تاریک و روشنِ صنعت، معدن و تجارت ایران

  پرینت
شناسه خبر : 20980 | تاریخ انتشار : 10 تیر 1401 - 17:24 |
عضو هیئت رئیسه اتاق ایران به بیان مهمترین چالش‌ها و مسائل پیش روی حوزه صنعت و معدن ایران پرداخت.

 

 

به گزارش نسیم کرمانشاه؛ کیوان کاشفی به مناسبت (۱۰ تیر) روز ملی صنعت و معدن، اظهار کرد: در حوزه صنعت و تولید چند مولفه اساسی داریم که باید بر آنها تمرکز کنیم.

وی یکی از مهمترین این مولفه‌ها را تحریم و تاثیر آن بر فعالیت‌های حوزه تولید و تجارت کشور دانست و با بیان اینکه تحریم ها یکی از مهمترین متغیر هایی است که فضای تولید و خصوصا صنعت و معدن کشور را تحت تاثیر قرار می‌دهد، خاطرنشان کرد: اگرچه تحریم‌ها موضوع تازه‌ای نیست و سالیان است که کشور ما با این مسئله مواجه بوده اما استمرار تحریم ها شرایط جدیدی را پیش روی حوزه تولید و تجارت کشور قرار داده است.

رئیس اتاق کرمانشاه با دسته‌بندی تبعات تحریم‌ها به سه بخش کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت که هر یک ویژگی‌های خاص خود را دارد، یادآور شد: هم اکنون به دوره میان مدت تبعات تحریم ها رسیدیم و اگر این شرایط ادامه پیدا کند و وارد دوره بلندمدت شویم تبعات بسیار شدیدتری را شاهد خواهیم بود.

کاشفی نگرانی اصلی که در زمینه تبعات بلندمدت تحریم‌ها وجود دارد را نگرانی از کاهش رقابت‌پذیری صنایع در بلندمدت دانست که در نهایت منجر به کاهش صادرات خواهد شد و گفت: اگر روزی درهای کشور به روی جهان باز شود که به هر حال باید صورت بگیرد، صنایع ایران با چالش‌های جدی مواجه خواهند شد.

وی با بیان اینکه همین حالا واردات حدود بیش از یکهزار قلم کالا در کشور ممنوع است و برای واردات دها قلم کالای دیگر نیز تعرفه‌های زیاد وارداتی وضع شده، تاکید کرد: اگر چه این روند در شرایط کنونی و برای حمایت از صنایع کشور و حتی مصرف‌کنندگان ضروری است اما اگر درهای کشور باز شود ممکن است صنایع نتوانند با کشور های روز دنیا خود را مطابقت دهند.

کاشفی، معتقد است اینکه طی سال‌های اخیر مقام معظم رهبری بارها به موضوع استارتاپ ها و حوزه دانش بنیان توجه داشتند برای رفع این خلأها است.

رئیس اتاق کرمانشاه در ادامه از مهم‌ترین تبعاتی که تحریم‌ها بر حوزه تولید و تجارت کشور دارد هم یاد کرد و یکی از مهم‌ترین آنها را فاصله شدید و عجیب با تکنولوژی روز دنیا اعلام کرد.

کاشفی با بیان اینکه امروز عمده صنایع دنیا از تکنولوژی های مدرن در زمینه‌های مختلف استفاده می‌کنند، گفت: استفاده از تکنولوژی روز مزیت‌های متعددی برای صنایع جهان به همراه دارد که ما به ناچار با توجه به شرایطی که در اقتصاد و صنعت کشور با آن مواجهیم تا حدودی مجبور به گذر از این مزیتها شدیم.

عضو هیات رییسه اتاق ایران یکی از مهمترین این موارد را صرفه‌جویی و مدیریت مصرف انرژی شامل آب، برق گاز و … اعلام کرد.

کاشفی با اشاره به فاصله قابل توجهی که میزان مصرف انرژی صنایع ایران با دنیا دارد، خاطرنشان کرد: با وجود اینکه طی سال‌های اخیر قیمت حامل‌های انرژی در ایران تا حدودی تعدیل شده اما هنوز فاصله قیمتی فراوانی با جهان داریم.

رئیس اتاق کرمانشاه موضوع محیط زیست و آلودگی ناشی از صنایع را نیز از دیگر موارد مرتبط با استفاده از تکنولوژی روز در جهان دانست و عنوان کرد: اکنون بسیاری از صنایع دنیا میزان پساب‌ها و آلودگی خود را بر اساس پروتکل‌های بین المللی کنترل می‌کنند و به نظر می‌رسد ماهم در کشور دیگر نمی توانیم مانند گذشته به آلوده کردن و این شیوه تولید پساب ادامه دهیم.

