مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کرمانشاه با بیان این‌که حفظ سلامت مردم و جلوگیری از شیوع ویروس کرونا اولویت قطعی ما است، گفت: مراسم‌های عزاداری در ایام محرم باید با رعایت تمام شیوه‌نامه‌های بهداشتی برگزار شود.

مراسم‌های عزاداری باید با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی برگزار شود

به گزارش نسیم کرمانشاه؛ حجت‌الاسلام «محمد صالحی»  درباره برگزاری مراسم‌های عزاداری در ماه محرم عنوان کرد: اداره‌کل اوقاف و امور خیریه استان برنامه‌های متعددی برای گرامی‌داشت ارزش‌ها و شعائر ماه محرم دارد اما در تمامی این برنامه‌ها حفظ سلامت مردم خط‌قرمز ماست و تمام شیوه‌نامه‌های بهداشتی و دستورات ستاد ملی کرونا به‌صورت کامل اجرا خواهد شد.

او اظهار کرد: در محرم امسال مراسم عزای اباعبدالله‌الحسین علیه‌السلام در ۲۰ بقعه متبرکه استان که دارای فضای باز هستند، برگزار می‌شود.

حجت الاسلام صالحی همچنین با اشاره به دعوت از ۴۰ مبلغ دینی برای برگزاری مراسم‌های عزاداری به‌صورت مجازی و حضوری، بیان کرد: نماز روز تاسوعا و عاشورا هم با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و در فضای باز بقاع متبرکه اقامه خواهد شد.

 

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کرمانشاه با اشاره به حمایت این اداره‌کل از هیات‌های مذهبی استان گفت: امسال ما به ۳۰۰ هیات استان هرکدام مبلغ یک میلیون تومان بن خرید کالا کمک کردیم و کالاهای مورد نیاز هم با برگزاری ۲ نمایشگاه «شمیم حسینی» برای آن‌ها عرضه شد.

حجت الاسلام صالحی با اشاره به وضعیت نامطلوب شیوع کرونا در استان کرمانشاه و هشدارهای ستاد ملی کرونا اظهار کرد: لازم است که همه شیوه‌نامه‌های بهداشتی از جمله استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی و برگزاری مراسم‌ها در فضای باز مورد توجه همه هیات های عزاداری و عزاداران قرار بگیرد.

او با اشاره به برنامه رهبر معظم انقلاب برای عزاداری در ایام محرم سال گذشته عنوان کرد: مراسم عزاداری رهبر انقلاب در حسینیه امام‌ خمینی(ره) گرچه بدون حضور مردم برگزار شد اما بی‌شک مخاطبان آن بسیار بیشتر از سال‌های گذشته بود و بسیاری از خانه‌ها را تبدیل به حسینیه کرد.

به گفته‌ او رهبر انقلاب با این اقدام قابل‌تقدیر، هم مراسم روضه را برگزار کردند و هم شرایط کرونا را رعایت کردند.

 

حجت الاسلام صالحی، فضای مجازی را ابزار بسیار مهم و مؤثری برای کمک به برگزاری مراسم‌های عزاداری در ایام محرم دانست و گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونا دیگر لازم نیست که مانند گذشته همه عزاداران زیر یک سقف جمع شوند بلکه می‌توان با استفاده مناسب و به‌جا از مزایای شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی، خانه‌ها را تبدیل به حسینیه کرد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کرمانشاه همچنین از همه علما و نخبگان درخواست کرد که برای آگاه‌سازی جامعه در این زمینه تلاش کنند و اهمیت برگزاری مراسم عزاداری امام حسین علیه‌السلام با حفظ اصول بهداشتی و رعایت سلامت مردم را تبیین نمایند.

  • منبع خبر : ایرنا