداشته باشند.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق ایران از عراق به عنوان اصلی‌ترین هدف صادرات محصولات کشاورزی ایران یاد کرد و ادامه داد: بعد از این کشور امارات، افغانستان، و برخی از کشورهای اروپایی مانند آلمان بیشترین واردات محصولات کشاورزی را از ایران دارند که البته محصولاتی مانند زعفران و پسته وارد می کنند.

وی با بیان اینکه اگر برای تسهیل شرایط صادرات محصولات کشاورزی اقداماتی انجام نشود بازار عراق را از دست خواهیم داد، عنوان کرد: ترکیه به عنوان رقیب ما هم اکنون به خوبی در بازار عراق فعالیت می کند و برای حفظ بازار عراق و رقابت با سایر کشورها نیازمند حمایت های دولتی، وزارت جهاد کشاورزی بانک ها و … برای صادرات محصولات کشاورزی هستیم.

اخبار مشابه
دانستنی هایی در مورد زعفران بر اساس استاندارد ملی INSO 259-1
تامین برق مطمئن و پایدار در مرحله دوم آزمون سراسری کرمانشاه 
نصب ۲۰۰ ایستگاه پنل خورشیدی در استان کرمانشاه
ثبت دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.