سرکنسول ایران در اربیل عراق بر لزوم سرمایه‌گذاری‌های مشترک بین ایران و اقلیم کردستان عراق تاکید کرد.

 

 

به گزارش نسیم کرمانشاه و به نقل از ایسنا، نصراله رشنودی، امروز ( ۲۱ آبان) در دیدار با رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه اشاره‌ای به وضعیت کنونی بازار اقلیم کردستان عراق داشت و افزود: اگرچه در حال حاضر اقلیم کردستان مصرف کننده صِرف است، اما این روند ادامه‌دار نخواهد بود، زیرا حرکت‌هایی در این منطقه برای خودکفایی در تولید بسیاری از محصولات آغاز شده است.

 

وی نمونه حرکت به سمت خودکفایی در اقلیم کردستان عراق را احداث هفت کارخانه تولید سیمان در این منطقه دانست که باعث شده صادرات سیمان ایران به اقلیم کردستان ممنوع شود و ادامه داد: این در حالیست که زمانی کارخانجات کرمانشاه سه شیفت برای تامین سیمان اقلیم کردستان عراق کار می‌کردند.

 

سرکنسول ایران در اربیل با بیان اینکه اقداماتی برای خودکفایی در سایر محصولات نیز در این منطقه آغاز شده گفت: تعاملات تجاری ما با این منطقه نیز باید متناسب با این شرایط تغییر کند.

 

وی با بیان اینکه باید افق حضور در بازار کردستان عراق را بلندمدت ببینیم، راهکار اصلی ماندگاری در این منطقه را سرمایه‌گذاری ‌های مشترک بین ایران و اقلیم کردستان دانست و خاطرنشان کرد: سرمایه‌گذاری مشترک چه در خاک عراق و چه در مناطق ویژه اقتصادی که داریم، کمک می‌کند نه تنها در بازار عراق ماندگاری بیشتری داشته باشیم، بلکه بتوانیم این تولیدات را با برند شرکت‌های عراقی و با استفاده از تعرفه ترجیحی که بین کشورهای عربی وجود دارد، با حداقل هزینه به سایر کشورهای عربی ارسال کنیم.

 

ترکیه و کشورهای حاشیه خلیج فارس رقبای اصلی ایران در اقلیم کردستان

 

به گزارش ایسنا، رشنودی در ادامه یکی دیگر از مهترین نکاتی که در زمینه تجارت با اقلیم عراق باید مد نظر قرار گیرد را حضور رقبایی از سایر کشورها دانست و افزود: ترکیه یکی از مهمترین رقبای ما است و در حالیکه ما ۱۰ مرز رسمی و بازارچه با اقلیم داریم، اما ترکیه تنها با یک مرز “ابراهیم خلیل”حضور پررنگی در بازار کردستان عراق داشته است.

 

وی با بیان اینکه عامل اصلی موفقیت ترکیه مدیریت واحد در مرزهای این کشور و خصوصا در نظر گرفتن مشوق‌هایی برای صادرکنندگان است، افزود: رقبای ما در اقلیم کردستان عراق تنها به ترکیه محدود نمی‌شود و بسیاری از کشورهای حوزه خلیج فارس نیز حضور پررنگی در بازار عراق دارند.

 

سرکنسول ایران در اربیل، عربستان، امارات، قطر، کویت و اردن را جمله این کشورها برشمرد و افزود: در حال حاضر اردن سالانه نزدیک به ۷۰۰ میلیون دلار صادرات به اقلیم عراق دارد.

 

موصل بازاری خوب برای مصالح ساختمانی

 

وی در ادامه با بیان اینکه فعالیت در موصل عراق نیز در اختیار کنسول‌گری اربیل است، از فرصت بسیار خوبی که در موصل برای فعالین اقصادی ایران وجود دارد یاد کرد.

 

رشنودی از برپایی اولین نمایشگاه توانمندی‌های ایران در نینوا و در موصل خبر داد و گفت: حضور در این نمایشگاه فرصتی مغتنم برای شرکت‌ها و صنایع ایران است.

 

سرکنسول ایران در اربیل مهمترین مزیت فعالیت در موصل را صنایع ساختمانی اعلام و خاطرنشان کرد: اکنون شرکت‌های ایرانی در صنایع ساختمانی موصل حرف اول را می‌زنند.

 

آماده حمایت از فعالین اقتصادی هستیم

 

رشنودی از حمایت همه جانبه کنسولگری ایران در اربیل از تجار و بازرگانان نیز یاد کرد و گفت: در عین توجه به سایر مباحث سیاسی، امنیتی و … اما عمده تمرکز و نیروی خود را بر مسائل اقتصادی قرار داده ایم.

 

وی با بیان اینکه ایران تنها کشوری است که دو کنسولگری در اقلیم کردستان عراق و در شهرهای اربیل و سلیمانیه دارد، کنسولگری‌ها را ظرفیت‌های خوبی برای توسعه روابط اقتصادی بین دو طرف دانست و تاکید کرد: این آمادگی را داریم که قبل از هرگونه مراودات اقتصادی در زمینه مسائل حقوقی به فعالین اقتصادی مشاوره بدهیم.

 

سرکنسول ایران در اربیل با بیان اینکه بسیاری از مشکلات پیش روی فعالین اقتصادی ناشی از عدم آگاهی نسبت به قوانین و مقررات اقلیم کردستان عراق است، اظهار کرد: طی سنوات اخیر پرونده‌های اختلافی فراوانی را در کنسولگری حل کردیم و درخواست داریم فعالین اقتصادی پیش از هرگونه قرارداد به ما مراجعه کنند، نه زمانی که دچار مشکل شدند.

 

وی سپس از ظرفیت های خوب تجاری استان کرمانشاه نیز در زمنیه تعامل با اقلیم کردستان عراق یاد کرد که در اختیار بسیاری از استان‌های دیگر نیست و افزود: در سال‌های کرونا که بسیاری از مرزهای تجاری ما با عراق بسته شد، مرزهای کرمانشاه با اقلیم تنها راه تنفس صادرات ایران به عراق بود.

 

رشنودی در پایان از موضوع نبود حمل یکسره در زمینه تجارت بین ایران و اقلیم کردستان عراق نیز یاد کرد که راهکاری جز ایجاد شرکت‌های حمل و نقل مشترک ندارد.