استاندار کرمانشاه گفت: تصویب طرح منطقه آزاد قصرشیرین می تواند نقطه عطفی در پیشرفت و توسعه استان باشد. به گزارش نسیم کرمانشاه؛ هوشنگ بازوند در جلسه ویژه منطقه آزاد قصرشیرین که با حضور دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام امروز چهارشنبه برگزار شد، با عرض تسلیت ایام فاطمیه و گرامیداشت یاد و خاطره سردار سلیمانی اظهار […]

استاندار کرمانشاه گفت: تصویب طرح منطقه آزاد قصرشیرین می تواند نقطه عطفی در پیشرفت و توسعه استان باشد.

به گزارش نسیم کرمانشاه؛ هوشنگ بازوند در
جلسه ویژه منطقه آزاد قصرشیرین که با حضور دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام امروز چهارشنبه برگزار شد، با عرض تسلیت ایام فاطمیه و گرامیداشت یاد و خاطره سردار سلیمانی اظهار داشت: امیدواریم بتوانیم راه سردارحاج قاسم سلیمانی و مکتب وی را ادامه دهیم و به عنوان الگویی از آن استفاده کنیم.

وی گفت: در طول بحران های طبیعی و انسانی همیشه حضور دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام نمود داشته و وی در تمام بحران های کشور حضور مفیدی داشته است.

استاندار کرمانشاه بیان داشت: در سال ۹۶ حدود ۲۲ درصد نرخ بیکاری بر استان حاکم بود و با بحران اجتماعی بیکاری در استان روبرو بودیم و به مراتب پس از آن وقوع زلزله نیز بر این بحران در استان افزود.

وی افزود: پس از زلزله با اقدامات انجام شده فرصت سازی انجام شد و به خوبی این بحران مدیریت شد و همچنین سیر صعودی نرخ بیکاری استان هم طی مدت اخیر کاهش یافت و در حال حاضر نرخ بیکاری استان به ۱۵.۵ درصد رسیده است و علیرغم وجود کرونا و مشکلات این بیماری خوشبختانه سیل نزولی بیکاری در استان طی می شود.

بازوند در رابطه با مرزهای استان نیز اظهار داشت: از شش مرز رسمی استان در حال حاضر پنج مرز فعال بوده و تردد کامیون ها و صادرات در این پنج مرز برقرار می باشد

وی افزود: در شرایط کنونی این مرزها حدود ۲ هزار کامیون در طول شبانه روز به عراق صادر می شود که این مقدار ۳۵ درصد از صادرات کالای کشور به عراق از مرزهای استان کرمانشاه انجام می شود.

استاندار کرمانشاه تاکید داشت: منطقه آزاد قصرشیرین به نوعی می تواند نقطه عطفی در پیشرفت و توسعه استان به شمار رود و به نوعی می توان توسعه و پیشرفت کشور را به همراه داشته باشد.

صادراتی ترین نقطه ایران می تواند قصرشیرین باشد

در ادامه معاون اقتصادی استانداری کرمانشاه گفت: استان کرمانشاه دچار پارادوکس شده است به طوری کرمانشاه دارای استعداد زیاد و همچنین در طرف مقابل پر مشکل می باشد.

وی گفت: در حال حاضر از کل صادرات کشور ۲۷ درصد آن به عراق می باشد که استان کرمانشاه با ۳۵ درصد از همین مقدار صادرات عراق را بر عهده دارد.

حاتمی بیان داشت: یکی از تحولاتی که به لطف مقام معظم رهبری صورت گرفت سامانه گرمسیری بود که ۲۳ هزار از اراضی استان از این طریق سیراب می شود و معیشت و اقتصاد منطقه را تحت تاثیر قرار داده است.

وی افزود: هر ناحیه ای از استان کرمانشاه قابلیت ویژه ای دارد اما متاسفانه این قابلیت به ویژه در بخش توریسم و گردشگری تاکنون به درآمدزایی منجر نشده است.

معاون اقتصادی استانداری کرمانشاه تاکید داشت: بیکاری استان در سال ۹۵ حدود ۲۵ درصد بود که یکی از چالش های جدی استان بشمار می رفت که تحت مدیریت مهندس بازوند نرخ بیکاری سالانه حدود ۳ درصد کاهش یافته است.

وی افزود: علیرغم وجود تحریم و بیماری کرونا در ۹ ماهه سال جاری میزان صادرات مرز پرویز خان نسبت به چند سال گذشته افزایش چشمگیری یافته است به گونه ای می توان این مرز را یکی از استراتژیک ترین مناطق کشور نام برد.

حاتمی گفت: صادراتی ترین منطقه آزاد ایران می تواند قصرشیرین باشد به طوری که در حال حاضر تجارت با عراق یکطرفه شده است و باید برای ایجاد منطقه ویژه اقتصادی قصرشیرین پیشقدم شویم تا تجارت با عراق دو طرفه و ماندگار باشد.

وی در پایان تاکید داشت: امیدواریم با حضور دکتر محسن رضایی بتوانیم با تصویب این منطقه ویژه تاثیر بیشتری بر اقتصاد استان داشته باشیم و جذب سرمایه گذاری و افزایش صادرات را افزایش دهیم.

کرمانشاه سرمایه بسیار بزرگی برای جهش اقتصادی کشور می باشد

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پایان این جلسه با گرامیداشت یاد و خاطره شهید سلیمانی اظهار داشت: استان کرمانشاه حق بزرگی بر گردن نظام جمهوری اسلامی دارد که هم در استقرار امنیت در جنگ و پس از آن نقش مهمی ایفا نموده است.

وی گفت: امنیت پایدار در ریشه های اقتصادی و فرهنگی امنیت نهفته می باشد بنابراین توسعه و پیشرفت استان مرکزی کرمانشاه بسیار مهم می باشد.

رضایی گفت: کرمانشاه سرمایه بسیار بزرگی برای جهش اقتصادی کشور می باشد و به عنوان پلی می تواند اقتصاد کشور را به مدیترانه وصل کند.

وی افزود: در مجمع تشخیص مصلحت نظام دستور بررسی ۸ منطقه آزاد در دست اقدام می باشد که با توجه با بررسی های انجام شده حداکثر تلاش را برای تصویب منطقه آزاد قصرشیرین به کار خواهیم گرفت.

دیبر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پایان گفت: استان کرمانشاه با حضور مهندس بازوند استاندار کرمانشاه پیشرفت های خوبی داشته و امیدواریم کرمانشاه پیشرفت خود را ادامه دهد.