تاثیر محدودیت انرژی بر فعالیت صنایع بزرگ کشور در چند سال اخیر

  پرینت
شناسه خبر : 20185 | تاریخ انتشار : 06 اردیبهشت 1401 - 21:15 |
عضو هیات رییسه اتاق ایران گفت: تامین انرژی طی دو سه سال اخیر به چالش مهم صنایع بزرگ تبدیل شده و هزینه‌های تولید را بسیار بیشتر کرده است.

 

 

 

 

 

 

 

 

به گزارش نسیم کرمانشاه؛ کیوان کاشفی در نشست امروز (۶ اردیبهشت) که با حضور نائب رئیس مجلس شورای اسلامی برگزار شد از چالش اصلی صنایع طی دو، سه سال اخیر در حوزه انرژی یاد کرد و افزود: این چالش صنایع بزرگ و پرمصرف که عمدتا صنایع پیشران هستند را بیشتر تحت تأثیر قرار داده است.

وی با بیان اینکه در پیک فصل گرما با قطع برق و پیک فصل سرما با محدودیت تامین سوخت صنایع مواجهیم، خاطرنشان کرد: اگرچه در فصول مختلف سوخت صنایع محدود می‌شود اما حق ترانزیت کامل برای استفاده از همه ظرفیت از صنایع گرفته می‌شود.

رئیس اتاق کرمانشاه با انتقاد از اینکه گاهی صنایع در اولویت اعمال محدودیت‌های مصرف انرژی هستند، تاکید کرد: مجموع این موارد هزینه تمام شده تولید را بسیار بیشتر کرده است.

کاشفی افزود: در برخی موارد وقتی که صنایع قصد دارند به سمت ایجاد نیروگاه تخصصی برق بروند یا مازوت کافی برای فصل سرما ذخیره کنند باز هم با چالش مواجهند، برای مثال در زمینه سوخت مازوت گاهی صنایع مجبورند مازوت مصرفی خود را با هزینه چند برابری از سایر استان‌ها تامین کنند.

کاشفی سپس از صحبت‌هایی که در زمینه صادرات محصولات پتروشیمی مطرح شده هم یاد کرد که با هدف محدودیت تولید و محدودیت مصرف انرژی است و گفت: این محدودیت تعجب‌آور است زیرا بخش عمده ارزآوری کشور آن هم در شرایط حساس کنونی از طریق پتروشیمی ها صورت می‌گیرد.

وی از پیگیری‌های متعدد انجام شده برای کمک به حل مشکل انرژی صنایع استان و طرح موضوع در شورای گفت‌وگو یاد کرد و ادامه داد: متاسفانه برخی از شرکت‌های خدمت‌رسان حوزه انرژی امکان اجرای مصوبات شورای گفت‌وگو را ندارند.

رئیس اتاق کرمانشاه پیشنهاد کرد فکری به حال تامین انرژی صنایع خصوصا در استان‌های کمتر توسعه یافته بشود و ادامه داد: تمام صنایع کرمانشاه به اندازه یک واحد صنعتی برخی استان‌های توسعه یافته مصرف ندارند و از همین رو نباید نسخه واحدی برای همه پیچید.

اخبار مشابه
طرح ۱۴ پرونده در اولین کمیسیون ماده ۴۲ سال جاری در استاندارد کرمانشاه 
مصارف آب های زیرزمینی باید نسبت به منابع آب های سطحی کاهش یابد
رتبه اول کرمانشاه در انسداد چاه های غیرمجاز آب در کشور
ثبت دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.