به گزارش نسیم کرمانشاه و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی نوسازی مدارس کرمانشاه  پس از وقوع زلزله کرمانشاه که منجر به آسیب در زیرساخت‌ها و تاسیسات این مناطق شد، سازمان نوسازی مدارس با همراهی خیرین و ملت شریف ایران علاوه بر تعمیر و بازسازی مدارس آسیب دیده با ساخت فضاهای جدید آموزشی موجب ارتقای سرانه فضای آموزشی استان از ۵.۲۱ مترمربع به ۶.۴۱ متر مربع شد.

 

مهندس نظری؛ مدیرکل نوسازی مدارس استان کرمانشاه در خصوص اقدامات انجام شده پس از زلزله گفت: ستاد بحران در محل اداره کل نوسازی مدارس استان کرمانشاه تشکیل و پس از بازدید اولیه از ۷۵۷ فضای آموزشی با ۲۸۵۴ کلاس درس مناطق زلزله زده، تعداد ۷۸ مدرسه ی قدیمی با ۴۱۵ کلاس درس شهرستان های سرپل ذهاب، ثلاث باباجانی، دالاهو، گیلانغرب و قصرشیرین دچار آسیب شده اما آوار نشدند.

 

مدیرکل نوسازی مدارس استان کرمانشاه تصریح کرد: یکی از کارهای مهم و ارزشمندی که در سالهای اخیر صورت پذیرفت، احداث و بازسازی مدارس مناطق زلزله زده استان بوده است. بر اساس فرمایش رهبر معظم انقلاب مبنی بر تبدیل تهدید زلزله به فرصت، در حالی که در زلزله آبان ماه ۱۳۹۶ تعداد ۷۸ مدرسه با ۴۱۵ کلاس درس در مناطق زلزله زده استان آسیب دید پس از وقوع زلزله آبان ماه ۱۳۹۶ تاکنون تفاهم نامه ساخت ۴۳۵ پروژه با ۱۵۱۴ کلاس درس و زیربنای ۱۲۸۱۶۷ مترمربع در سطح استان با مبلغ تعهد بالغ بر ۲۹۵۱ میلیارد ریال منعقد گردیده است.

 

مهندس نظری گفت: میانگین سرانه فضای آموزشی در کشور ۵.۲۱ مترمربع می باشد، که در استان کرمانشاه تا قبل از وقوع زلزله میانگین سرانه فضای آموزشی ۵.۷ مترمربع بوده که پس از بازسازی مدارس مناطق زلزله زده، میانگین سرانه فضای آموزشی کل استان با ۰.۷۱ مترمربع افزایش به ۶.۴۱ مترمربع ارتقا یافته است.

 

این مقام مسئول در ادامه افزود: از مشارکت ارزشمند خیرین نیکوکار مدرسه‌ساز که برای بازسازی فضاهای آموزشی با تمام توان وارد میدان شدند تقدیر و تشکر میکنم.

 

وی در پایان تاکید نمود که باید به این نکته توجه ویژه داشت هر بنایی که با نیت خیر و آگاهی با نام نیک مدرسه ساخته می‌شود تا سالیان سال پا برجاست و اجر هر گامی که دانش‌آموزان در این راه برای تحصیل علم و دانش بردارند تا سال‌ها در زندگی این خیرین جاری می‌شود، مدرسه‌ای که هیچ گاه از بین نخواهد رفت و نسل‌ها می‌توانند از این کار خیر بهره مند شوند. همت بلند خیرین و تلاش‌های شبانه روزی همکاران نوسازی مدارس، آموزش و پرورش و مجمع خیرین مدرسه ساز، اقدام ارزشمندی که چراغ راه بچه‌ها و نوجوانان زلزله زده شد.