وی موضوع دیگری که مرتبط با استفاده از تکنولوژی روز است را آموزش اپراتور و نیروهای کار ماهر دانست و با بیان اینکه بسیاری از کشورهای دنیا همزمان با تکنولوژی روز در این عرصه نیز قدم گذاشتند، تاکید کرد: این اقدامات به ارتقا راندمان این واحدها کمک کرده است.

 

 

 

اکوسیستم نامناسب فضای کسب و کار، سد اصلی تولید و تجارت

چالش مهم دیگری که عضو هیات رییسه اتاق ایران در حوزه تولید و صنعت به آن اشاره کرد اکوسیستم فضای کسب و کار کشور بود.

وی با بیان اینکه حداقل طی دو سال گذشته و در ارزیابی که تمام فصول از فضای کسب و کار کشور صورت می‌گیرد و نظرات از بخش خصوصی و فعالان اقتصادی کسب می شود چند موضوع مهم مانع بهبود فضای کسب و کار کشور بوده، تاکید کرد: یکی از مهمترین این موانع عدم پیش‌بینی فضای اقتصادی کشور است.

وی با بیان اینکه به دلیل عدم پیش بینی اقتصاد کشور فعالان اقتصادی نمی تواند آینده و قیمت مواد اولیه و حتی قیمت تا فروش محصولات خود را پیش‌بینی کنند، گفت: این موضوع به شدت بر کسب و کار واحدهای اقتصادی اثر می گذارد و امکان برنامه‌ریزی و عقد قراردادها را از آنها می‌گیرد.

وی حذف ناگهانی ارز ترجیحی را نمونه‌ای از این موجود دانست که باعث شد در مقطع زمانی کوتاهی سرمایه در گردش مورد نیاز برخی از واحدهای اقتصاد ۵ تا ۱۰ برابر بیشتر شود و این واحدها دچار چالش تامین منابع شودند.

کاشفی اظهار کرد: دومین مانع کسب و کاری که عمدتا از سوی فعالان اقتصادی مطرح می شود تامین نقدینگی است و واحد برای این موضوع مجبورند دست به دامان بانک‌ها، بورس و … شوند.

عضو هیئت رئیسه اتاق ایران سدسازی برخی از دستگاه‌های دولتی و حاکمیتی را نیز از دیگر موانع پیش روی فضای کسب و کار در کشور برشمرد و تاکید کرد: اگرچه این دستگاه‌ها ها وظیفه خدمت رسانی دارند اما برخی از آنها امروز تبدیل به مرکزی برای خدشه دار شدن فضای کسب و کار تبدیل شدند.

وی تامین اجتماعی و امور مالیاتی را نمونه‌ای از این دستگاه‌ها دانست و عنوان کرد: برای مثال تامین اجتماعی که باید نهادی حامی کارگر باشد امروز دچار شرایطی شده که نه کارگر، نه کارفرما و نه خود سازمان از آن راضی نیستند.

کاشفی اضافه کرد: در حوزه امور مالیاتی شاهد شیوه های نامناسب اخذ مالیات و مالیات های جدید در کشور هستیم از جمله مالیات بر تراکنش‌های مالی، مالیات بر عایدی و … که در بلندمدت لطمه جدی به فضای اقتصادی کشور وارد می کند.

وی معتقد است این شیوه مالیات‌ستانی فقط برای کمک به تامین بودجه‌ای است که سال به سال در مجلس شورای اسلامی تصویب شده و مورد استفاده ارگان‌هایی قرار می‌گیرد که برخی از آنها فعالیتشان چندان ضروریی نیست.

رئیس اتاق کرمانشاه با بیان اینکه نامناسب بودن فضای کسب و کار عمدتاً ناشی از روش‌ها و نوع برخورد در داخل کشور است و به شرایط تحریم ها ارتباط چندانی ندارد، عنوان کرد: صدور بخشنامه‌های متعدد و گاهی متضاد، عدم هماهنگی دستگاه ها با یکدیگر، تفکر و عملکرد جزیره‌ای در وزارتخانه ها و … از جمله مهمترین عوامل بدی فضای کسب و کار کشور است.

