محصولات معدنی کرمانشاه امکان صادرات و ارزآوری مناسبی برای کشور دارد

  پرینت
شناسه خبر : 19192 | تاریخ انتشار : 30 دی 1400 - 11:50 |
رئیس خانه معدن استان کرمانشاه در نشست فعالان اقتصادی با استاندار کرمانشاه گفت:  محصولات معدنی کرمانشاه امکان صادرات و ارزآوری مناسبی برای کشور دارد.

 

 

 

 

 

 

 

 

گزارش نسیم کرمانشاه؛ محمدعارف ابراهیمی طلیعه سخنان خود را با فرمایشاتی از مقام معظم رهبری آغاز کرد که همواره بر  اهمیت ذخایر معدنی و حتی امکان جایگزینی این بخش به جای درآمدهای نفتی تاکید دارند که ایشان می‌فرمایند: ( بازار نفت که با یک اشاره قدرت‌ها و به دنبال اقدامات عناصر خبیث منطقه، از صد دلار به چهل دلار میرسد به هیچ وجه قابل اطمینان نبوده و باید به فکر جایگزین مناسب برای آن باشیم که بهترین جایگزین، بخش معدن است. باید در معدن از ظرفیت بخش خصوصی استفاده و و از خام فروشی نیز جلوگیری کرد. “مقام معظم رهبری” )

وی با اشاره به اینکه حوزه معدن موتور محرک و پیشران اقتصاد و توسعه یافتگی است، گفت: از ۱۱۲ نوع ماده معدنی شناخته شده در دنیا ۶۸ نوع آن در ایران کشف شده است.

ابراهیمی میزان ذخایر معدنی کشور را حدود ۴۶ میلیارد تن برآورد کرد و گفت: بعد از چین و هند در آسیا بیشترین مواد معدنی را داریم.

وی با بیان اینکه استان کرمانشاه نیز از نظر ذخایر معدنی بسیار غنی است، اظهار کرد: در استان ۲۰ نوع ماده معدنی شناسایی شده که ۱۲ نوع آن در دست استخراج است.

وی با اشاره به اینکه در کرمانشاه نزدیک به ۱.۱ میلیارد تن ذخایر معدنی داریم، گفت: در استان ۲۲۲ پروانه بهره‌برداری معدنی و ۸۴ پروانه اکتشاف صادر شده است.

ابراهیمی با اشاره به اینکه مهمترین مواد معدنی شناخته شده در استان، سنگ تزئینی را یکی از مهمترین آنها برشمرد که برند جهانی است و عنوان کرد: با توجه به مرز مشترکی که با عراق داریم صادرات سنگ تزئینی کرمانشاه به عراق می‌تواند ارزآوری و ارزش افزوده فراوانی به همراه داشته باشد.

وی قیرطبیعی را نیز یکی دیگر از مواد معدنی مهم استان برشمرد و ادامه داد: در کرمانشاه ۲۸ معدن قیرطبیعی ثبت شده است.

رئیس خانه معدن استان کرمانشاه عمده ذخایر قیرطبیعی استان را مربوط به گیلانغرب، نفت شهر، قصرشیرین و سومار دانست و گفت: مهمترین مشکل قیرطبیعی نبود واحد فرآوری است.

به گفته ابراهیمی، بخش قابل توجهی از قیرطبیعی که خلوص مناسبی دارد به چین صادر و مابقی در زمینه تولید عایق، ایزوگام و … استفاده میشود.

وی منگنز را نیز از دیگر مواد معدنی مهم و ارزشمند کرمانشاه عنوان کرد.

عضو هیات نمایندگان اتاق کرمانشاه به مهمترین معضلات پیش روی بخش معدن هم اشاره کرد و افزود: مخالفت دستگاه‌های اجرایی در پاسخ به استعلامات، معارضین محلی و محدودیتی که منطقه هوانوردی برای پهنه‌های معدنی ایجاد کرده از مهمترین این موارد است.

اخبار مشابه
انگور یاقوتی کرمانشاه روانه بازار شد
اجرای طرح «نجما» در کرمانشاه
پیام دکتر حمیدرضا امیری بمناسبت روز جهانی ارتباطات و روز ملی روابط عمومی
ثبت دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.