دادستان عمومی و انقلاب استان کرمانشاه از ثبت اطلاعات ۷۲۶ مجرم حرفه‌ای و سابقه دار در استان خبر داد.

شهرام کرمی دادستان عمومی و انقلاب استان کرمانشاه با اشاره به تکمیل و بروز رسانی بانک اطلاعات مجرمین حرفه ای، خطرناک و سابقه دار استان، گفت : با توجه به اینکه پایگاه اطلاعاتی قوی می‌تواند در جلوگیری از وقوع جرم و کنترل مجرمان حرفه‌ای و تصمیمات واحد قضایی در رسیدگی به پرونده‌های اشخاص تاثیر داشته باشد، این بانک اطلاعاتی بروز رسانی شد.

وی با تاکید بر اینکه اراذل و اوباش و افرادی که زمینه ارتکاب جرم دارند باید شناسایی و مورد رصد دستگاه قضایی، انتظامی و نهاد‌های امنیتی قرار گیرند، افزود: این موضوع کمک می‌کند تا پیش از وقوع و ارتکاب جرم، مانع اقدامات آن‌ها شد.

به گفته این مسئول، تاکنون اطلاعات ۷۲۶ نفر از مجرمین حرفه‌ای، خطرناک و سابقه دار استان در این بانک اطلاعاتی ثبت شده است.

کرمی از راه اندازی سامانه سجل قضایی کشوری در دادسرای کرمانشاه خبر داد و گفت: در این سامانه وضعیت پرونده‌های افراد در سراسر کشور به صورت خلاصه در یک صفحه نمایش داده می‌شود که این امر صدور گواهی عدم سوء پیشینه را برای مرجع قضایی راحت‌تر و سریعتر خواهد کرد.

به گفته این مسئول، راه اندازی این سامانه باعث شده تا طی یکسال گذشته میانگین مدت پاسخگویی به در خواست صدور گواهی عدم سوء پیشینه در استان از ۵۱ ساعت به ۱۳ ساعت کاهش پیدا کند.

دادستان کرمانشاه با اشاره به نظارت‌هایی که بر فعالیت دادسرا‌های استان صورت می‌گیرد، اظهار کرد: در این راستا، بصورت ماهیانه وضعیت عملکرد آن‌ها به شکل آماری مورد بررسی قرار می‌گیرد.

کرمی ادامه داد: بررسی آمار شکوائیه‌های ارسالی به دادسرا‌های استان، صدور گواهی عدم پیشینه، شعب نامتعارف، پرونده‌های مسن، بازداشتی‌ها، قرار‌های موقوفی تعقیب، ترک و تعلیق تعقیب و … در این نظارت‌ها مورد توجه قرار می‌گیرد

  • نویسنده : خبرنگار ویدا نادری