مدیرکل ثبت احوال استان کرمانشاه گفت: در ۹ ماهه اول سال جاری ۱۳ هزار ازدواج در استان ثبت شده است به گزارش نسیم کرمانشاه، صادق خدادادی در نشستی با حضور خبرنگاران اظهار داشت: ثبت احوال در ۳ دی ماه سال ۱۲۹۷ فعالیت خود را آغاز نمود و قبل از انقلاب فقط ۵ شهرستان کار ثبت […]

مدیرکل ثبت احوال استان کرمانشاه گفت: در ۹ ماهه اول سال جاری ۱۳ هزار ازدواج در استان ثبت شده است

به گزارش نسیم کرمانشاه، صادق خدادادی در نشستی با حضور خبرنگاران اظهار داشت: ثبت احوال در ۳ دی ماه سال ۱۲۹۷ فعالیت خود را آغاز نمود و قبل از انقلاب فقط ۵ شهرستان کار ثبت و ولادت را انجام می دادند.

وی گفت: ثبت احوال به عنوان نخستین سازمانی است که تمام اسناد را به صورت الکترونیک انجام داده و در دسترس افراد می باشد و با گذشت زمان تغییرات عمده ای داشته بطوریکه در حال حاضر به صورت حضوری، نیمه حضوری و غیر حضوری به انجام وظیفه می پردازد.

مدیرکل ثبت احوال استان کرمانشاه بیان داشت: در استان در ۱۴ شهرستان و دو منطقه و بخش اداره ثبت احوال مستقر می باشد و در چند بیمارستان نیز نماینده وجود دارد که کار ثبت ولادت را انجام می دهند.

وی تاکید داشت: بهره برداری از کارت هوشمند ملی و تغییر نشانی و ثبت مهاجرت از اهداف ثبت احوال در سال آینده می باشند.

خدادادی در ادامه افزود: در خصوص پایگاه اطلاعات جمعیتی یکی از پایگاه های اطلاعات انسانی می باشد که حدود ۱۱۵ میلیون اطلاعات در آن نگهداری می شود که در بیشتر زمینه های جمعیتی از آن استفاده می شود.

وی افزود: در خصوص کارت هوشمند ملی که از سال ۹۱ در کشور آغاز شد دارای ۷ سال اعتبار می باشد که تاکنون حدود یک میلیون ۱۸۰ هزار نفر صادر شده که ۸۸ درصد مردم مراجعه نموده اند.

خدادادی گفت: حدود ۹ هزار کارت هوشمند آماده در دفاتر پست می باشد و از سال گذشته ۱۵۰ هزار کارت درخواست داده شده که امیدواریم سازمان ثبت احوال تا پایان سال کارت های هوشمند را به متقاضیان تحویل نماید.

وی افزود: بیشترین ولادت ثبت شده در سال ۶۵ بوده که حدود دو میلیون و ۱۰۰ هزار نفر ولادت ثبت شده است و در سال ۹۷ نیز ۲۹ هزار ولادت ثبت شده که حدود ۱۷ درصد کاهش ولادت مشاهده می شود.

مدیرکل ثبت احوال استان کرمانشاه اعلام کرد؛ میانگین نرخ ازدواج در استان از میانگین کشوری بالاتر می باشد و در رده ششم کشور قرار دارد و میزان نرخ طلاق در استان از میانگین کشوری بالاتر می باشد به طوریکه رتبه طلاق استان در کشور نهم می باشد.

وی تاکید داشت: میزان نرخ فوت در استان بالاست و ۵.۶ در هزار می باشد که نسبت به میانگین کشوری بالا می باشد و کرمانشاه در این زمینه در جایگاه چهارم کشوری قرار گرفته است.

خدادادی اظهار داشت؛ میانگین سن ازدواج برای مردان ۲۸ سال و ۲ ماه و برای زنان ۲۳ و ۳ ماه می باشد که نسبت به میانگین کشوری بالاتر می باشد.

وی افزود: نسبت جنسی در استان ۱۱۰ نفر است یعنی به ازای هر ۱۱۰ پسر ۱۰۰ نفر دختر متولد می شود و بیشترین آمار ولادت مربوط به شهرستان جوانرود می باشد و کمترین نیز متعلق به شهرستان دالاهو است.

این مسئول ادامه داد: نسبت فوتی های مردان ۱۴۵ و زنان ۱۰۰ می باشد و میانگین سن فوت زنان در استان ۶۵ سال و مردان ۶۰ سال است.

وی ادامه داد: در ۹ ماهه اول سال جاری
۲۰ هزار ۱۵۱ مورد ولادت ثبت شده است و شهرستان کرمانشاه بیشترین و کمترین نیز متعلق به شهرستان قصرشیرین می باشد.

خدادادی گفت: در ۹ ماهه اول سال جاری ۱۲ هزار ۹۳۴ مورد ازدواج ثبت شده و طلاق هم ۳ هزار ۵۳۱ مورد ثبت شده است.

وی افزود؛ بیشترین اسامی نوزادان دختر
آوا ۲۴۸ باران، هانا نیلا، نیکا، آنیا، فاطمه
و بیشترین اسامی پسران آراد، سامیار، امیرعلی، محمد، امیرعباس، آریا، حسین می باشند.

مدیرکل ثبت احوال استان کرمانشاه در پایان گفت: بیشترین علل فوت ها بیماری های قلبی و عروقی با ۳ هزار و ۱۷۵ مورد می باشد و سرطان ها و تومورها در جایگاه دوم قرار دارند.