 

صادرات، راه پایداری صنایع ایران

وی سومین موضوع مهمی که در حوزه تولید و تجارت کشور با آن مواجهیم و اکنون علاوه بر ظرفیت‌هایی که دارد دچار چالش‌هایی هم هست را بخش صادرات اعلام کرد و ادامه داد: تجربه نشان داده هر واحدی که در بازارهای فروش خصوصا در بازارهای صادراتی حضور دارد اشتغال و آینده پایدار دارد و کمتر از تکانه های اقتصادی تاثیر می پذیرد.

کاشفی از ظرفیت‌های متعددی که در حوزه صادرات داریم یاد کرد و یکی از مهمترین آنها را وجود بازارهای غنی در کشورهای همسایه ایران دانست و یادآور شد: به لحاظ تنوع در بازارهای همسایه و همچنین مسیرهای دسترسی به آن را از جمله مسیر خشکی، ریلی و دریایی ظرفیت‌های زیادی داریم و کشورهای متعددی در حاشیه خلیج فارس کشورهای همسایه شمالی، افغانستان و پاکستان و خصوصاً عراق از بازارهای صادراتی مهم ما هستند.

کاشفی تاکید کرد: کشور عراق امروز با درآمد حدود ۱۴۰ میلیارد دلار در سال از فروش نفت به کشوری ثروتمند تبدیل شده که بازار بسیار خوبی را برای ما فراهم می کند.

وی حضور در بازارهای صادراتی را نیازمند برخی از اقدامات دانست و عنوان کرد: یکی از مهم‌ترین این موارد حضور در نمایشگاه‌های بین ‌‌المللی و معرفی تولیدات و توانمندی های ایران است.

عضو هیئت رئیسه اتاق ایران تاکید کرد: از سوی دیگر باید توان رقابتی کالاهای تولید کشور را بالا ببریم تا بتوانند با موارد مشابه خود در سایر کشورها رقابت کند.

 

 

 

حمایت تمام قد اتاق بازرگانی از تولید و تجارت

وی در ادامه از عملکرد اتاق بازرگانی وی وظایفی که برای کمک به حوزه تولید و تجارت در این سه مقوله مهم دارد اشاره کرد و ادامه داد: در حوزه اکو سیستم فضای کسب و کار وظیفه رصد و پایش این فضا بر عهده اتاق بازرگانی است و از همین رو به صورت فصلی فضای کسب و کار کشور را با کسب نظر از فعالان اقتصادی سرد کرده و چند و چون آن را با جزئیات به دستگاه‌های اجرایی اعلام می‌کنیم.

وی تاکید کرد: برای استان کرمانشاه نیز به صورت مجزا فضای کسب و کار داخل استان را نیز رصد می کنیم و اطلاعات حاصل از آن را در اختیار مسئولان استان قرار می‌دهیم تا بتوانیم به بهبود این فضا کمک کنیم.

به گفته رئیس اتاق کرمانشاه، اخیرا اتاق کرمانشاه به عنوان دبیر جلسات کمیته بهبود فضای کسب و کار انتخاب شده شده و جلسات این حوزه با محوریت اتاق بازرگانی برگزار می شود که این امر به ظرفیتی برای بهبود فضای کسب و کار تبدیل شده است.

وی یکی دیگر از خدماتی که اتاق بازرگانی در حوزه تولید و تجارت ارائه می دهد را ظرفیت بسیار مهم شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی برای رسیدگی به مشکلات اعلام کرد و ادامه داد: امروز بسیاری از فعالان اقتصادی و تشکل های بخش خصوصی متوجه شدند که مسیر گشایش مشکلات پیش روی آنها از طریق شورای گفتگوی ملی و استانی است.

کاشفی خاطرنشان کرد: اکنون به صورت مستمر گزارشات مشکلات فعالان اقتصادی را از سوی تشکل‌های تخصصی دریافت می کنیم و پس از چکش کاری این مسائل در جلسات کارشناسی شورای گفتگو، موضوع درنهایت در جلسات شورای گفتگو مطرح شده و به صورت استانی و ملی پیگیری می شود.

عضو هیات رییسه اتاق ایران ظرفیتی دیگر اتاق بازرگانی برای حمایت از حوزه تولید و تجارت فراهم می‌کند را دفاع از واحدهای صنعتی و تولیدی در مراجع دولتی از جمله مالیات، تامین اجتماعی و … اعلام کرد و یادآور شد: نمایندگانی از اتاق بازرگانی در نهادها داریم و بسیار اصرار داریم صدای بخش خصوصی در این دستگاه ها شنیده شود و بتوانیم از حقوق بخش خصوصی دفاع کنیم.

