یک فوق تخصص بیماریهای عفونی کودکان گفت: فصل اخیر فصل بیماری های ویروسی و سرماخوردگی و شیوع آنفولانزای نوع B می باشد، بنابراین بیماری های تنفسی در این فصل شایع است .

دکتر جبارعلی صفایی اظهار داشت: یکی از بیماری هایی که تنفس را درگیر می کند کرونای سویه جدید است که در کودکان نیز مانند بزرگسالان باعث ایجاد درگیری ریوی می شود.
وی افزود: در کودکان درگیری ها بیشتر به حالت گوارشی است و بعد به دنبال آن ممکن است تنفس هم درگیر شود .
به گفته وی بر این اساس والدین باید دقت کنند که هر کودکی که دچار علائم تنفسی شد علاوه بر آنفولانزا و سرماخوردگی ممکن است به دلیل ابتلا به نوع جدید کرونا باشد.
وی تاکید کرد: اگر کودک هم دچار علائم گوارشی و هم علائم تنفسی شد به کرونای نوع جدید مبتلا شده و حتما باید به متخصص عفونی یا متخصص اطفال مراجعه نمایند.
این عضو هیئت علمی دانشگاه اظهار داشت: اخیرا تست پی سی آر برای آنفولانزا و کرونا برای کودکانی که مشکل تنفسی دارند نیز درخواست می شود .
به گفته وی با توجه به قابلیت انتشار سریع سویه جدید کرونا، احتمال دارد در دو هفته آینده شیوع بیماری کووید در استان افزایش یابد.
دکتر صفایی گفت:درمان و پیشگیری این بیماری مانند سویه های قبلی کرونا است و شامل زدن ماسک، پرهیز از شرکت در اجتماعات و شستشوی دست می باشد.