جلسه شورای ملی نخود با حضور رئیس این شورا و تعدادی از اعضا در اتاق کرمانشاه برگزار شد.

در ابتدای این جلسه ناصر مرادی رئیس شورای نخود از وضعیت خوب تولید و صادرات نخود در سال گذشته یاد کرد و گفت: علی‌رغم فراز و نشیب‌هایی که پشت سر گذاشتیم صادرات نخود در سال گذشته به حدود ۹۶ هزار تن رسید که در ۲۰ سال گذشته بی سابقه بوده است.

 

وی میزان صادرات نخود در سه ماهه امسال را نیز ۲۷ هزار تن اعلام کرد که رقم قابل توجهی است.

 

رئیس شورای ملی نخود ادامه داد: سال گذشته میزان تولید نخود نیز افزایش داشت بگونه‌ای که بسیاری از نخودکاران دو تا سه برابر افزایش تولید نسبت به سال قبل از آن را شاهد بودند.

 

مرادی از شرایط متفاوت امسال یاد کرد که به دلیل بارش‌های فراوان و شیوع قارچ در مزارع نخود امکان کاهش تولید آن هست و اظهار کرد: باید برای اینکه در بازار داخل کمبودی رخ ندهد و نخود مورد نیاز صنایع فرآوری نیز به حد کافی تامین شود ، میزان صادرات را بدون آنکه لطمه‌ای به بازارهایی که در این سال‌ها به دست آوردیم وارد شود مدیریت کنیم.

 

موضوع دیگری که مرادی به آن اشاره کرد قیمت پایین فروش نخود ایرانی در بازارهای جهانی نسبت به نخود سایر کشورها بود.

 

وی افزود: این امر باعث می‌شود سودی که باید عاید تولیدکنندگان، نخودکاران و صادرکنندگان ایرانی شود به واردکنندگان خارجی برسد.

 

به گفته رئیس شورای ملی نخود، با توجه به اینکه استان کرمانشاه قطب تولید و صادرات نخود کشور است، لازم است تولیدکنندگان و صادرکنندگان نخود کرمانشاه نسبت به تعدیل قیمت‌ها اقدام کنند.

 

مرادی با انتقاد از اینکه گاهی با هدف رقابت در بازار، نخود تولیدی کرمانشاه با قیمت پایین به فروش می‌رسد و این امر به تولید و اقتصاد ما لطمه وارد می‌کند، گفت: لازم است با همراهی یکدیگر نسبت به اصلاح این وضعیت اقدام کنیم.

 

وی با بیان اینکه در حال حاضر قیمت تقریبی نخود در بازارهای جهانی حدود ۱۳۰۰ تا ۱۳۵۰ دلار است، یادآور شد: اگر قرار است فضا را رقابتی کنیم نهایتا ۵۰ دلار از قیمت نخود را کاهش دهیم نه بیشتر.

 

مرادی اضافه کرد: نباید نخود ایرانی با قیمت هر تن حداکثر ۹۵۰ دلار در بازارهای جهانی فروخته شود، بلکه لازم است بازرگانان نخود ایرانی را متناسب با قیمت جهانی نخود به فروش برسانند.

 

در ادامه تعدادی از تولیدکنندگان و صادرکنندگان نخود استان نیز به بیان نظرات خود در این خصوص پرداختند