کیوان کاشفی رئیس اتاق مشترک ایران و سوریه در قالب هیات اقتصادی با حضور عباس اکبری دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران و سوریه سفری پنج روزه به این کشور داشتند و در برنامه‌ها و دیدارهای مختلفی شرکت کردند.

به گزارش نسیم کرمانشاه، در این سفر پنج روزه معرفی مدیر مرکز تجارت ایران در دمشق، سفر به حلب و ملاقات با استاندار و اتاق های بازرگانی و صنعت حلب و همچنین بررسی راهکارهای افزایش سطح مبادلات اقتصادی در جلسه‌ای با حضور مشاور معاون اول رئیس جمهور و رئیس ستاد روابط ایران و سوریه مورد بررسی قرار گرفت.

یکی از مهمترین برنامه‌هاین این سفر دیدار با وزیر صنعت سوریه بود.

در این نشست کیوان کاشفی با اشاره به آمادگی بخش خصوصی ایران برای کمک به بازسازی ماشین آلات صنایع سوریه و تامین مواد اولیه برای آنها، خواستار مشخصات دقیق کارخانه ها و نوع ماشین آلات که نیاز به بازسازی دارند شدند.

در ادامه این جلسه، وزیر صنعت سوریه بر لزوم اجرایی شدن توافق نامه های امضاء شده با ایران تاکید کرد.

زیاد صباغ با بیان اینکه هر دو کشور در صنایع مختلف ظرفیت ها و توانمندی های بسیار خوبی دارند، گفت: باید با اجرایی شدن توافق های پیشین میان ایران و سوریه، زمینه همکاری بیشتر و گسترش ارتباطات میان این صنایع را ایجاد کرد.

وزیر صنعت سوریه در ادامه به موضوع بازسازی خطوط تولید کشور سوریه و همچنین تامین مواد اولیه صنایع سوریه اشاره کرد و خواستار کمک بخش خصوصی ایران در این زمینه شد.

وی ضمن قدردانی از کمک های جمهوری اسلامی ایران در ایام جنگ داخلی سوریه، بر لزوم توسعه روابط صنعتی دو کشور تاکید کرد.

وزیر صنعت سوریه، از پیشرفت های صنعتی ایران و بخش خصوصی قدرتمند کشور قدردانی کرد و خواستار حضور بیشتر شرکت‌های ایرانی در سوریه شد.

وی با ارائه مهم‌ترین اولویت های مواد اولیه مورد نیاز واحدهای تولیدی سوریه، خواستار تامین اقلام از ایران شد.

درخواست مهم دیگر وزیر صنعت سوریه، عملیاتی کردن توافق انجام شده بین دو کشور در حوزه‌های اقتصادی بود تا مشکلات فعالین اقتصادی دو طرف مرتفع شود.

از دیگر برنامه‌های مهم این سفر نشستی با اتاق بازرگانی حلب بود که در این جلسه بر حضور جدی بخش خصوصی ایران در بازار سوریه تاکید شد.
کیوان کاشفی رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوریه در این جلسه بر لزوم فعال تر شدن بخش خصوصی ایران برای توسعه روابط تجاری با سوریه تاکید کرد.

وی با اشاره به لزوم بهره گیری از توان تولید کنندگان و بازرگانان ایرانی برای توسعه روابط اقتصادی با سوریه، خاطرنشان کرد: از جمله راه های این توسعه، شناساندن ظرفیت های ایران در زمینه های مختلف به طرف های سوری و شناخت دقیق نیازهای سوریه و انتقال آن به بخش خصوصی ایران است.

در ادامه این سفر دیداری هم با استاندار حلب صورت گرفت و در این دیدار پیشنهاداتی جدید برای کمک به بازسازی صنایع بزرگترین قطب صنعتی سوریه و کمک به رونق اقتصادی این کشور مطرح شد.

همچنین در این دیدار تاکید شد که ایران در زمان بازسازی در کنار سوریه خواهد بود و تلاش می کند تا ضمن ارائه طرح های مناسب برای بازسازی صنایع سوریه، با جذب سرمایه گذاران متناسب با این طرح ها، زمینه رونق اقتصادی در جمهوری عربی سوریه ایجاد شود.

از دیگر برنامه های این سفر، معرفی مدیر مرکز تجارت ایران در دمشق بود و آقای رحمت‌الله رضایی به عنوان مدیر جدید این مرکز معرفی گردید.
کیوان کاشفی رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوریه در مراسم معرفی مدیر مرکز تجارت ایران در دمشق نیز گفت: با نبود مدیر در مرکز تجارت ایرانیان در دمشق در یکسال گذشته، برنامه ریزی ها برای رونق این مرکز آنگونه که باید محقق و اجرایی نشد که امیدواریم با انتصاب، معرفی آغاز به مدیر جدید مرکز، شاهد تسریع در اجرای اهداف شکل گیری این مرکز تجاری باشیم.