معاون فنی مرکز بهداشت استان کرمانشاه گفت: تاکنون موردی از بیماری وبا در استان ثبت نشده، اما مردم باید برای جلوگیری از ابتلا و شیوع آن نکات بهداشتی را رعایت کنند.

به گزارش نسیم کرمانشاه؛ سارا شاه آبادی اظهار کرد: با توجه به هشدار‌ها و اگاهی‌هایی که از شبکه‌های مجازی به مردم داده شده موردی در استان نداشتیم، اما با توجه به گزارش این بیماری در استان کردستان و اقلیم عراق باید رعایت بهداشت در الویت باشد.

وی افزود: بیماری وبا قابل پیشگیری است و می‌توان آن را کنترل کرد عامل ایجاد کننده این بیاری باکتری است و درمان آنتی بیوتیکی می‌تواند از مرگ افراد جلوگیری کند.

معاون فنی مرکز بهداشت استان کرمانشاه گفت: بیماری وبا بیماری گوارشی است که از طریق آب و مواد غذایی آلوده و تماس با ترشحات و وسایل فرد آلوده منتقل می‌شود.
دکتر سارا شاه ابادی ادامه داد:شستشوی مکرر دست‌ها قبل از غذا خوردن و پس از دستشویی با آب و صابون بسیار تاثیر گذار است.

وی بیان داشت: مواد غذایی باید به صورت کاملا پخته شده مصرف شود مواد غذایی سرد و خوب پخته نشده می‌تواند عامل انتقال بیماری باشد.

معاون فنی مرکز بهداشت استان کرمانشاه گفت:از مصرف غذا‌های بیرون پرهیز شود سالاد سبزیجات میوه‌ها بر اسا اصول بهداشتی شسته و بعد مصرف شود.

شاه آبادی افزود: برای شستشوی سبزیجات ابتدا باید آن را به مدت ۱۵ دقیقه در آب سرد قرار داد تا گل و لای آن جداشود بعد ابکشی شود و بار دوم برای انگل زدایی چند یک تا دو قطره مایع ظرفشویی به سه لیتر اب اضافه و ۵ دقیقه سبزی در آن قرار گیرد و پس از آن آبکشی شود.

وی ادامه داد:برای انگل زدایی از سبزیجات کاهو می‌توان از قرص کلر، پرکلرین، مایع ضدعفونی سبزیجات استفاده کرد.

معاون فنی مرکز بهداشت استان کرمانشاه گفت: علائم این بیماری با اسهال شدید آبکی و بد بود شروع می‌شود که باید سریعا به مراکز درمانی مراجعه شود تا اقدامات لازم برای کنترل آن انجام شود.

شاه آبادی گفت: زمان مراجعه بیمار به پزشک بسیار مهم است چراکه در این بیماری مایعات بدن در مدت کوتاهی از بین می‌رود و می‌تواند منجر به مرگ شود.

وی افزود: ملحفه و وسایل مورد استفاده بیمار باید از سایر اعضای خانواده جدا شود و با ابجوش و مواد شوینده شستشو شود حمام دستشویی و سایر مکان‌ها نیز باید ضدعفونی شود تا بیماری به افراد دیگر خانواده منتقل نشود.