طرح «کتابخانه گردی» با حضور مسئولین استانی با هدف توسعه فرهنگ مطالعه و آشنایی شهروندان با خدمات کتابخانه‌ها در کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه برگزار شد.

به گزارش نسیم کرمانشاه، طرح «کتابخانه‌گردی» از ۱۷ تا ۱۹ اسفند ماه در ۲۳ کتابخانه استان کرمانشاه با هدف توسعه فرهنگ مطالعه و آشنایی شهروندان با خدمات کتابخانه‌ها همچنین با حضور مسئولین استانی در کتابخانه عمومی علامه طباطبایی و اندیشه شهرستان کرمانشاه در روز سه شنبه و چهارشنبه ۱۷ و ۱۸ اسفند ماه سالجاری برگزار شد.

همچنین در طرح کتابخانه گردی کتابخانه عمومی علامه طباطبایی و اندیشه شهرستان کرمانشاه، افشین امیری، مدیرکل صدا و سیمای مرکز کرمانشاه؛ حجت‌الاسلام والمسلمین افشین کلات پور، مدیر کانون های فرهنگی و هنری مساجد استان؛ ایمان بیوس، مدیرکل تأمین‌اجتماعی استان کرمانشاه؛ حجت‌الاسلام والمسلمین هادی عسگری، مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان؛ حمید رضا ملک خطائی، رئیس ستاد اجرایی فرمان امام (ره)؛ فرزاد نویدی، رئیس خبرگزاری ایرنا واحد کرمانشاه؛ حجت‌الاسلام والمسلمین محمد صالحی، مشاور استاندارکرمانشاه؛ زهره رستمی، مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری کرمانشاه؛ سردار ناصر باباخانی، مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس؛ علی قبادی، معاون عمرانی و برنامه ریزی فرمانداری کرمانشاه؛ مهناز فتاحی، مدیرکل کانون پرورش فکری کودک و نوجوان استان؛ حمید احمدی، رئیس کتابخانه دانشگاه رازی کرمانشاه و سایر مسئولین و نماینده های ادارات استان کرمانشاه حضور یافتند.

افشین امیری مدیرکل صدا وسیمای مرکز استان کرمانشاه ضمن حضور طرح کتابخانه گردی گفت: خواندن کتاب دغدغه ما مسولیت است، ما به عنوان مسئول رسانه دغدغه کتابخوانی افراد جامعه را داریم. برای تبلیغ و ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی از هیچ موضوعی کوتاهی نخواهیم کرد بسیاری از برنامه های ما در راستای گسترش فرهنگ مطالعه است، ما باید راهکاری مناسب و اثر گذار برای کتابخوان کردن جوانان و نوجوانان به کار ببریم.

وی بیان کرد:ما نویسندگان بزرگی داریم که آمادگی داریم برای تهیه فیلم و انیمیشن از کتابهای آنها به صورت چند قسمتی برای توسعه کتابخوانی تهیه کنیم، روش ترویج کتابخوانی در نهاد کتابخانه ها بسیار اثرگذار است لذا صرفا نمی توان با امانت کتاب مردم را کتابخوان کرد.

 

معصومه حسنی خونسار، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه از همه کرمانشاهی‌ها برای مشارکت در طرح کتابخانه‌گردی دعوت کرد و گفت: جریمه پس دادن با تاخیر کتاب های امانت هم تا ۲۸ اسفند ماه بخشیده شده و اعضای کتابخانه ها می توانند تا آخر سال کتاب های امانتی را بدون پرداخت جریمه برگردادند.

حسنی خونسار، در حاشیه اجرای طرح کتابخانه‌گردی در کتابخانه علامه طباطبایی شهر کرمانشاه افزود: دیگر طرحی که همزمان با هجدهمین سالروز تأسیس نهاد کتابخانه های عمومی کشور برگزار شد، «طرح خانه تکانی فرهنگی» است که برای چهارمین سال پیاپی اجرا می شود.

وی اظهار کرد: این طرح هم ویژه کل سال است که با شعار «هر کرمانشاهی یک جلد کتاب»، هر شهروند کرمانشاهی با اهدای یک جلد کتاب به کتابخانه های عمومی در توسعه فرهنگ مطالعه شهر خود سهیم می شود و هم ویژه اسفند ماه که با شعار «خانه تکانی فرهنگی» اجرایی می‌شود و مردم کتابخانه هایی را که قبلا مطالعه کرده و نیاز ندارند، به کتابخانه ها اهدا می کنند.

