دومین جلسه کمیسیون کشاورزی اتاق کرمانشاه با حضور رئیس این کمیسیون، ریاست صنف کشاورزی کرمانشاه و نماینده تشکل های هدایتی و حمایتی ایران، مدیر کل غله و بازرگانی، نمایندگان سازمان جهاد کشاورزی و بانک کشاورزی، اعضاء کمیسیون و جمعی از فعالین بخش کشاورزی برگزار شد.

به گزارش نسیم کرمانشاه، ناصر مرادی رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی کرمانشاه با اشاره به لزوم پرداخت هرچه زودتر مطالبات گندم کاران که حاصل دسترنج یک سال آنها محسوب می‌شود، گفت: کشاورزان امروز با هزینه های فراوانی مواجهند و لازم است مطالبات خود را به موقع دریافت کنند.

وی از هزینه های آزاد کنونی در بخش نهاده‌های کشاورزی یاد کرد و ادامه داد: امروز دیگر چیزی به عنوان نهاده های یارانه‌ای و دولتی نداریم که همین امر بخش کشاورزی را با هزینه‌های فراوان مواجه کرده است. از سوی دیگر بسیاری از کشاورزان تسهیلاتی نیز از سیستم بانکی دریافت کردند که برای بازپرداخت آن نیازمند وصول مطالباتشان هستند.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق کرمانشاه معتقد است این مهم هم توسط غله و خدمات بازرگانی و هم توسط شرکت‌های بذری باید مورد توجه قرار بگیرد.

مرادی با بیان اینکه در بخش غله و خدمات بازرگانی بخشی از مطالبات گندم کاران و عمدتا در مناطق گرمسیر تا پنجم تیرماه پرداخت شده است، عنوان کرد: خوشبختانه امسال در کل کشور با افزایش حدود ۳۰ درصدی تولید گندم مواجه بودیم و امیدواریم رکورد مناسبی در این زمینه در کشور به ثبت برسد.

وی اضافه کرد: خوشبختانه در استان کرمانشاه نیز تولید گندم مناسب بوده و رشد مناسبی داشته است.

 

در ادامه علی ملکشاهی مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان کرمانشاه گفت: تا کنون حدود ۷۰۰ هزار تن خرید تضمینی گندم در استان کرمانشاه صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه پیش بینی شده بود که امسال ۸۱۵ هزار تن تولید گندم در کرمانشاه داشته باشیم که ۶۱۵ هزار تن آن خرید تضمینی شده و مابقی در بخش بذر و خود مصرفی باشد، افزود: تا کنون روند تولید و خرید بسیار مناسب بوده و از نظر تولید گندم نیز رتبه سوم کشور را داریم.

ملکشاهی همچنین از افزایش تولید گندم در استان نسبت به سال گذشته و به میزان ۳۸ درصد نیز خبر داد که از میانگین ۳۰ درصدی کشور بیشتر بوده است.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان کرمانشاه با بیان اینکه برای ذخیره و نگهداری گندم خریداری شده در سیلوهای استان مشکلی وجود ندارد، تاکید کرد: مجموع ظرفیت سیلوهای استان حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار تن بوده و در تمام شهرستان‌ها نیز ظرفیت مناسب در این زمینه را داریم.

ملکشاهی از روند پرداخت مطالبات کشاورزان نیز یاد کرد و با بیان اینکه آخرین پرداختی به کشاورزان پنجم تیرماه بوده، یادآور شد: بر اساس گفته های مسئولین ذیربط مقرر شده تا پایان هفته پرداخت جدید داشته باشیم.

به گفته این مسئول، تاکنون حدود ۲۴ درصد مجموع مطالبات کشاورزان کرمانشاه پرداخت شده که عمدتا مربوط به مناطق گرمسیر بوده است و عنوان کرد: حدود ۹۸ درصد بهای گندم کاران مناطق گرمسیر استان پرداخت شده است.

وی خاطرنشان کرد: پرداخت مطالبات کشاورزان سراسری بوده و بر اساس سامانه مرکزی پرداخت ها انجام میگیرد.

 

در ادامه این نشست فعالین بخش کشاورزی نیز به بیان مشکلات خود در زمینه دریافت مطالبات گندم و جو پرداختند.