سرپرست دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: تاکنون بیش از هزار میلیارد تومان واکسن کرونا در استان به صورت رایگان تزریق شده است.

به گزارش نسیم کرمانشاه؛ دکتر قباد محمدی در نشست شورای اداری استاکرمانشاه اظهار داشت: ۱۸ فروردین ماه مصادف با هفتم آوریل روز جهانی بهداشت است، سازمان بهداشت جهانی این روز را با توجه به نقشی که بهداشت در سلامت آحاد جامعه دارد به عنوان روز جهانی بهداشت نام گذاری کرده است.

وی گفت: شعار امسال هم سیاره ما، سلامتی ما است به این معنا که سلامت سیاره زمین بر روی سلامت آحاد جامعه تاثیر بسیار زیادی دارد.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه بیان کرد: تعداد کل نمونه های پی سی آره که تا کنون گرفته شده ۳۷۰ هزار بوده که ۱۲۷ هزار مثبت بوده، البته تعداد مبتلایان خیلی بیشتر از این است.

وی افزود: چرا که خیلی از مبتلایان برای انجام تست مراجعه نکردند و بسیاری علائم جزئی داشتند و در برخی افراد نیز این بیماری بدون علامت بوده است.

محمدی تاکید داشت: متاسفانه از زمان شیوع کرونا تاکنون تعداد۳۱۲۱ نفر در استان بر اثر ابتلا قطعی به کرونا فوت شده اند.

وی ادامه داد: تعداد بیمارانی که از روز اول داشتیم در بیمارستانهای کل استان ۷۶هزار و ۵۷۵ نفر بستری شدند و تا کنون حدود ۱۵۰۰ میلیارد تومان برای درمان آنها هزینه شده است.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه اظهار داشت: در واقع ما ۶ پیک را گذرانده ایم که پیک اول خیلی زود تمام شد و به دلیل رعایت پروتکل ها و تعطیلی های گسترده ای که در پیک اول اعمال شد .

وی گفت: اما پیک های بعدی بزرگتر شدند و بزرگترین پیک در استان پیک پنجم یا همان پیک دلتا بود و در شهریورماه و اواخر تابستان و اوایل پاییز رخ داد و بیشترین مرگ و میر را نیز در همین پیک پنجم داشتیم.

دکتر محمدی ادامه داد: در پیک ۶ که پیک اُمیکرون بود و بر اساس پیش بینی های بین المللی تعداد مبتلا و مرگ و میر در این پیک باید نسبت به پیک قبلی افزایش می یافت اما خوشبختانه به دلیل واکسیناسیون پیش بینی ها محقق نشد و واکسیناسیون در واقع کشور را در پیک ششم نجات داد.

وی افزود: آمار مرگ و میر نسبت به پیک پنجم پایین آمد و علی رغم شیوع بالای سویه اُمیکرون در پیک ششم که در اواخر اسفندماه تمام شد، تعداد بستری ها به مراتب کمتر از پیک پنجم بود که این هم از اثرات واکسیناسیون می باشد.

این مسئوول بیان داشت: در حال حاضر برای مهار کرونا تاکید ما بر تکمیل واکسیناسیون می باشد که تا کنون ۳میلیون و ۴۲۳ هزار و ۷۵دز واکسن تزریق کردیم که در واقع میانگین هزینه واکسن و تزریق آن بیش از ۳۰۰ هزار تومان محاسبه شده است.

وی گفت: بیش از هزار میلیارد تومان واکسن در استان به صورت رایگان تزریق شده است و واکسیناسیون کاملا به صورت فعال بوده و گاهی همکاران ما برای تزریق واکسن به درب منازل مراجعه کردند.

محمدی تاکید داشت: این یک افتخار برای نظام جمهوری اسلامی است و خصوصا پس از سر کار آمدن دولت مردمی واقعا سرعت واکسیناسیون بی نظیر بوده و به بهترین شکل صورت گرفته است. از این قابلیت باید استفاده شود و پوشش واکسیناسیون را کامل کنیم.

وی افزود: متاسفانه پوشش واکسیناسیون در سنین ۵ تا ۱۲ سال ناکافی است و همچنین در برخی ادارات استقبال خوبی نشده است.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه ادامه داد: به صورت میانگین پوشش واکسیناسیون کادر اداری پایین تر است و بر اساس دستور استاندار کرمانشاه، از طریق سامانه مشخص شده است که در حال حاضر در هریک از ادارات استان چند درصد واکسیناسیون انجام شده است.

وی گفت: بر این اساس در سازمان انتقال خون تمام پرسنل واکسن کرونا تزریق کردند و ۱۰۰ درصد پوشش واکسیناسیون دارند.

محمدی بیان کرد: اما برخی از ادارات ۵۰درصد پرسنل هنوز دز دوم را تزریق نکرده اند که واقعا لازم است اهتمام ویژه ای در تزریق واکسن داشته باشیم تا بتوانیم جان افراد جامعه را انجام دهیم.

وی گفت: همچنین گروه واکسیناسیون سیار ما آمادگی دارد که در هر اداره ای که پرسنل آن مایل باشند با مراجعه به آن اداره کار واکسیناسیون را انجام دهیم.