طی مراسمی از خانواده مرحوم دکتر سابقی خیر ساختمان ساز ، که هزینه های ساخت ساختمان پزشکی قانونی شهرستان پاوه را متقبل شده بود، تجلیل به عمل آمد.

تجلیل از خیرین سازمان پزشکی قانونی

 

به گزارش نسیم کرمانشاه، صبح امروز ۱۱ اردیبهشت ماه در مراسمی که به منظور تجلیل از خیرین سازمان در سالن شماره یک حوزه ریاست و با حضور مدیران کل و خیرین استان های مختلف کشور و از طریق ارتباط ویدئوکنفرانسی برگزار شد دکتر مسجدی رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور گفت: مراجعین پزشکی قانونی عمدتا افرادی دردمند و آسیب دیده هستند که فراهم بودن فضای مناسب و استاندارد می تواند زمینه ارائه خدمت بهتر با حفظ آرامش را برای آنان فراهم کند.

وی با تاکید بر اینکه پزشکی قانونی سازمانی مستقل و زیر نظر قوه قضاییه است، اظهار داشت: پزشکی قانونی در تمام موضوعات مرتبط با نظام سلامت که جنبه قضایی و قانونی دارد اظهار نظر کارشناسی می کند و سالانه بیش از یک سوم پرونده های قضایی برای اظهار نظر به این سازمان ارجاع می شود.

دکتر مسجدی تصریح کرد: پزشکان و کارشناسان خدوم سازمان در راستای اجرای عدالت و صدور رأی عادلانه قضات در پرونده ها اظهار نظر می کنند که تعداد پرونده های ارجاعی سازمان در طول سال به حدود ۲.۵ میلیون پرونده در بخش های معاینات، آزمایشگاه، کمیسیون، تشریح و …. می رسد.

رییس سازمان با تأکید مجدد بر نوع مراجعات سازمان افزود: بیش از ۸۵ درصد خدمات سازمان به حوزه معاینات بالینی مربوط می شود که از این تعداد حدود ۳۳ درصد پرونده ها مربوط به تصادفات و حوادث رانندگی و همین میزان هم مربوط به مراجعین نزاع است؛ همچنین علاوه بر بخش های کمیسیون و آزمایشگاه، ۷۰ هزار جسد نیز سالانه در سازمان تعیین علت فوت می شود.

وی نوع مراجعات سازمان را نشان دهنده اهمیت آن دانست و اظهار داشت: افراد زیادی برای گرفتن خدمت در حوزه های مختلف به پزشکی قانونی مراجعه می کنند و پزشکی قانونی نیز به عنوان سازمانی کاملا فنی و تخصصی در نظام سلامت قضایی به مردم خدمت می دهد.

۱۵۰ شهرستان فاقد پزشکی قانونی هستند

رییس سازمان پزشکی قانونی کشور در ادامه با اشاره به وضعیت فضاهای عمرانی و ساختمان های فعال پزشکی قانونی در کشور گفت: هم اکنون ۳۸۵ مرکز پزشکی قانونی در کشور به مردم ارائه خدمت می کنند این درحالی است که ۱۵۰ شهرستان با وجود داشتن مرکز قضایی فاقد پزشکی قانونی هستند.

وی خاطرنشان کرد: با وجود تلاش های بسیار سازمان هنوز موفق به راه اندازی مرکز در این شهرستان ها نشده و اهالی این شهرها ناچارند برای دریافت خدمات پزشکی قانونی حداقل ۸۰ کیلومتر تا رسیدن به اولین مرکز پزشکی قانونی طی کنند.

دکتر مسجدی انتخاب سازمان از سوی خیرین را اقدامی هوشمندانه برشمرد و افزود: خیرین گرانقدر در برخی استان ها کمک های قابل توجهی به سازمان در بحث تأمین فضا و تجهیزات داشته اند اما سازمان به دلیل مشکلات مالی و کمبودهای موجود و همچنین به منظور خدمت رسانی بهتر به مردم و عدالت در دسترسی به خدمت، کماکان نیازمند کمک و حمایت خیرین عزیز در سراسر کشور است.

وی همچنین با اشاره به اهمیت کار خیر و جایگاه ویژه خیرین و احادیث و سخنان نقل شده از نبی مکرم اسلام(ص) و ائمه اطهار(ع)، پرداختن به کار خیر را دارای آثار ماندگار معنوی، روانی و سلامت جسمانی توصیف کرد و گفت: بنابه به سخن مقام معظم رهبری در هر جا و در هر مشکل و بحرانی که از ظرفیت های مردمی استفاده شده و خیرین پای کار آمده اند بار به زمین مانده برداشته شده است.

رییس سازمان پزشکی قانونی کشور در پایان با تشکر و قدردانی از خیرینی که با کمک های خود بخشی از مشکلات سازمان را مرتفع و زمینه خدمت رسانی بهتر و بیشتر به هموطنان عزیزمان را فراهم ساخته اند، اظهار امیدواری کرد که شاهد ادامه حمایت های خیرین نیک اندیش از پزشکی قانونی باشیم.

گفتنی است در این مراسم ، نمایندگانی از خیرین گرانقدر در سخنانی در خصوص اقدامات خیرین استان و شهرستان و انگیزه های خود برای کمک به پزشکی قانونی و لزوم تداوم این کمک ها مطالبی بیان کردند.

گفتنی است دکتر سلیم خانی مدیر کل پزشکی قانونی کرمانشاه نیز ضمن قدردانی از خیرینی که در ساخت و تکمیل پروژه ها و یا تأمین تجهیزات به پزشکی قانونی کمک کرده اند، از خیرین گرانقدر استان کرمانشاه خواست برای رفع نیازها و خدمت رسانی بهتر به مردم پزشکی قانونی این استان را از حمایت های خود بهره‌مند کنند

در پایان مراسم دکتر خانی به نمایندگی از رئیس سازمان ،لوح و هدیه ارسالی را تقدیم خانواده مرحوم سابقی نمود.

لازم به ذکر است زمین پزشکی قانونی شهرستان پاوه در سال۹۶ توسط هیات امنای خیرین این شهرستان در اختیار پزشکی قانونی قرار گرفت و تمام هزینه های ساخت آن توسط خانواده مرحوم دکتر سابقی پرداخت شد. این ساختمان در دو طبقه و در زیر بنایی به مساحت ۳۱۶ متر تکمیل و در اختیار پزشکی قانونی استان قرار گرفت و در بهمن ماه سال ۹۸ نیز افتتاح گردید.