رویداد شتابدهی صادرات در کرمانشاه برگزار شد

  پرینت
شناسه خبر : 22870 | تاریخ انتشار : 12 بهمن 1401 - 18:50 |
اولین رویداد شتابدهی صادرات با رویکرد حضور در بازار عراق و سوریه، در اتاق بازرگانی کرمانشاه آغاز به‌کار کرد.

 

به گزارش نسیم کرمانشاه به نقل از اتاق کرمانشاه، کیوان کاشفی رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه، در آیین افتتاحیه این رویداد، از ظرفیت‌های مهم تجاری کرمانشاه یاد کرد و اینکه کرمانشاه در دهه گذشته همواره جزو شش استان برتر صادراتی ایران بوده را گواهی بر این مدعا دانست.
وی میزان صادرات استان در سه، چهار سال اخیر را سالانه حدود سه میلیارد دلار اعلام کرد و گفت: این میزان صادرات حاصل تلاش فعالان اقتصادی استان است.
عضو هیات رئیسه اتاق ایران با بیان اینکه صادرات سه میلیارد دلاری کرمانشاه به طور معمول شامل سه بخش است، اظهار کرد: حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیون دلار از این رقم توسط خود واحدهای استان تولید و صادر شده است. رقمی نزدیک به یک میلیارد دلار نیز سهم فعالیت تجار و بازرگانان بوده و کالای تولیدی کرمانشاه نیست که البته طی چند وقت اخیر و به اشتباه، سیاست‌های ارزی فعالیت تجار را محدود کرده است.
به گفته کاشفی، مابقی صادرات استان مربوط به کالاهایی است که در استان‌های دیگر تولید و اظهار شده و فقط از کرمانشاه خدمات مرزی و پایانه‌ای می‌گیرد.
وی با بیان اینکه روند صادرات سه میلیارد دلاری کرمانشاه و ترکیب آن تقریبا طی چند سال گذشته ثابت بوده، یادآور شد: اگرچه در سال‌های ۱۳۸۴ به بعد شیب مناسب افزایش صادرات را داشتیم، اما این روند طی سه سال اخیر ثابت مانده است.
رئیس اتاق کرمانشاه جهش در صادرات استان را ضروری دانست و عنوان کرد: یک راهکار افزایش صادرات استان ایجاد واحدهای صادراتی جدید است که با شرایط کنونی اقتصاد کشور، نرخ ارز ۴۵ هزار تومانی، بروکراسی اداری و … کار دشواری است.
کاشفی راهکار دیگر را استفاده از ظرفیت واحدهای تولیدی کنونی و همچنین تمرکز بر تجار آینده خصوصا دانشجویان دانست و گفت: لازم است این بخش‌ها را با ادبیات صادرات آشنا کنیم که متاسفانه در این زمینه دچار خلاء هستیم.
وی خاطرنشان کرد: آموزش ادبیات صادرات، رفتارها و قوانین صادراتی و… می‌تواند به بنگاه‌های اقتصادی که به هر دلیلی در سال‌های گذشته نتوانسته‌اند صادرات انجام دهند، کمک کند.
عضو هیات رئیسه اتاق ایران به مزایای صادرات هم اشاره کرد و افزود: صادرات زمینه حضور و رقابت یک واحد را در فضای بین‌المللی فراهم می‌کند، به پایداری اشتغال و حفظ سرمایه بنگاه اقتصادی کمک کرده و برای کشور ارزآوری خواهد داشت.
کاشفی برپایی رویداد شتابدهی صادرات را گامی برای آموزش راه و روش صادرات به بنگاه‌های اقتصادی، دانشجویان و التحصیلان و … دانست که حدود یکسال برای برگزاری آن تلاش شده و یکی از چند برنامه مهم تقویم سالیانه اتاق بازرگانی کرمانشاه بوده است.

