رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و سوریه از رشد ۲۰۰ درصدی صادرات ایران به سوریه در ۹ ماهه امسال خبر داد

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و سوریه از رشد ۲۰۰ درصدی صادرات ایران به سوریه در ۹ ماهه امسال خبر داد

کیوان کاشفی با بیان اینکه در ۹ ماهه امسال ۱۶۰ میلیون دلار کالا از ایران به سوریه صادر شده، افزود: این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته که ۸۴ میلیون دلار صادرات به سوریه داشتیم ۲۰۰ درصد بیشتر شده است.

وی صنایع مهندسی (قطعات و اجزای توربین‌های بخار)، مواد غذایی و صنایع دارویی را به ترتیب بیشترین کالای صادر شده در این مدت اعلام کرد.

عضو هیات رییسه اتاق ایران با بیان اینکه ایران در ۹ ماهه امسال در مجموع ۳۵ میلیارد دلار صادرات به کشورهای مختلف جهان داشته، عنوان کرد: سوریه در جایگاه ۲۱ کشورهای هدف صادرات ایران قرار دارد.

کاشفی میزان واردات صورت گرفته از سوریه به ایران در ۹ ماهه امسال را ۲۲.۹ میلیون دلار اعلام و خاطرنشان کرد: در این بخش نیز نسبت به واردات حدود ۱۵ میلیون دلاری سال گذشته ۵۳ درصد افزایش داشتیم.

وی اضافه کرد: فسفات نیز بیشترین کالای وارداتی از سوریه به ایران در این مدت بوده است.

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و سوریه یادآور شد: با توجه به واردات حدود ۳۶.۹ میلیارد دلاری ایران در ۹ ماهه امسال، سوریه کشور ۴۹ مبدا واردات به ایران بوده است.

کاشفی از پتانسیل های قابل توجه تجارت بین دو کشور ایران و سوریه یاد کرد که می‌تواند بسیار بیشتر از این ارقام باشد و گفت: اکنون با برقراری امنیت در سوریه و آغاز بازسازی این کشور، امکان افزایش صادرات ایران به سوریه وجود دارد.

کاشفی از راه‌اندازی مرکز تجارت ایرانیان در دمشق هم یاد کرد که می‌تواند تسهیل‌گر افزایش تعاملات تجاری بین دو کشور باشد و چندی قبل به همت اتاق ایران فعالیت خود را آغاز کرده است.