کیوان کاشفی در جلسه پنجاه و دوم شورای گفتگو دولت و بخش خصوصی که با حضور وزیر صمت برگزار شد با اشاره به تصمیمی که برای تفکیک حوزه بازرگانی از وزارت صمت گرفته شده، افزود: اگرچه ادغام این دو حوزه از ابتدا اشتباه بود اما تفکیک دوباره آن اشتباه‌ بزرگ تری است. به گزارش نسیم […]

کیوان کاشفی در جلسه پنجاه و دوم شورای گفتگو دولت و بخش خصوصی که با حضور وزیر صمت برگزار شد با اشاره به تصمیمی که برای تفکیک حوزه بازرگانی از وزارت صمت گرفته شده، افزود: اگرچه ادغام این دو حوزه از ابتدا اشتباه بود اما تفکیک دوباره آن اشتباه‌ بزرگ تری است.

به گزارش نسیم کرمانشاه ، عضو هیات رئیسه اتاق ایران با بیان اینکه این تفکیک دردسرهای زیادی را برای فعالان اقتصادی ایجاد خواهد کرد، عنوان کرد: مشکلات از هم اکنون در شهرستان‌ها آغاز شده است.

کاشفی در ادامه با اشاره به لزوم حمایت از واحدهای تولیدی و صنعتی که اکنون در کشور بسیار مورد توجه است و مقام معظم رهبری هم بسیار بر آن تاکید دارند، یادآوری کرد: متاسفانه در حمایتی که از واحدهای بزرگ و واحدهای کوچک و متوسط می‌شود فاصله زیادی وجود دارد.

به گفته رئیس اتاق کرمانشاه، واحدهای بزرگ دسترسی بهتری به تسهیلات، مسئولین و … دارند اما این شرایط برای واحدهای کوچکتر چندان فراهم نیست.

وی افزود: این در حالی است که عمده اشتغال کشور خصوصا در آینده از طریق همین واحدهای کوچک و متوسط تامین خواهد شد.

کاشفی خواستار در نظر گرفتن نسخه‌ حمایتی مجزا برای واحدهای کوچک و متوسط شد.

عضو هیات رئیسه اتاق ایران در ادامه از مشکلات حوزه صادرات کشور هم یاد کرد و گفت: در شرایطی که انتظار می‌رفت با افزایش نرخ ارز شاهد رشد صادرات باشیم اما در شش ماه امسال روند صادرات به سمت تنزل رفت که البته شرایط در استان کرمانشاه کمی بهتر است.

کاشفی یکی از دلایل این امر را صدور بخشنامه‌ها و آیین‌نامه‌های متعدد در زمینه صادرات دانست.

وی تاکید کرد: به علاوه ما حدود ۲۰ کشور در منطقه، اوراسیا و … داریم که طرف صادرات اصلی ما هستند که باید برای هریک الگویی تعریف کنیم و کالاهای هر کشور را مشخص کنیم‌.

کاشفی همچنین بر لزوم جلوگیری از موازی‌کاری‌ها در حوزه صادرات تاکید کرد.

رییس اتاق کرمانشاه درباره وضعیت صادرات شش ماهه امسال استان نیز با اشاره به کاهش ۱۲ درصدی که در این مدت داشتیم، افزود: امیدواریم این کاهش در شش ماهه دوم که اوج کارهای صادراتی است جبران شود.

کاشفی از نقش مهم کرمانشاه در حوزه صادرات و سهم حدود ۳۰ درصدی استان از صادرات ایران به عراق هم یاد کرد و گفت: با وجود این ظرفیت‌ها، در پنج سال اخیر یک ریال از مشوق‌ها و یارانه‌های صادراتی کشور در کرمانشاه هزینه نشده است.