حفر چاه جدید راه حل رفع کم آبی شهر بانه وره

  پرینت
شناسه خبر : 19293 | تاریخ انتشار : 10 بهمن 1400 - 12:41 |
معاون برنامه ریزی فرمانداری پاوه از حفر چاه جدید در شهر بانه وره در صورت رفع معارض اجتماعی محل جانمایی چاه خبر داد.

 

به گزارش نسیم کرمانشاه؛ هوشیار عبدالله زاده معاون برنامه ریزی و توسعه فرمانداری پاوه ظهر روز شنبه ۹ بهمن ماه ۱۴۰۰ در مصاحبه با برنامه صدای شهر رادیو کرمانشاه، ضمن اشاره به تلاش های صورت گرفته جهت رفع مشکل آب شهر بانه وره گفت: بخش عمده جمعیت شهر از روستاهای تخلیه شده مناطق مرزی و عشایر غیور و عزیز تشکیل شده، تلاش های بسیاری برای زیرساخت های شهر تازه تاسیس بانه وره از جمله بخش آب شرب آن صورت گرفت، در سنوات گذشته یک حلقه چاه حفر گردید که به علت وجود معارضین اجتماعی موفق به ساماندهی و انتقال آب آن به شهر نشدیم.

وی از برنامه کوتاه مدت جهت رفع مشکل کمبود آب، سخن گفت و افزود: ساماندهی منابع آبی (چشمه ها) شهر جهت افزایش دبی آب شرب بانه وره در دستور کار قرار گرفت که با ممانعت دامداران ساکن در این شهر روبرو شد، در کنار این موضوع آبرسانی سیار به قسمت های مرتفع بانه وره انجام گردید اما متاسفانه به علت وجود دامداری های بسیار در شهر، مصرف آب بالاتر از حد معمول است.

به گفته عبدالله زاده به علت موفق نبودن این اقدامات حفر چاه در پایین دست شهر به عنوان گزینه سوم مورد بررسی قرار گرفت که مطالعات آن انجام شده و جانمایی چاه صورت گرفت اما در این منطقه نیز با معارض اجتماعی برخورد نمودیم، خوشبختانه آبفا و آب منطقه ای پای کار هستند به محض رفع معارض کار حفر چاه انجام خواهد شد. از برنامه ریزی های دیگر شرکت آب و فاضلاب برای شهر، اصلاح شبکه توزیع آب شرب بانه وره به علت نامنظم بودن شبکه توزیع آن است.

معاون برنامه ریزی  و توسعه فرمانداری پاوه از اقدامات انجام شده در این راستا سخن گفت و تصریح کرد: اقداماتی که در مرکز استان باید انجام می شد صورت گرفت، اعتبار لازم در نظر گرفته شده پیمانکار مشخص و پای کار است، در صورت رفع معارض طی یک هفته اقدام به حفر چاه خواهیم کرد.

از دیگر مشکلات بحث نزدیکی محل قبلی تعیین شده چاه آب شرب شهر به چاه آب روستای ساتیاری بود که با تغییراتی که در محل چاه انجام شد فاصله قانونی و مناسب رعایت گردید.

این مقام مسئول اظهار داشت: انتظار ما از شخصیت های برجسته و روحانیون شهر بانه وره به علت مورد اعتماد مردم بودن آنها این است که همکاری لازم را جهت رفع سریعتر مشکل داشته، همچنین اعضای شورای شهر و در راس همه بخشدار باید تلاش مضاعف جهت رفع مشکل معارضین داشته باشند.

عبدالله زاده در پایان سخنان خود افزود: در بحث تامین آب شرب شهر هیچ قصوری صورت نگرفته و تمامی اقدامات لازم انجام شده است که جا دارد از زحمات و پیگیری های جناب آقای کاکاوند و همکاران ایشان و همچنین شرکت آب منطقه ای تشکر نماییم.

هیچ مانع فنی برای حفر چاه جدید بانه وره وجود ندارد

در ادامه این گفتگوی علیرضا کاکاوند طی تماس تلفنی با برنامه رادیویی صدای شهر به ارائه توضیحاتی در خصوص آب شهر بانه وره پرداخت و افزود: آب این شهر از یک دهنه چشمه تامین می شود که به علت خشکسالی با کمبود شدید آبدهی مواجه گردید، همکاران ما در سنوات گذشته جهت رفع مشکل شهر و تعدادی از روستاهای منطقه یک حلقه چاه با دبی ۵۰ لیتر در ثانیه حفر نمودند که این میزان بیش از نیاز شهر و روستاهای اطراف بود اما متاسفانه به علت وجود معارض اجتماعی اجازه تجهیز چاه را پیدا نکردیم. امیدوار بودیم مشکل معارض چاه رفع شود و بتوان آن را وارد مدار بهره برداری نمود که این امر محقق نشد.

کاکاوند با اشاره به ضعیف بودن منطقه اورامانات از نظر منابع آب زیر زمینی گفت: پس از مطالعات ژئوفیزیک با هماهنگی شرکت آب منطقه ای به عنوان متولی و صادر کننده مجوز حفر چاه، جانمایی چاه آب جدید صورت گرفت که مجددا این محل نیز معارض پیدا کرد، قطعا در صورت رفع معارض ظرف ۷۲ ساعت دستگاه حفار در محل مستقر خواهد شد.

به گفته کاکاوند طبق صحبت های انجام شده مقرر گردید مشکل معارض محل توسط فرماندار محترم، معاون ایشان و بخشدار باینگان رفع شده و نتیجه به صورت مکتوب به شرکت آب و فاضلاب ابلاغ گردد.

وی از ملاحظات فنی جهت جانمایی چاه جدید خبر داد و خاطر نشان ساخت: مطالعات ژئوفیزیک، مطالعات زیست محیطی و حتی بحث حریم چاه و تاثیر آن بر منابع آبی همجوار انجام شد و هیچ مانع و مشکلی از نظر فنی جهت حفر چاه وجود ندارد.

اخبار مشابه
طرح ۱۴ پرونده در اولین کمیسیون ماده ۴۲ سال جاری در استاندارد کرمانشاه 
مصارف آب های زیرزمینی باید نسبت به منابع آب های سطحی کاهش یابد
رتبه اول کرمانشاه در انسداد چاه های غیرمجاز آب در کشور
ثبت دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.