مدیرعامل شرکت برق منطقه ای غرب گفت: دهه فجر امسال شش پروژه بزرگ صنعت برق به ارزش ۴۳۱ میلیارد تومان در سه استان کرمانشاه کردستان و ایلام به بهره‌برداری رسید.

به گزارش نسیم کرمانشاه؛ مهندس جعفر الفتی‌نیا، امروز(۲۱ بهمن) در نشست خبری با خبرنگاران ضمن تشریح دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه برق در استان کرمانشاه، اظهار کرد: در حالی که ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی ظرفیت تولید برق استان کرمانشاه ۶۴ مگاوات بود، امروز این میزان به ۲۲۲۱ مگاوات رسیده که رشد ۳۵ برابری نسبت به قبل از انقلاب را نشان می‌دهد.

وی گفت: تعداد مشترکان برق در استان کرمانشاه از ۸۱ هزار مشترک قبل از انقلاب به ۸۳۲ هزار مشترک در حال حاضر رسیده و رشد ۱۰ برابری داشته و همچنین میزان پیک بار برق در استان کرمانشاه قبل از انقلاب ۵۵ مگاوات بوده که این رقم اکنون به ۹۷۰ مگاوات یعنی ۱۸ برابر رسیده است.

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای غرب در ادامه اشاره ای هم به برنامه‌های در دست اقدام در جهت افزایش تولید برق در استان کرمانشاه داشت و گفت: هم اکنون کار احداث واحد شماره سه نیروگاه دالاهو با ۲۹۰ مگاوات ظرفیت در حال انجام است که امیدواریم تابستان سال آینده وارد مدار شود و همچنین برای افزایش ظرفیت نیروگاه زاگرس هم برنامه‌ریزی کرده‌ایم که قرار است این نیروگاه از نیروگاه گازی به نیروگاه سیکل ترکیبی تبدیل شود.

وی در مورد میزان مصرف برق در استان کرمانشاه اظهار داشت: ۳۴ درصد مصرف در بخش خانگی، ۱۵ درصد بخش عمومی، ۱۷ درصد بخش کشاورزی، ۲۵ درصد بخش صنعتی، ۲ درصد روشنای معابر و هفت درصد در سایر بخش ها مصرف می شود.

الفتی نیا بیان کرد: در سال جاری پیک مصرف (بیشترین میزان مصرف) برق استان کرمانشاه ۹۷۰ مگاوات بود که در طول تابستان سال‌های ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ با مدیریت مصرف برق هیچ خاموشی در شبکه برق خانگی استان نداشتیم.

وی در مورد وضعیت مصرف برق در تابستان سال آینده نیز گفت: باتوجه به کاهش نزولات جوی و خشکسالی های ادامه دار، تابستان سختی را از نظر میزان مصرف برق در پیش داریم که از اکنون باید این موضوع از طریق رسانه ها به مشترکان اعلام شود تا برق را به صورت بهینه استفاده نمایند.

مدیرعامل برق منطقه‌ای غرب در ادامه اشاره‌ای هم به پروژه‌های افتتاحی دهه فجر شرکت داشت و گفت: در دهه فجر امسال شش پروژه بزرگ صنعت برق به ارزش ۴۳۱ میلیارد تومان در سه استان کرمانشاه کردستان و ایلام به بهره‌برداری رسید.

وی با اشاره به افزایش ظرفیت پست شهرستان قصرشیرین در قالب یکی از پروژه‌های افتتاحی دهه فجر امسال با ارزش ۱۳۰ میلیارد تومان تاکید داشت: با این افزایش ظرفیتی که اعمال شد، در اربعین پیش رو هیچ خاموشی برنامه‌ریزی شده‌ای نخواهیم داشت و برق پایداری را در پایانه مرزی خسروی خواهیم داشت، هر چند در اربعین گذشته نیز با وجودی که قریب یک میلیون نفر در پیاده‌روی اربعین از مرز خسروی در استان کرمانشاه تردد کردند، قطعی برق نداشتیم.

الفتی نیا در پایان گفت: یکی دیگر از مهمترین پروژه‌های افتتاحی دهه فجر امسال توسعه پست ۲۳۰ کیلوولت نیروگاه بیستون در استان کرمانشاه بود و همچنین پروژه‌های دیگری در بیجار و مریوان افتتاح شدند.

 

  • نویسنده : محمد فرجی