رییس اتاق بازرگانی کرمانشاه گفت: رونق تعاملات از مرزهای بین دو استان کرمانشاه و دیالی عراق برای تبادل کالا و تردد زوار حائز اهمیت است.

به گزارش نسیم کرمانشاه، کیوان کاشفی در نشست هیات تجاری دیالی عراق با فعالین اقتصادی کرمانشاه که امروز ۱۶ اسفند برگزار شد، با بیان اینکه دو استان کرمانشاه و دیالی از دیرباز در مسیر شریان عبور کالا و زوار بین دو کشور ایران و عراق قرار داشتند، افزود: طی چند سال گذشته تحرکات داعش مراودات از این مسیر را تحت شعاع قرار داد و به سمت استان‌ها و مرزهای دیگر از جمله مرز مهران سوق یافت.
وی بازگشایی مرز خسروی پس از چند سال وقفه را نقطه عطفی برای ارتقاء مراودات دو استان کرمانشاه و دیالی دانست و اظهار کرد: رونق تعاملات بین دو استان از دو جنبه تردد زوار و تبادل کالا حائز اهمیت است.
رئیسه اتاق بازرگانی کرمانشاه معتقد است، بازگشایی مرز خسروی برای تردد زوار علاو بر بعد معنوی، به پویایی و جنب و جوش اقتصادی در دو استان کمک خواهد کرد.
کاشفی با بیان اینکه در بعد مراودات اقتصادی نیز مسیر کرمانشاه به دیالی سهل‌ترین و مقرون به صرفه‌ترین مسیر بین دو کشور از تهران تا بغداد است، یادآور شد: در شرایطی که حاکمیت دو کشور تعاملات اقتصادی با یکدیگر را مورد تاکید دارند، اهمیت مرزهای کرمانشاه و دیالی دو چندان است.
رئیس اتاق کرمانشاه سفر کنونی هیات تجاری دیالی با حضور رئیس و اعضای هیات رئیسه اتاق بازرگانی و صنایع این استان را بیانگر عزم جدی دو استان برای گسترش مناسبات دانست و اضافه کرد: اولین قدم برای بالا بردن تعاملات، افزایش ترددها بین دو استان به منظور آگاهی از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های یکدیگر است.
وی یکی دیگر از راهکارهایی که می‌تواند به تقویت مناسبات دو استان کمک کند را سرمایه‌گذاری‌های مشترک اعلام کرد و یادآور شد: سرمایه‌گذاری‌هایی که اکنون از سوی طرف‌ ایرانی در بخش‌هایی از عراق از جمله اربیل، سلیمانیه، بغداد و … آغاز شده، باید به دیالی هم گسترش یابد.
کاشفی سپس از وجود دو مرز مهم خسروی و سومار بین دو استان کرمانشاه و دیالی به عنوان یک ظرفیت‌ تجاری عظیم یاد کرد که از فعال‌ترین مرزهای بین دو کشور است و افزود: با هدف توسعه مبادلات، لازم است فرآیندهای تجاری را تا حد امکان در این دو مرز تسهیل  کرده و از تشریفات آن بکاهیم.
به گفته رئیس اتاق کرمانشاه هم اکنون تخلیه و بارگیری کالاها در این دو مرز در خاک عراق انجام می‌شود که وجود برخی مشکلات باعث افزایش زمان و هزینه شده و لازم است با همکاری دو طرف این مشکلات کاسته شود.
عضو هیات رئیسه اتاق ایران معتقد است، چنانچه شرایط مبادلات در مرزهای خسروی و سومار تسهیل شود، این دو مرز اولین گزینه‌ برای عبور کالاهای ایرانی به سمت عراق خواهند بود.
کاشفی از دیالی به عنوان محلی برای عبور و ورود کالاهای ایران به عراق یاد کرد که تسهیل شرایط در مرزها می‌تواند مسیر عبور کالا حتی تا سوریه و مدیترانه را نیز از طریق دو استان کرمانشاه و دیالی تسهیل کند.
وی سپس به زمینه‌هایی که دو استان می‌توانند همکاری‌های خود را در این بخش‌ها گسترش دهند و زنجیره آنها تقریبا در کرمانشاه تکمیل است اشاره کرد و گفت: بخش کشاورزی یکی از مهمترین حوزه‌ها است که ظرفیت‌های زیادی در بخش زراعی، باغی، دام و طیور و … داریم.
وی با بیان اینکه در این بخش تاکید ما صرفا بر صادرات کالا نیست و باید به سمت سرمایه‌گذاری بین دو طرف نیز برویم، خاطرنشان کرد: مقرر شده دعوتنامه‌ای برای مقامات جهاد کشاورزی دیالی ارسال شود تا بتوانند از نزدیک در جریان ظرفیت‌ها و توانمندی‌های کشاورزی کرمانشاه قرار بگیرند.
کاشفی توریسم درمانی را نیز از دیگر بخش‌هایی دانست که بواسطه وجود بیمارستان‌ها و مراکز درمانی متعدد در کرمانشاه، پزشکان توانمند، تعرفه‌های مقرون به صرفه و … می‌تواند زمینه‌ساز گسترش مناسبات بین دو استان باشد.
وی تاکید کرد: در بخش‌های دیگری از جمله صنایع غذایی، صایع ساختمانی و … نیز ظرفیت‌های ویژه‌ای در کرمانشاه وجود دارد و تقریبا زنجیره‌های ارزش تکمیلی داریم.
نکته دیگری که مورد تاکید عضو هیت رئیسه اتاق ایران در این نشست بود برپایی نمایشگاه توانمندی‌های ایران و کرمانشاه در عراق بود و با بیان اینکه کرمانشاه آمادگی برپایی این نمایشگاه‌ها در دیالی را دارد، اظهار کرد: در این زمینه همکاری طرف عراقی را نیاز داریم، زیرا برپایی نمایشگاه‌ها می‌تواند جهشی در تبادلات اقتصادی ایجاد کند.

دکتر نادر نادری مدیر اجرایی منطقه آزاد تجاری و صنعتی قصرشیرین نیز از این منطقه که با وسعت ۷۲۲۳ هکتار از مرز پرویزخان تا خسروی امتداد یافته به عنوان یک ظرفیت مهم یاد کرد که می‌تواند امکان تعامل تجاری با هر دو بخش مرکزی و اقلیم عراق را فراهم کند.
وی با بیان اینکه زیرساخت‌های مناسبی از جمله آب، راه دسترسی، برق، گاز، نیروی کار، معافیت مالیاتی و گمرکی در این منطقه وجود دارد، خاطرنشان کرد: همه زیرساخت‌ها برای رونق سرمایه‌گذاری در منطقه آزاد تجاری و صنعتی قصرشیرین فراهم است.
نادری با تاکید بر اینکه باید به سمت ایجاد مناطق آزاد مشترک با عراق برویم، یادآور شد: در حال احصاء فرصت‌های سرمایه‌گذاری منطقه آزاد تجاری قصرشیرین و تعریف اولویت‌ها و بسته‌های سرمایه‌گذاری هستیم و به زودی همایش معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در این منطقه را برگزار خواهیم کرد

  • نویسنده : لیلا دلاور گلدسته