مسوول واحد بیماری‌های خاص و پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه از ارایه خدمات درمانی به ۲۳۸ بیمار مبتلا به هموفیلی در استان خبر داد و گفت: تعداد بیماران هموفیلی در کشور حدود ۱۲ هزار نفر است.

 

 

دکتر «بهنام روندی»  افزود: تمام خدمات درمانی شامل تزریق فاکتورهای خونی انعقادی و نیز خدمات دندانپزشکی برای این بیماران به صورت تقریبا رایگان انجام می‌شود.

وی اظهار داشت: خوشبختانه با افتتاح مرکز جامع بیماران خاص که در طبقه سوم کلینیک بوستان واقع در مجتمع بیمارستانی امام رضا (ع) واقع شده، تمام خدمت فوق به بیماران خاص از جمله بیماران هموفیلی به طور اختصاصی برای این افراد انجام می‌شود.

مسوول واحد بیماری‌های خاص و پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، همچنین از معرفی تمام بیماران هموفیلی به بانک برای دریافت تسهیلات قرض‌الحسنه کمک درمانی به مبلغ ۲۰ و ۵۰ میلیون تومان در سال گذشته توسط این واحد خبر داد.

به گفته وی، هم افزایی خوب نمایندگان انجمن بیماران هموفیلی با واحد بیماری‌های خاص موجب هماهنگی و برنامه ریزی مناسب برای ارایه خدمات بهتر به این افراد شده است.

وی با بیان اینکه هموفیلی یک بیماری ارثی است که در آن توان بدن برای ایجاد لخته و انعقاد خون برای جلوگیری از خونریزی مختل می شود، گفت: این بیماری در ۲ نوع A و B وجود دارد که ۸۵ درصد این بیماری ناشی از کمبود فاکتور شماره هشت انعقاد خون است.

دکتر روندی اضافه کرد: در این عارضه ایراد مفصلی برای بیمار ایجاد شده و مفاصل لگن و زانو دچار عارضه می‌شود ضمن اینکه اگر بیمار دچار زخم باشد خونریزی بند نمی‌شود.

به گفته وی، اگر بیماران هموفیلی نیاز به جراحی داشته باشند که حتی ربطی به بیماری مربوطه نداشته باشد ابتدا آزمایش می شوند، در صورتی که کمبود و یا اختلالی در فاکتورهای انعقادی این بیماران وجود داشته باشد، ابتدا فاکتور خونی موردنظر برای بیمار تزریق شده سپس عمل جراحی برای آنان صورت می‌گیرد