مدیرکل پزشکی قانونی استان کرمانشاه گفت: سالانه ۲ هزار جسد در مراکز پزشکی قانونی استان کرمانشاه مورد تشریح قرار می گیرند.

به گزارش نسیم کرمانشاه؛ دکتر سلیم خانی به مناسبت هفته قوه قضاییه در جمع اصحاب رسانه اظهار داشت: بیش از ۳۰ درصد پرونده های محاکم قضایی در مرکز پزشکی قانونی مورد بررسی کارشناسی قرار می گیرند.

وی گفت: در استان کرمانشاه پزشکی قانونی به طور کامل به جامعه معرفی نشده و در بین مردم هنوز شرح وظایف این نهاد معرفی نشده است.

مدیرکل پزشکی قانونی استان کرمانشاه بیان داشت: در استان کرمانشاه سالانه بیش از ۴۵ هزار نفر مورد معاینه قرار می گیرند به طوری که پرونده هایی که به سرانجام نرسد در پزشکی قانونی مورد بررسی کارشناسی قرار می گیرد.

وی افزود: سالانه حدود ۲۰۰۰ از اجساد در استان مورد تشریح قرار می گیرند که این پروسه در فاصله زمانی یک الی دو ماه طول می کشد که با تلاش همکاران این مدت زمان به کمتر از ۵۰ روز کاهش یافته است.

خانی در ادامه تاکید داشت: مرکز ساماندهی اجساد از چهار سال قبل اجرا شده که به منظور دسته بندی فوتی ها و گواهی فوت انجام می شود که گواهی فوت و همچنین جواز دفن در این مرکز با سرعت بیشتری انجام می شود.

وی گفت: در تصادفات جاری متاسفانه مواردی مانند خودزنی اضافه بر شدت تصادف نیز وجود دارد که با کار کارشناسی پزشکی قانونی این موارد شناسایی می شود.

مدیرکل پزشکی قانونی استان کرمانشاه تاکید داشت: در کلیه شهرستان ها به غیر از شهرستان روانسر و گیلانغرب سالن تشریح وجود دارد و ساختمان مرکز پزشکی قانونی اسلام آباد غرب نیز گسترش یافته است بدین ترتیب تا دیگر مردم شهرستان ها نیازی به مراجعه به مرکز استان نداشته باشند.

وی ادامه داد: در سال گذشته نیز مرکز پزشکی قانونی شهرستان پاوه افتتاح شد و قرار بر این شد تا دو مرکز پزشکی قانونی سرپل ذهاب و جوانرود تا پایان آبان ماه به بهره برداری برسند.

خانی گفت: در صدد هستیم تا مرکز سالن تشریح و آزمایشگاه را به آرامستان انتقال دهیم که با همکاری شهرداری کرمانشاه این اقدام در دستور کار قرار دارد.

وی افزود: مرکز پزشکی قانونی کرمانشاه در حال حاضر ۹۸ نفر پرسنل دارد و با توجه به کمبود پرسنل این مرکز در شرایط کرونایی با تمام تلاش به کار خود ادامه دادند.

مدیر کل پزشکی قانونی استان کرمانشاه بیان داشت: در سال ۹۸ مصدومین ناشی از حادثه کار ۶۰۴ نفر بوده که در سال ۹۹ این مقدار به ۶۷۳ نفر افزایش یافته و همچنین فوت ناشی از حوادث کار نیز در سال ۹۸ حدود ۲۹ نفر و در سال ۹۹ نیز ۳۹ نفر بوده است.

وی افزود: فوت ناشی از تصادفات در سال ۹۸ حدود ۵۱۷ نفر و در سال ۹۹ این مقدار به ۴۱۶ نفر رسیده است و همچنین فوت ناشی از سوختگی در سال ۹۹ حدود ۶۳ نفر بوده و برق گرفتگی نیز ۱۸ نفر بوده است.

خانی در پایان در مورد قصورات پزشکی انگیز اظهار داشت: در حال حاضر موارد مربوط به قصور پزشکی به نظام پزشکی واگذار شده است و در صورت اعتراض هر یک از طرفین و همچنین تعیین میزان صدمات بر عهده پزشکی قانونی می باشد.