رئیس اتاق کرمانشاه با بیان اینکه اتاق بازرگانی در زمینه مسائل برون مرزی نیز حمایت از واحدهای تولیدی و تجاری را انجام می‌دهد، عنوان کرد: در این راستا به صورت مستمر برنامه‌هایی برای اعزام و پذیرش هیئت‌های اقتصادی با کشورهای طرف تجارت ایران داریم.

کاشفی یکی دیگر از خدمات اتاق بازرگانی برای توسعه صادرات را راه‌اندازی شتاب دهنده صادرات اعلام کرد و گفت: به زودی اولین رویداد شتاب دهی صادرات را با حضور ۳۰ واحد صنعتی که از پیش شناسایی شدند برگزار خواهیم کرد.

وی اضافه کرد: برای رونق صادرات این واحد تا که پیش از این صادراتی نداشته‌اند از منتورهای داخل و خارج استان استفاده خواهد شد.

به گفته کاشفی آموزش‌های ی در حوزه های مختلف بازاریابی بین المللی، مارکتینگ، بسته بندی و … نیز برای آنها در نظر گرفته میشود.

وی‌ ادامه داد: البته به این واحدها پیشنهاد دادیم یک واحد بازاریابی بین المللی را نیز در مجموعه خود راه‌اندازی کنند.

رئیس اتاق کرمانشاه با بیان اینکه باید تمرکز خود را بر صادراتی کردن واحدهای تولیدی فعلی بگذاریم، عنوان کرد:اگر اکنون بخواهیم واحدهای تولید صادرات محور را راه اندازی کنیم به میلیاردها میلیارد تومان سرمایه‌گذاری نیازمندیم .

وی همچنین راه‌اندازی دایرکتوری فعالان اقتصادی کرمانشاه به چهار زبان دنیا را نیز اقدام دیگر اتاق بازرگانی برای کمک به بنگاه‌های اقتصادی دانست که برای تمام جهان در دسترس است.

کاشفی با اشاره به اینکه برای حمایت از صادراتی شدن واحدها تلاش می کنیم شرایط حضور در نمایشگاه های بین المللی را نیز برای آنها فراهم کنیم ، گفت: اکنون هزینه حضور در نمایشگاه ها برای بسیاری از واحدهای زیاد است و باید از طریق پاویون و یا سایر روش ها حمایت هایی را برای آنها در نظر بگیریم.

کاشفی حضور در نمایشگاه ها را سکویی برای جهش صادرات دانست و گفت: متأسفانه در گذشته سازمان توسعه تجارت یارانه برای نمایشگاه ها در نظر می‌گرفت که اکنون این یارانه حذف شده است.

وی با بیان اینکه شرایط استفاده از این حمایت‌های اتاق برای فعالان اقتصادی فراهم است، افزود: متاسفانه برخی از صنایع چون صادراتی نیستند این خدمات را دریافت نمی‌کنند و از همین رو ما تلاش می کنیم خدمات را برای این گروه نیز گسترده و فراگیر کنیم.

بخش معدن نیازمند دو استراتژی

موضوع دیگری که عضو هیات رییسه اتاق ایران به آن اشاره کرد بخش معدن بود و گفت: این بخش تا حدودی مغفول مانده است.

وی با بیان اینکه در حوزه باید دو استراتژی مهم داشته باشیم که البته بخش عمده مسئولیت آن بر عهده بخش خصوصی شامل خانه معدن و نظام مهندسی معدن است، گفت: اولین اولویت حفظ معادن فعلی اعلام کرد.

کاشفی اظهار کرد: باید این معادن را به سمت فرآوری و ایجاد ارزش افزوده بیشتر سوق دهیم و از خام‌فروشی جلوگیری شود.

کاشفی دومین استراتژی را شناسایی معادن جدید اعلام کرد و افزود: هرچقدر معادن بیشتر شناسایی شود برای آینده اقتصاد کشور نیز اثرگذار است‌.

وی با اینکه امروز خوشبختانه فرهنگ و فهم معدن در کشور نهادینه شده، افزود: البته هنوز چالش‌های از جمله قوانین سختگیرانه ،مشکلات فرهنگی و … وجود دارد که باید به آن پرداخته شود.

 

اخبار مشابه
افتتاح ۲ مدرسه خیرساز در روستاهای شهرستان صحنه 
۱۱۷ سامانه هوشمند جدید در جاده‌های کرمانشاه راه‌اندازی می‌شود
افتتاح سه آزمایشگاه نهاد ارزیابی انطباق در استان کرمانشاه به مناسبت روز جهانی تایید صلاحیت
ثبت دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.