هدفم از تیتر ، تعریض به کتاب ما چگونه ما شدیم” دکتر زیبا کلام نیست که ایشان از مایی که امروز هستیم، سخن گفته اند و نگارنده از ماهایی که همیشه من مانده ایم و در این بین شهرستان پاوه ، منطقه اورامانات و بعضا استان کرمانشاه از تفرق جریان ها و بعضاً افراد، متحمل […]

هدفم از تیتر ، تعریض به کتاب ما چگونه ما شدیم” دکتر زیبا کلام نیست که ایشان از مایی که امروز هستیم، سخن گفته اند و نگارنده از ماهایی که همیشه من مانده ایم و در این بین شهرستان پاوه ، منطقه اورامانات و بعضا استان کرمانشاه از تفرق جریان ها و بعضاً افراد، متحمل هزینه شده اند.
هر یک از ما در خلوت خود و یا در گذر زمان، ناخودآگاه این سؤال در ذهنش پیش می‌آید و برای توسعه‌نیافتگی منطقه به فکر و سابقه ذهنی‌اش مراجعه می‌کند تا جوابی قانع کننده به خود بدهد.
هر فرد اوراماناتی هنگام طرح این سؤال از خود می‌پرسد مگر در شهرها و استان های دیگر آفتاب از ناحیه دیگری طلوع می‌کند، یا آب و خاک آن‌ها با آب و خاک ما متفاوت است و … اما در پایان به این نتیجه می‌رسد که از نظر اقلیمی نه تنها در یک سطح قرار دارند بلکه در پاره ای از موارد شرایط اقلیمی شهر و دیار ما بهتر از سایر شهرها و استان‌های دیگر کشور است.
همان‌طور که روند توسعه‌یافتگی در کشورهای مختلف جهان دارای مراتب گوناگون است، در داخل یک کشور نیز روند توسعه‌یافتگی در بین استان‌ها و مناطق مختلف یکسان نمی‌باشد. توسعه‌یافتگی استان‌های کشور با توجه به فضای ناهمگن منابع و همچنین عوامل مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و اقلیمی مناطق ممکن است دارای روندی متناسب نباشد.
در این نوشتار می‌کوشم با توجه به واقعیت‌های کنونی، چند دلیل این توسعه‌نیافتگی معرفی شود؛ معضل اول استان کرمانشاه، کمبود مدیر توانا، با جرأت و کارآمد است که در این استان به شدت احساس می‌شود. این بدان معنی نیست که در این استان آدم‌های توانمندی وجود ندارند، این استان آدم‌های توانمند بسیاری را در خود جای داده اما فرصت به آدم‌های توانا نمی‌رسد و ناتوانان و بله قربان گویان به مدیران بالادستی، بر صندلی‌ها تکیه می‌زنند.
باید گفت که یکی از مشکلات مدیران استان کرمانشاه و منطقه اورامانات، تعهد بیش از حد به سیاست‌های ابلاغی از مرکز است.
دلیل دوم، کرمانشاه و منطقه اورامانات در جنگ هشت ساله، تمام عیار درگیر جنگ بود و جنگ هشت ساله بسیاری از زیر ساخت‌های این استان را نابود کرده است، اما اکنون بیش از دو دهه است که جنگ تمام شده است و ضروری است که دید دولت ها نسبت به آن دید بازی باشد اما دید دولت‌ها، به استان‌ها، دید تبعیض گونه ای است. نمونه آن را در موارد متعدد صنعتی، تجاری و مبادلات مرزی و … می توان نام برد که در استان های دیگر با توانایی هایی کمتر از استان کرمانشاه به مراتب بهتر رسیدگی شده است و همین نرخ بالای بیکاری استان و منطقه اورامانات دلیل کوچکی بر این ادعای ماست.
وقوع پدیده گرد و غبار در سال‌های اخیر و نبود زیرساخت‌های رفاهی باعث شده است کرمانشاه به تدریج بهترین نیروهای فارغ التحصیل و متخصص خود اعم از مهندس،کارمند، پزشک، آموزگار و غیره را به دلیل نبود انگیزه کافی و شرایط سخت کار در استان از دست بدهد و روند مهاجرشدن کرمانشاهی ها به استان های دیگر را سرعت بخشیده و پیشرفت استان سیری نزولی پیدا کند.

نباید از مسائلی چون نابرابری و گستردگی فقر در استان و منطقه اورامانات و نیز فرار و مهاجرت نخبگان از استان به این راحتی گذشت کرد.
دلیل سوم عدم توسعه‌نیافتگی، فرهنگ حاکم بر این استان است، تنوع قومیتی نه تنها در یک استان بد نیست بلکه کنار هم بودن اقوام مختلف می‌تواند توطئه شوم دشمنان را خنثی سازد، اما اگر در به‌کارگیری افراد در دستگاه های مختلف جناح بندی سیاسی و قومیت بر توانایی بچربد، وضع به گونه فعلی می‌شود.
گاه در بعضی مناطق این استان مناسبات فرهنگی و اجتماعی ویژه ای حاکم است که مانع از پیدایش اندیشه های نوین، ابداعی و خلاقیت‌های انسانی می‌شود. این فرهنگ ویرانگر است، این دیدگاه در زمان انتخابات شورای شهر و مجلس شورای اسلامی، نمود بیشتری پیدا می‌کند، آنجا که افراد بر اساس قومیت رای می‌دهند و نه صلاحیت. ذکر این نکته مهم است که دارا بودن فرهنگ و تمدنی خاص یا برخورداری از یک دست آورد فرهنگی هیچ ارتباطی با نژاد انسانی ندارد. زیرا تفاوت جوامع نه ناشی از سرشت طبیعی انسان‌ها، بلکه تابعی از مناسبات متقابل آن‌ها در شرایط زیستی خاص است.
آنچه امروز بر جوامع حکم می‌راند مناسبات انسان‌ها با یکدیگر در واحد جامعه است، فرهنگ استان ذاتاً سترون نیست، بلکه این تفکرات سنتی و جامعه کم بهره از تولید و کم دانش است که باعث عقب‌ماندگی می‌شود. هر چه جامعه بی‌سوادتر باشد و به جای عقلانیت ، تعصب و مباحث قومیتی حاکم شود، و از طرفی دسترسی مردم به منابع خواندنی، اطلاعاتی و اندیشیدنی کمتر باشد ، معیار داوری و تصمیم گرفتن ها به کسانی واگذار می‌شود که توان خواندن و اندیشیدن ندارند و اندیشیدن به نیاندیشیدن، مغرضانه و منفعت‌جویانه اندیشیدن ، واگذار می‌شود که این خود سبب عقب‌ماندگی است. مردم فرهیخته به نظر شما چاره چیست؟ چکار کنیم که در این پیچ تاریخی عقب نمانیم و شهر و دیارمان از روند توسعه یافتگی بهینه و درست بهره ببرد؟ به نظر شما نباید در انتخاب هایمان، درست تر رفتار کنیم؟ سرنوشت خود و حاکمان را ما انتخاب می کنیم با رفتار و کرداری که از ما سر می زند. در بزنگاه های مهم و سرنوشت ساز و تاریخی درست بیاندیشیم و درست عمل کنیم تا آنچه که لایق آن و خواهان آن هستیم را به دست بیاوریم وگرنه در بر همان پاشنه می چرخد که قبلا چرخیده است.
در یادداشت دوم و سوم به بخشی دیگر از این مشکل از نگاهی دیگر و ارائه پیشنهادات کارا و عملی خواهم پرداخت.
بابهترین آرزوها
دکتر محمدآشنا عباس منش
۱آبان۱۳۹۸ – کرمانشاه