صادرات، بیانگر سلامت اقتصادی کشور
دکتر سهراب دل انگیزان استاد دانشگاه و کارشناس مسائل اقتصادی هم در مراسم افتتاحیه رویداد شتابدهی صادرات که با حضور جمعی از چهره‌های ملی حوزه صادرات، فعالین اقتصادی، دانشجویان، فارغ التحصیلان و … برگزار شد، از آخر هفته صادراتی که توسط اتاق بازرگانی کرمانشاه ترتیب داده شده یاد کرد که بعد از چند سال پیگیری اجرایی شد و افزود: امیدواریم این رویداد نتایج ارزشمندی داشته و هم برای استان قابل تکثیر و هم برای کشور قابل نمونه‌برداری باشد.
وی سپس از اهمیت صادرات در اقتصاد یاد کرد و با بیان اینکه اقتصاد پایه یک کشور اقتصاد صادراتی است، گفت: از طریق صادرات است که پول و ثروت از بیرون وارد کشور می‌شود و البته سایر حوزه‌ها را نیز که به بخش صادرات و اقتصاد پایه خدمات می‌دهند، به تحرک وا می‌دارد.
این استاد دانشگاه با بیان اینکه رونق صادرات بیانگر سلامت اقتصادی آن کشور و پذیرش آن در فضای جهانی است، افزود: هر کشوری که صادرات نداشته باشد، عملا قدرت خرید از سوی جوامع بین‌الملل را از دست داده است.
وی بخشی از بالا رفتن نرخ ارز را ناشی از عدم فرصت حضور در معاملات بین‌المللی دانست که خود گواه ارزش صادرات برای اقتصاد است.
وی یکی از بخش‌های مهم و اثرگذار برای رونق صادرات را فعالیت تجار اعلام کرد که باید این بخش تقویت شود و یادآور شد: متاسفانه گاهی تولیدکنندگان به اشتباه فکر می‌کنند با استفاده از ظرفیت تجار وارد فضای دلالی می‌شوند، اما در واقع این تجار هستند که محصولات یک بنگاه اقتصادی را به بازارهای جهانی معرفی می‌کنند.
مشاور اقتصادی اتاق بازرگانی کرمانشاه از ظرفیت‌های استان در زمینه صادرات نیز یاد کرد و ادامه داد: کرمانشاه در منطقه غرب کشور یک استان صنعتی محسوب شده و بسیاری از تولیدات ما نسبت به نقاط دیگر از کیفیت بالاتری برخوردار است.
دل‌انگیزان ظرفیت بالقوه تولید ناخالص داخلی در کرمانشاه را حدود ۷.۵ میلیارد دلار برآورد کرد که امروز چیزی نزدیک به ۵.۵ میلیارد دلار آن بالفعل است و اظهار کرد: اینکه اکنون حدود سه میلیارد دلار در سال از کرمانشاه صادرات داریم که بیش از ۵۰ درصد تولید ناخالص داخلی استان بوده، رقمی قابل توجهی است و نسبت به بسیاری از استان‌های دیگر جلو هستیم.
وی خاطرنشان کرد: حتی اگر در نظر بگیریم حدود ۵۰۰ میلیون دلار از این میزان سهم کالاهای تولیدی داخل استان بوده باز هم در مقایسه با سهم کرمانشاه از صادرات و صنعت کشور رقم خوبی است.

در ادامه محمد صادق ساطعی فعال اقتصادی و مدیرعامل شرکت فناوران توسعه صنعت غرب نیز از اهمیت صادرات یاد کرد و افزود: برای اینکه صادرات کرمانشاه را رونق بدهیم نیازمند راه‌اندازی مرکز شتابدهی صادرات با حضور منتورهای دائمی هستیم.
وی از عراق و سوریه به عنوان بازارهای مزیت‌دار صادراتی برای بنگاه‌های اقتصادی کرمانشاه یاد کرد و ادامه داد: قرار نیست همواره صادرات به اروپا موفقیت محسوب شود، بلکه لازم است روی کشورهای که مزیت دارند نیز متمرکز شویم.

اخبار مشابه
اهدای ۱۳۲ کلاه ایمنی به موتور سیکلت سواران کرمانشاه در سال جاری
حضور مدیران شهرداری کرمانشاه در شهرک کرناچی
مسمومیت ۵۶ نفر با قارچ در کرمانشاه
ثبت دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.