به گفته حسنی خونسار، در سال ۱۳۹۹ مردم فرهنگ دوست استان بیش از ۱۰ هزار جلد کتاب به کتابخانه های عمومی استان اهدا کردند و در ۶ ماهه نخست سالجاری بیش از ۵ هزار جلد کتاب به کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه اهدا شده است.

وی همچنین افزود: کتابخانه های عمومی میزبان این طرح با برگزاری برنامه های متنوع فرهنگی چون نقالی، نمایشنامه خوانی، شعرخوانی روشندلان، نوازندگی توسط روشندلان بخش نوجوانان کتابخانه علامه طباطبایی، نهال کاری توسط محفل ادبی بیستون، قصه گویی برای اعضای کودک کتابخانه ها، میزبانی مادران و خانواده های اعضای کودک و نوجوان کتابخانه ها، امضای لوح یادمان کتابخانه گردی، تشریح فعالیت های یک سال گذشته و جاری برای مدعوین توسط مسئولین کتابخانه ها و همچنین اهدای کتاب به مراجعه کنندگان از این دست برنامه های تبلیغی و ترویجی به مناسبت هجدهمین سالروز تاسیس نهاد بود.

 

پیشنهاد ارسال کتاب به درِ منازل؛

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان کرمانشاه در این ویژه برنامه با تاکید بر ضرورت کاهش فاصله کتاب و مردم کرمانشاه، گفت: لازم است که نویسندگان در نوشتن کتاب ها، نیازها و تغییرات نسل های جدید را در نظر بگیرند و به سمت موجز نویسی و دسته بندی های تخصصی بروند.

حجت الاسلام «هادی عسگری» در حاشیه اجرای طرح کتابخانه‌گردی در کتابخانه علامه طباطبایی شهر کرمانشاه افزود: اداره کل کتابخانه ها هم باید تمهیداتی را برای دسترسی راحت تر شهروندان به کتاب های موردنیاز فراهم و برنامه کاربردی که برای جستجوی کتاب دارد، بیشتر معرفی کند و یا حتی امکان ارسال کتاب به در منازل را بیش از گذشته فراهم کند.

 

انفعال ادارات در زمینه کتاب؛

مدیر ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی و هنری مساجد استان کرمانشاه هم با اشاره به تاکید اسلام بر خواندن، علم آموزی و تحقیق و پژوهش گفت: سیره و منش اولیا و بزرگان دین هم فراگیری علم و دانش، نوشتن و مطالعه بوده و بر پایه این بینش هم به مراتب بالایی در علوم مختلف رسیده اند و ده ها و گاهی صدها جلد کتاب نوشته اند.

حجت الاسلام افشین کلات پور گفت: متاسفانه پس از ظهور فضای مجازی و شبکه های اجتماعی بسیاری از شهروندان حضور در این فضا را جایگزین مطالعه کتاب کرده اند و تصور می کنند که با گردش در برخی شبکه ها و کانال ها به شناخت و دیدگاه کارشناسی می رسند و خود را صاحب نظر می دانند در حالی که چنین نیست.

وی با گلایه از ادارات و دستگاه های مختلف استان کرمانشاه عنوان کرد: متاسفانه فعالیت های این دستگاه ها در زمینه ترویج کتابخوانی هم کاسته شده و بیشتر آنان دغدغه ای در این زمینه ندارند.

مسئولین استان و مدعوین از بخش های مختلف کتابخانه عمومی علامه طباطبایی و اندیشه شهرستان کرمانشاه بازدید کردند و با فعالیت های کتابخانه های عمومی و برنامه های فرهنگی کتابخانه از نزدیک آشنا شدند.

همچنین مسئولین ادارات و شاعران محفل ادبی بیستون در طرح درختکاری شرکت کردند و تعدادی نهال در محیط کتابخانه عمومی کاشته شد.

در ادامه هر یک از مدعوین به صورت رایگان عضو کتابخانه عمومی کرمانشاه شدند و کارت عضویت خود را دریافت کردند.

در پایان این مراسم هر یک از مسئولین لوح یادمان «کتابخانه گردی» را امضا کردند.